"זה היה ממש ניסיון לינץ'", כך סיפר כתב הערוץ הראשון, איציק זוארץ, אשר הותקף אמש (ד') במהלך פינוי הכפר הבדואי הבלתי חוקי אום אל חיראן שבנגב.

"אתה רואה ממש את השנאה בעיניים. אתה מרגיש אבנים חולפות מעל הראש, אבנים שפוגעות בגב".

הותקף. איציק זוארץ. צילום: יח"צ
הותקף. איציק זוארץ. צילום: יח"צ

כזכור, כוחות הביטחון הגיעו למקום כדי לממש את צווי ההריסה של ביהמ"ש, בתגובה הותקפו ע"י התושבים הבדואים והשוטר ארז עמדי לוי הי"ד נרצח לאחר שמחבל בן הכפר דרס אותו למוות.

המחבל נורה למוות. במקום היו פצועים בדרגות שונות ובהם ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) שניסה לשבש את פעילות כוחות הביטחון ונפצע מאבני שהשליכו הפורעים.

זוארץ המשמש ככתב הערוץ בדרום, הגיע כדי לסקר את הפינוי והותקף לאחר שדיווח על הפיגוע והשתמש במילה "דרס". "הייתי ליד הריסות אחד הבתים, הכנתי את עצמי לשידור, וניסחתי בטלפון את משפטי הפתיחה לכתבה. דיברתי על המתח ועל חבית הנפץ ואז אמרתי את המילה דרס", סיפר הכתב ל-360.

עשרות הפורעים החלו ליידות אבנים על העיתונאי, בעוד אחרים שנכחו במקום גוננו עליו. הדבר אירע לאחר שעזבה המשטרה את השטח, בעוד עיתונאים נותרו במקום כדי לסקר את המתרחש.

"תושב מקומי עם בגדים מסורתיים, מיד פנה אלי ושאל אם אמרתי דרס. התחיל שם ויכוח, ואז אותו מקומי אמר משהו בערבית לנערים והם הרימו כל מה שהיה להם בידיים: אבנים, ברזלים ומקלות. תוך שניה אני מוצא את עצמי בורח ומנסה למצוא מחסה ממטר של אבנים שמשליכים עלי עשרות צעירים", אמר זוארץ.

"המשטרה יצאה מהשטח. ולכן לא היה מי שיגן עלי. ברחתי ליד מכונית כשכל הזמן אני מגן על הראש שלי מפני פגיעה. עוזרו של חבר הכנסת אחמד טיבי היה איתי שם והגן עלי מההמון. בשלב מסוים אמרו לי שהם מנסים להפוך עלי את המכונית, ואז הצליחו להבריח אותי משם. הלכתי לבית החולים, יצאתי מהאירוע הזה עם מכות יבשות מאבנים. זאת הייתה חוויה מפחידה", הוסיף הכתב.

"הם היו נסערים מאד, רק לפני האירוע הרסו להם את הבתים. אני כיניתי את קרוב המשפחה שלהם דורס, כי זה המידע שהיה לנו הכתבים ביד על פי הודעת המשטרה שבינתיים לקחה כיוון קצת שונה", ציין זוארץ ועדכן כי חברי כנסת ערבים כמו גם תושבי הפזורה התקשרו להתנצל ולדרוש בשלומו. כי גורמים בדואים וחברי כנסת ערבים התקשרו אליו ושאלו לשלומו ואף התנצלו בשם המגזר הבדואי.

זוארץ נפצע קל ופונה לקבלת טיפול בבית החולים "סורוקה". בהמשך שוחרר לביתו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20