10:24 25/11/2017
דף הבית > מורשת > אפילו הם מודים: כתובת מוסלמית עתיקה סותרת את החלטת אונסק"ו

אפילו הם מודים: כתובת מוסלמית עתיקה סותרת את החלטת אונסק"ו

לאחר שארגון אונסק"ו אישר את ההחלטה המנתקת את הזיקה של העם היהודי להר הבית, מתפרסמת כתובת ארכיאולוגית מוסלמית במסגד המרכזי של הכפר נובא המזהה את כיפת הסלע עם בית המקדש

שבועיים לאחר ההחלטה השערורייתית של אונסק"ו, לפיה לעם היהודי אין קשר להר הבית מתפרסם מחקר ממנו עולה כי בראשית התקופה האיסלאמית כונה מבנה כיפת הסלע בשם "בית אלמקדס".

במחקר שערכו הארכיאולוגים, אסף אברהם ופרץ ראובן מוצגת כתבות הקדש מלפני 1,300 שנה, אשר ממנה ניתן ללמוד על השפעתן של מסורות יהודיות בתקופה שבה הושלם כיבושה של העיר ירושלים. הכתובת נמצאת מעל גומחת תפילה במסגד, שנבנה בימיו של הח'ליף עומר בשנים 634-644 לספירה.

11026799_10155522527300602_5837063109162501424_n
כתובת שמוכיחה את הקשר. הר הבית. צילום: אורן בוטבול

"בשם אללה הרחמן הרחום", מצוין באותה הכתובת, "הנחלה הזאת נובא בגבולותיה ושטחיה היא הקדש לסלע בית אלמקדס ומסגד אל-אקצא הקדישה אמיר המאמינים עמר אבן אלח'טאב למען אללה יתעלה". הכיתוב חרוט על לוח אבן גיר ברוחב כ-60 ס"מ ובגובה כ-40 ס"מ.

הכתובת מופיעה באותיות שנחרטו על האבן לפני מאות שנים ונצבעו בשנים האחרונות בצבע, כדי להדגישן ולאפשר קריאה ברורה יותר למתפללים. האותיות מתפרסות על פני שש שורות בכתב ערבי כופי. בכתובת גם מוזכר שם הכפר נובא כהקדש עבור הסלע של "בית אלמקדס" (בית המקדש) ו"מסגד אל-אקצא" ולצידה, שמו של החליף עומר אבן אלח'טאב שכבש את ארץ ישראל וירושלים בשנת 638 לספירה.

"עיתוי הפרסום מקרי"

לדברי החוקרים, הבחירה להשתמש בשם 'בית אלמקדס' אינה מקרית, והשימוש בשם הזה הוא תולדת השפעתם העמוקה של מסורות יהודיות על התפתחות האסלאם בראשית ימיו.

לטענתם, הכתובות מהכפר נובא ביחד עם מסורות מוסלמיות נוספות, מראות כי הקמת מבנה כיפת הסלע קשורה בזיהוי מיקומו של בית המקדש היהודי שקדם לו, שכן בנייתה של כיפת הסלע הייתה למעשה אחת מהפעולות המשמעותיות ביותר בשלהי העת העתיקה, ועמדה במרכזה של תפיסת עולם שביקשה להאדיר מחדש את מעמדו של מתחם הר הבית, מאז חרב בית המקדש השני.

המחקר הוצג בשבוע שעבר בכנס "חידושים בארכיאולוגיה של ירושלים וסביבותיה", שערכה רשות העתיקות באוניברסיטה העברית בירושלים, ולטענת החוקרים עיתוי פרסום המחקר מקרי ואינו קשור לעניינים פוליטיים ולהחלטת אונסק"ו.

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

באר יעקב. Raphael

קהילה של ערבות או של אורבות? | פרשת "ויצא"

המפגש של יעקב אבינו עם קהילת הרועים, לה יש כללי משחק משלה, מגלה קהילה של "אורבות הדדית" והרסנית