השבוע הפתיע שר הביטחון, אביגדור ליברמן, והצהיר כי על ישראל לנסות להגיע לעסקה עם הממשל האמריקני החדש, לפיה ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות המבודדות בגדה המערבית, בתמורה לכך שארה"ב תכיר בגושי ההתנחלויות ותאפשר בנייה בהם. אולם לפני שלוש וחצי שנים ליברמן דיבר אחרת לגמרי.

מדבר בשני קולות. שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
מדבר בשני קולות. שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

ערב ביקורו של הנשיא ברק אובמה בחודש מרץ 2013, כינס ליברמן מסיבת עיתונאים והכריז כי הוא מתנגד לכל סוג של הקפאה ביהודה ושומרון, כולל מחוץ לגושי ההתיישבות.

"אחרי אותו ניסיון של עשרה חודשים שהסכמנו להקפאה, אחרי שהתקופה נגמרה ולא ראינו שום תוצאה, אמרתי שאני מעבר לזה אתנגד לכל ניסיון של הקפאה, בתוך הגושים ומחוץ להם. אנו מוכנים למחוות, אבל הן לא יכולות להיות רק ישראליות חד-צדדיות. כל ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לכל ניסיון לחזור להקפאה", אמר אז ליברמן.

באופן משונה, דווקא כעת כשממשלו של אובמה, שגינה בתוקף כל בנייה ביהודה שומרון ובירושלים, עומד להתחלף ותחתיו יעלה ממשל טראמפ, שהביע גישה חיובית להתיישבות ביהודה ושומרון, מציע שר הביטחון הקפאה.

"צריך לנסות ולהגיע להבנות עם הממשל החדש לגבי הבנייה בהתנחלויות. אני מכוון לאישרור מכתב בוש-שרון על ידי הנשיא טראמפ. זה הסדר ביניים אליו אפשר להגיע. אחד לאחד לפי אותה חליפת מכתבים", אמר השר בעת תדרוך תא הכתבים המדיני ביום רביעי.

המודל הוא מכתב שרון- בוש. נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' ו. בוש ורה"מ המנוח אריאל שרון. צילום: לע"מ
המודל הוא מכתב שרון- בוש. נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' ו. בוש ורה"מ המנוח אריאל שרון. צילום: לע"מ

"אם נקבל אישרור מהממשל החדש לנוסחת בוש-שרון, צריך לקחת את זה בשתי ידיים ולא לבנות יותר מחוץ לגושים. אלקטורלית זה אולי לא טוב להגיד את זה, אבל אם אני יכול להתמקד בבנייה במקומות שבהם חיים 80 אחוז מהאוכלוסיה בהתנחלויות ולא לבנות בנוקדים או ביישובים מחוץ לגושים – זה דבר טוב", ציין ליברמן.

בימין נדהמו, בשמאל בירכו, מקורבי טראמפ התאכזבו

בתגובה לדברים מיהרה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (הליכוד) להבהיר כי "הצהרות שר הביטחון על עסקה עם הנשיא הנבחר טראמפ הן על דעת עצמו בלבד ואינן משקפות את עמדת הממשלה. הממשל החדש וממשלת ישראל יתחילו הליך הידברות כמקובל עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן וכל הגבלה של הזכות הישראלית לבנייה פוגעת באינטרסים הישראליים בעת הזאת".

מיהרה להבהיר. סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
מיהרה להבהיר. סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90

גם שרת התרבות מירי רגב (הליכוד) ומפלגת הבית היהודי גינו את הדברים. "טעות אסטרטגית", כינו את ההצעה ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת ח״כ יואב קיש (הליכוד) וח״כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). "סוגיית ההתיישבות ביו"ש מסורה לממשלה כולה ולא לשר הביטחון לבדו. אין שום סיבה שממשלת ימין תאמץ את התכנית המדינית של השמאל", הם הוסיפו.

