לאחר שאוניברסיטת בן גוריון הודיעה כי החל מהשנה הבאה ייפתח מסלול מיוחד שבו יתקבלו מהמגזר הערבי ללא צורך במבחן , בשונה משאר הסטודנטים, פנה ח"כ עודד פורר () לנשיאת האוניברסיטה, , בדרישה להוסיף למסלול מועמדים חדשים, חיילים משוחררים וסטודנטים המגיעים מרקע סוציו-אקונומי נמוך.

ח"כ עודד פורר צילום מסך
ח"כ עודד פורר צילום מסך

"אבירי השוויון וזכויות האדם מפלים פעם אחר פעם אזרחים המשרתים ותורמים למדינת ישראל", אמר ח"כ פורר. "האם דמו של אותו סטודנט ערבי המקבל הקלות סמוק יותר מדמם של העולים החדשים או של חיילים משוחררים או של כל סטודנט אחר המגיע מרקע סוציו-אקונומי נמוך? – אי אפשר לדבר על מסלולים מיוחדים עם פטור מפסיכומטרי מבלי להתחשב בעולים חדשים, במי שמגיע ממצב סוציו-אקונומי נמוך או במי ששירת שירות צבאי או לאומי ונדרש לדחות את לימודיו במספר שנים בגלל השירות שלו".

במכתבו הלין ח"כ פורר כי בכל שנה מנסים צעירים רבים להתקבל למוסדות להשכלה גבוהה כשחלקם מגיעים מרקע סוציו-אקונומי נמוך, חלקם עולים חדשים וחלקם חיילים בודדים כשהמבחן הפסיכומטרי מהווה עבורם חסם משמעותי לקבלה לאוניברסיטה: "אני סבור שאכן יש מקום להקלות בקבלה לאוניברסיטה למגוון אוכלוסיות הסובלות מהטיה תרבותית או מקשיים אובייקטיביים. כך גם המצב לגבי משרתי שירות צבאי, לאומי או אזרחי, שמתחילים את דרכם האקדמאית שנים באיחור לעומת חבריהם הנמנעים מלשרת".

לדבריו, עצם העלאת הרעיון בשלב זה "מעלה ריח חריף של חוסר שוויון ואפליה בתנאי הקבלה למוסד לימודים להשכלה גבוהה".

אוניברסיטת בן גוריון בנגב. צילום: פלאש 90
בנגב. צילום: פלאש 90
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא