"" פירסם בשבוע שעבר טור של הכתב בו הוא מכנה את שופט בית המשפט העליון נעם "עבריין בינלאומי". לאחר תגובות חריפות במערכת המשפטית ובתקשורת, שהגיעו לשיאן בתגובה חריפה של שרת המשפטים , פירסם הבוקר "הארץ" טור נוסף של אותו משגב החוזר על אותה טענה. לפי הטענה כל מי שמתגורר מעבר לתחומי הקו הירוק, כולל שר הבטחון, יושב ראש הכנסת ומפקדים בכירים בזרועות הביטחון, הם "עבריינים בינלאומיים". מונח לא מקובל שהומצא ב"הארץ" לצורך הטור המתנגח.

לפי "הארץ" "הבעיה עם סולברג…היא שהוא מתנחל. הוא מתגורר באלון שבות, התנחלות המצויה בלבו של גוש עציון ובלב הקונצנזוס, חמש דקות מירושלים, ועדיין — מעבר לקו הירוק. אלון שבות נבנתה על שטח כבוש…הטיעון שאדמות גוש עציון היו בעבר בבעלות יהודית אינו רלוונטי". וכן: "ב–2028 יעמוד בראש בית המשפט העליון מתנחל. כלומר עבריין".

דרשה להוריד את הכתבה המסיתה. שרת המשפטים
דרשה להוריד את הכתבה המסיתה. שרת המשפטים

שרת המשפטים איילת שקד קראה למו"ל "הארץ" עמוס שוקן להסיר את החרפה מעיתונו. בפוסט בפייסבוק תחת הכותרת "ההסתה הפרועה של "הארץ" נגד שופטי בית המשפט העליון", כתבה שקד: "עיתון הארץ מתגלה לא כעיתון שמאלני לאנשים שחשים עצמם 'חושבים'. לא מגן על היכל הצדק ולא נעליים. הוא שופר של . מה שמעביר אותו על דעתו זה שאחד משופטי העליון גר, לא עלינו, בישוב ביהודה ושומרון".

פרופ' מאוני' בר אילן, מומחה למשפט בינלאומי ועמית בכיר בפורום קהלת התייחס בשיחה עם אתר ערוץ 20 לטענות שעלו ב"הארץ": "אורי משגב מצביע על הכלל באמנת ז'נבה הרביעית האוסר על העברת אוכלוסין של הכובש לשטח כבוש,. ישנו ויכוח קשה על מהי בדיוק "העברת אוכלוסין". כמו כן יש ויכוח גם על השאלה של תחולת דיני כיבוש על שטחי יהודה ושומרון, וגם סביב השאלה האם יש חריג לעבירת ההעברה בשטח כגון גוש עציון, הן בגלל היותו חלק מהמנדט הבריטי המיועד להתיישבות יהודית והן בגלל היותו מיושב על ידי יהודים עד הפלישה והכיבוש הירדני ב-1948".

מתנחל. השופט נעם סולברג
מתנחל. השופט נעם סולברג

"יש אין סוף נסיונות ליצור משפט בינלאומי מיוחד שמעניש אך ורק את המדינה היהודית. כך המצב לגבי התנחלויות – יש ישובים רבים בשטחים כבושים בעולם כגון סהרה המערבית, צפון קפריסין ואבחזיה ואיננו עדים לשיח משפטי בעולם נגד ישובים אלה שמתקרב לזה על התנחלויות ישראליות. זאת על אף היותם מצבים הרבה יותר בעייתיים משפטית למדינות המעבירות. יש אפילו נסיונות לטעון שהמשפט הבינלאומי מחייב את מדינת ישראל לתת יד חופשית לטרוריסטים לרצוח מתנחלים".

"אבל לא צריכים להיכנס לכל הויכוחים" מסביר פרופ' בל "משום שבמקרה הזה ברור לכולם כי לא קיימת עבירה במשפט הבינלאומי של מגורים ביישוב בשטח כבוש. אין אמנה שמגדירה מגורים בשטח כבוש כעבירה ואין עבירה כזו במנהג הבינלאומי. אין תקדים להליך פלילי נגד אדם על ביצוע "פשע" של מגורים בשטח כבוש. הטענה שיש עבירה בלהיות "מועבר" מגוחכת על פניה".

עיתון "הארץ", המרבה להתלונן על "הפגיעה במערכת המשפט", מרבה גם לתקוף את השופט סולברג באופן אישי והעניק לו בשנים האחרונות סיקור שלילי נרחב.

"אבל" מוסיף הפרופסור, "יש במאמר של משגב טענה עוד יותר קשה ומסוכנת, על פיה המשפט הבינלאומי מסווג אדם "מועבר" כעבריין עד הרגע שהוא מדקלם פומבית כי הוא מקבל את העמדות הפוליטיות-משפטיות של מר משגב".

"ברור שאין עבירה כזאת במשפט בינלאומי. אין אמנה או מנהג בינלאומיים שהופכים אדם שמסרב לאמץ בפומבי את טענות של מר משגב לעבריין, בין אם הוא גר בשטחים השנויים במחלוקת ובין אם לאו, ואין חובה במשפט הבינלאומי להכריז על המדינה היהודית או העם היהודי כפושעים." ומסיים בל "הניסיון להכריח כל תושבי יהודה ושומרון (ובמיוחד נבחרי ציבור) לאמץ פומבית את עמדותיו הפוליטיות של עיתון הארץ שמא יעמדו לדין פלילי הינו מעשה פסול שנוגד את עקרונותיה הבסיסיים ביותר של הדמוקרטיה הליברלית".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.