לעומת זאת ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) צידדה בגישת ליברמן: "ישראל צריכה לעגן מול האמריקאים את ההתחייבות שהשגנו בתקופת שרון מממשל בוש – נגד זכות השיבה ובעד השמירה על הגושים. נתניהו פגע בזה בהתנהלותו. בשביל זה צריך להבהיר שישראל תשמור על  הגושים ולא על מה שמחוץ לגדר. הממשלה הקריבה בחקיקה היום את האינטרסים המדיניים והביטחוניים שלנו בשביל כמה עשרות בתים על גבעה מבודדת".

גיבתה את ליברמן. ח"כ ציפי לבני. צילום: פלאש 90
גיבתה את ליברמן. ח"כ ציפי לבני. צילום: פלאש 90

בחמישי ניסה שר הביטחון לתקן את דבריו ואמר כי "צריך לבנות מערכת יחסים עם ארה"ב, שתאפשר לפתח את ההתיישבות. אם אני צריך לנקוב בסיבה המרכזית לכך שלא הצלחנו לפתח את ההתיישבות בארבע השנים האחרונות כפי שאני רוצה, זה קודם כול בגלל הכישלון להגיע למדיניות מתואמת עם הממשל האמריקאי".

אלא שהתבטאויותיו של ליברמן בנוגע להגבלת הבנייה באיו"ש לגושים בלבד הביכו והפתיעו את אנשי הנשיא הנבחר. לפי כתב "מקור ראשון" אריאל כהנא, בשיחות סגורות אמרו שהצהרותיו הפומביות של ליברמן על התוכניות העתידיות של ממשלת ישראל, וזאת בלי לתאם את עמדתו עם טראמפ או עם אנשיו, אינם במקום. לדבריהם, "ליברמן מאגף את טראמפ משמאל". האם שר הביטחון חושב שממשל אמריקאי – ידידותי ככל שיהיה – יוכל לנקוט עמדות נציות יותר מאלה של ממשלת ישראל? שאלו באכזבה.

פעילים בולטים במחנה טראמפ ציינו שכנראה בישראל עדיין לא הפנימו את גודל ההזדמנות שנפתחה עם בחירתו. לדבריהם, אם הדבר חשוב לישראל והיא תבקש זאת, הממשל החדש יסכים לבחון גם רעיונות של סיפוח הגושים לישראל, ולא רק בנייה בהם.

מקורבי ליברמן: רוצה לבנות, אבל מציאותי

‎בסביבתו של השר ליברמן הכחישו כי חל שינוי חד בעמדתו. "הוא אמר שהוא כמובן רוצה שאפשר יהיה לבנות בכל מקום ביהודה ושומרון אבל צריך להסתכל על המציאות ולא למכור סיסמאות", טענו.

"הוא אמר שכשהוא מסתכל ארבע שנים אחורה ומנסה לעשות חשבון פשוט מה קרה בהתיישבות בארבע שנים אז לצערו ברור שהתוצאות הן לא טובות, הן תוצאות דלות מאוד וכשהוא שואל את עצמו למה לא הצלחנו בארבע השנים האחרונות באמת לפתח את מפעל ההתיישבות כפי שהיינו רוצים, כפי שהיינו צריכים, הסיבה המרכזית היא חוסר הצלחה להגיע לתיאום עם ארה"ב", הוסיפו מקורביו.

לדבריהם, "אם השר צריך לנקוב בסיבה המרכזית למה לא הצלחנו לפתח את ההתיישבות כפי שהיה רוצה, זה קודם כל בגלל הכישלון  להגיע למדיניות מתואמת עם הממשל האמריקאי. לכן, במקום להבטיח הבטחות שווא ולנסות לקבוע עובדות בשטח, במקום להתלהם, חייבים להבין שהגיע ממשל חדש ולנסות כמה שיותר מהר לגבש יחד אתם את המדיניות החדשה ביהודה ושומרון".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20