יו"ר כולנו שר האוצר משה כחלון, רמז היום בכנס אילת לעיתונות כי מפלגתו לא תצביע בעד חוק ההסדרה, שעבר שלשום בוועדת השרים ללא התנגדות. "לא אתמוך בחוק שמתפרש כפגיעה בבית המשפט העליון. אם יסתבר שהחוק פוגע – לא יקום ולא יהיה", עם זאת, הבהיר כי "המשבר הזה פתיר".
מאיים. ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מאיים. ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עד כה לא נשמעו בקואליציה התנגדויות לחוק השנוי במחלוקת שאמור למנוע את פינוי עמונה, ולהסדיר את מצבם המשפטי של מאחזים והתנחלויות נוספות, אבל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר אתמול כי "החוק הזה בניגוד לדעתו והוא סותר את הדין הבינלאומי". מחר יעלה החוק להצבעה בקריאה טרומית בכנסת. גם בש"ס הודיעו כי הם עדיין מתלבטים כיצד להצביע. כך שנכון לשעה זו ספק אם לקואליציה יש רוב.

עם זאת בבית היהודי לא מתכוונים לשתוק במידה והחוק לא יעבור מחר, וח"כ בצלאל סמוטריץ' כבר הודיע: "אם לא תהיה משמעת קואליציונית בהצבעה על חוק ההסדרה לא תהיה משמעת קואליציונית גם בחוק ההסדרים. הזכות היחידה בהסכם הקואליציוני של 'כולנו' היא להתנגד לפסקת ההתגברות לא לכל מה שנחשב מבחינתם כפגיעה בבית המשפט העליון. חוק ההסדרה גם לא פוגע".

באשר לסערת עתידו שלתאגיד השידור הציבורי, הבהיר שר האוצר חד משמעית: "יהיה שידור ציבורי, אני מחויב לו, אבל אנשי רשות השידור צריכים להיות משולבים בו. זה נכון שיש לי ולראש הממשלה חילוקי דעות בנושא התאגיד, אבל חילוקי דעות תמיד יש. זה לא תפקידי לתת ציונים לראש הממשלה. אם יהיה משהו מאוד קריטי על הפרק שנצטרך לתת את דעתנו עליו, נעמוד על כך".

הפגנה למען התאגיד. צילום: פלאש 90
הפגנה למען התאגיד. צילום: פלאש 90

בנוסף התייחס כחלון למשבר הדיור ואמר: "נכון להיום אלפי צעירים קיבלו דירות ב-400-300 אלף שקל פחות ממחיר השוק. אני חושב שבחודשים הקרובים, ככל שיתגברו ההיצעים, העסק יעבוד – אולי לא בקצב שהעם רוצה. אין פתרון בלחיצת כפתור. אני מטפל ולקחתי את האחריות הזו על עצמי. אני גם אשא באחריות בסוף הקדנציה אם לא אספק את הדירות האלה. לא אעמיד את עצמי לבחירה יותר".

על המהלך שיזם – הטלת מס על מחזיקי דירה שלישית ומעלה, הוסיף שר האוצר: "אין שום סיבה בעולם ששוכר ישלם יותר או שמשכיר יגבה יותר. המס הזה לא יצר ביקוש נוסף. בכלכלה יש היצע ויש ביקוש, אם הייתי בא ואומר שיש עלייה של מיליון איש וצריך עוד מיליון דירות – אז יצרנו ביקוש. נכון, זה מס לא נעים, אבל מי שיש לו צריך לתת יותר. יש משבר דיור ומצפים ממני לפתור אותו. הצלחנו עם המשקיעים, השוק מצטנן וצריך טיפה סבלנות. אני לא רואה שום סיבה לשנות את החקיקה בכנסת".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי