נרטיב או סִפֵּר בעברית, הינו פרשנות של היבט מסוים, תוך כדי עיצובו מנקודת מבט תרבותית או אישית. זהו מונח מתחום הספרות שעבר תהליך וכיום הוא משמש בעיקר בתחום הפוליטיקה והמדינאות, וכפי שניתן לראות באמצעי התקשורת – תשובה לכמעט כל שאלה שתוצג בפני חבר כנסת ערבי.

מתגוננים בעזרת "נרטיב". חברי הכנסת הערבים. צילום: דוד וקנין, פלאש 90
מתגוננים בעזרת "נרטיב". חברי הכנסת הערבים. צילום: דוד וקנין, פלאש 90

לפני מספר שנים, כאשר מנחה אולפן שישי, יאיר לפיד הפנה שאלה נוקבת לחברת הכנסת חנין זועבי בנוגע להשתתפותה במשט המרמרה, ענתה חברת הכנסת ללפיד כי "הנרטיב שלו סותר את הנרטיב שלה". כאשר באותו אולפן נשאל חבר הכנסת איימן עודה על החרמת הלווייתו של שמעון פרס ז"ל, טען חבר הכנסת כי בהלוויה הוצג ברוב פאר הנרטיב הציוני הסותר את הנרטיב שלו. חבר הכנסת המשיך וזעם על משתתפי הפאנל כי אף אחד אינו שם ליבו לנרטיב הפלסטיני.

משום מה כאשר מוזכר המושג "נרטיב" נותרים המראיינים ללא תגובה הולמת. כך מצליחים חברי הכנסת לחמוק מכל שאלה המוצגת להם בטענה של מושג המושאל מעולם הספרות. הם הפכו את המושג למעין קלף ג'וקר, הנותן להם מחסה מפני כל שאלה נוקבת על עמדתם כלפי המדינה.

נרטיב או שקר?

על קצה המזלג טוען "הנרטיב הפלסטיני" כי החל מהמאה ה-19 היגרו יהודים רבים מאירופה לחבל הארץ פלסטין, בו חיו פלסטינים רבים במשך אלפי שנים בשקט ובשלווה. ליהודים עצמם לא היה שום קשר לאזור והם אינם אלא קולוניאליסטים אירופאים.

לאחר מלחמת העולם השנייה גבר קצב המהגרים עד שבשנת 1947 נכבשה מרבית הארץ על ידי היהודים והחל גירוש מסיבי של פלסטינים מאדמתם. בשנת 1967 המשיכו היהודים וכבשו חלקים נוספים מפלסטין ההיסטורית. היהודים הללו מחזיקים בכל השטחים שנכבשו בכח הזרוע ואינם מתירים לפליטים הפלסטינים לשוב למולדתם ההיסטורית.

אמת מול נרטיב. חיילי צה"ל לאחר נצחון קרב במלחמת העצמאות. צילום: לע"מ
אמת מול נרטיב. חיילי צה"ל לאחר ניצחון קרב במלחמת העצמאות. צילום: לע"מ

כך מקבעים הפלסטינים נרטיב שקרי ולעזאזל האמת ההיסטורית. אף אחד לא זוכר כי בשנת 1947 התרחשה מלחמה כוללת שפרצה מהצד הערבי דווקא, וקראה לקיים רצח עם ביהודי האזור אך שנים בודדות לאחר השואה. אף אחד לא זוכר כי מרבית ערביי האזור לא גורשו, אלא פונו בחסות צבאות ערב שפלשו לשטח שבין הירדן לים. רבים אחרים נמלטו מחשש לחייהם ויש לציין כי היו גם כאלה שגורשו בידי צה"ל והמחתרות.

כולם זוכרים את טבח דיר-יאסין, אבל אף אחד לא זוכר את טבח כפר עציון. אף אחד לא זוכר כי בתקופה הזו היו חילופי אוכלוסייה באזורים רבים בעולם. האם מישהו זוכר כי בין 12 ל-15 מיליון גרמנים גורשו מרחבי אירופה לשטחי המדינה הגרמנית המובסת לאחר מלחמת העולם השנייה? גירוש זה הוביל למותם של כ-2 מיליון גרמנים.

האם מישהו זוכר את גירושם של כ-14 מיליון אזרחים מהודו לפקיסטן ומפקיסטן להודו על מנת ליצר מדינות לאום בשנת 1947? סביר להניח שרוב העולם שכח ממקרים אלה, בעיקר משום שהפליטים הללו כבר אינם פליטים אלא התיישבו במקומם החדש.

ובחזרה לסכסוך היהודי – ערבי :האם מישהו זוכר כי כ-800,000 יהודים גורשו ממדינות ערב לאחר מלחמת 1948? ולהבדיל מה"גירוש" הפלסטיני, לא היה זה בזמן מלחמה, אלא כתוצאה מנקמנות כנגד היהודים לאחר הקמתה של מדינת ישראל. רכושם המנושל של המגורשים היהודים היה גדול עשרות מונים מרכושם של הפלסטינים ש"גורשו".  כנראה שאמת היסטורית זו נשכחת מהנרטיב הפלסטיני.

בתקופת ימי הביניים ה"נרטיב" הנוצרי היה כי יהודים משתמשים בדם ילדים לצורך אפיית מצות לפסח. עפ"י ההגיון הפלסטיני, זהו הנרטיב שלהם וצריך לכבדו. ה"נרטיב" הנאצי היה כי היהודים הם אנטי-גזע השואף להשתלט על העולם ולטמא את הגזע הארי הטהור. גם כאן לכאורה, יש נרטיב נוסף שיש לכבדו.

גם לו יש "נרטיב". אבו מאזן. צילום: פלאש 90
גם לו יש "נרטיב". אבו מאזן. צילום: פלאש 90

ה"נרטיב" של אבו-מאזן הינו כי הנהגת הציונות שיתפה פעולה עם הנאצים, על מנת להגביר את קצב הרצח ההמוני ואת כמות הפליטים היהודים הזורמים לפלסטינה. אותה הנהגה אגב, חטפה את אדולף אייכמן והוציאה אותו להורג מפני שאיים לחשוף את שיתוף הפעולה הציוני-נאצי. זה ממש לא משנה שמשפטו של אייכמן שודר בכל רחבי העולם ולפושע הנאצי ניתנה הזדמנות לדבר ושיתוף פעולה כזה לא הוזכר ולו במילה. אין זה משנה – שהרי זהו הנרטיב ויש לכבדו, וכאמור – לעזאזל האמת ההיסטורית.

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק