מחבל בארגון חללי אל אקצה הודה בחקירתו כי בכירי ארגון חמאס שילמו כסף להורים שבתם נפטרה ממחלת לב בתמורה לכך שיגידו שהיא מתה משאיפת גז מדמיע שהיה באוויר בשל פעילות צה"ל. כך עולה מכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז דרום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד מחמוד עומר, תושב רצועת עזה כבן 20, בגין עבירות של חברות בארגון טרור, אימונים צבאיים ופעולה בנשק למטרות טרור, התפרעות, ניסיון להסתננות, ניסיון לפגיעה ברכוש צה"ל וניסיון להצתה המהווים מעשה טרור.

ליילה ראנדור, התינוקת שנטען כי מתה משאיפת גז של כוחות הביטחון הישראלים בעזה

 

העבירות בוצעו על רקע פעילותו של הנאשם במסגרת המוג'הידין – פלג של ארגון חללי אל אקצה, ועל רקע השתתפותו בצעדת השיבה ובהתפרעויות בקרבת גבול ישראל באזור מעבר קרני וניסיונו, יחד עם פעילים נוספים, לחתוך את גדר הגבול ולהצית עמדת שמירה של צה"ל.

מכתב האישום עולה כי במהלך שנת 2017 הצטרף הנאשם למוג'הידין, שהינו פלג של ארגון חללי אל אקצה, לאחר שהובטח לו סיוע כספי למשפחתו. הנאשם השתתף בפעילות דתית של המוג'הידין ובאימונים צבאיים שנועדו להכשיר את משתתפיהם ללחימה נגד ישראל. בסוף שנת 2017 הצטרף הנאשם לפעילות שמירה חמושה (ריבאט) מטעם המוג'הידין והשתתף בשמירות כשהוא חמוש ברובה קלצ'ניקוב ומחסנית, במטרה להילחם בכוח צה"ל אם יגיע לאזור.

לפני כחודש הוא השתתף בצעדת השיבה שהתנהלה מול גבול ישראל באזור סג'עיה שברצועת עזה. במקום התקהלו כ- 10,000 אנשים, חלקם טיפסו על חומת מעבר גבול קרני וניסו להשחית את השערים של מעבר הגבול. כאשר השתתף הנאשם בהתפרעות בקרבת הגבול, התקשרה אליו אימו ואמרה לו כי ביתה של מרים אחותה, תינוקת בת 8 חודשים בשם לילא אל ג'נדור נפטרה.

כשהגיע הנאשם לביתו נודע לו כי לילא נפטרה עקב מחלת דם שככל הנראה דומה למחלה שגרמה למותו של אח אחר של התינוקת, סלים אל ג'נדור, שנפטר בשנת 2017 בגיל דומה, וכי ההורים אמורים לעבור בדיקות דם כתוצאה מכך. מאוחר יותר נודע לנאשם כי דודתו מרים ובעלה אנואר סיפרו לתקשורת כי לילא נפטרה עקב שאיפת גז מדמיע שפיזרו חיילי צה"ל במהלך ההפגנות באזור הגבול, דבר שאינו אמת, וזאת משום שבכיר החמא"ס, יחיא סנואר, שילם להם 8,000 שקל כדי שיטענו כי לילא מתה בשל שאיפת גז מדמיע במהלך הפרות הסדר.

מנהיג חמאס, יחיא סינוואר. צילום: פלאש 90

 

אישום נוסף מייחס לנאשם הצטרף הנאשם לפעילים נוספים מתנועת המוג'הידין במטרה לחתוך את גדר הגבול, להיכנס לישראל שלא כדין ושלא דרך מעבר גבול, לשרוף עמדת שמירה בלתי מאוישת של צה"ל, לעשות בידיהם סימן ניצחון, ולצלם את האירוע. תפקידו של הנאשם היה להיות תצפיתן בזמן האירוע. הנאשם ושניים אחרים יצאו לאזור הגבול, כשהאחרים נושאים עימם מספריים לחיתוך תיל ובקבוק בנזין וכן מצלמת ווידאו.
השלושה הגיעו לגבול אך לא הספיקו להוציא לפועל את תכניתם לאחר שחיילי צה"ל הבחינו בהם ופתחו לעברם באש. הנאשם ואחד הפעילים שהיה עימו נעצרו ע"י צה"ל.

במקביל להגשת כתב האישום בקשה הפרקליטות להורות על מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים נגדו.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי