ח"כ איתן כבל, מבכירי ומוותיקי מפלגת העבודה, פרסם בעיתון "הארץ" מאמר הקורא לחברי מפלגתו להתפכח מהסכם אוסלו ומחזון השלום עם הפלסטינים.

ח"כ איתן כבל. צילום: פלאש 90

 

"מדינת ישראל חייבת להתפכח. המפלגה שלי צריכה להתפכח. אנחנו צריכים להתפכח", כתב כבל. "מתי התחלנו להיות שבויים בחלומות וקונספציות ובתפיסות המנותקות מהמציאות? למה עצמנו את העיניים כל-כך חזק עד שהפסקנו לראות את הציבור – עד שהפסקנו לראות את המציאות".

לדבריו, "מפלגת העבודה יזמה, תמיד הציבה סדר יום מדיני – לאומי – פרגמטי", וכעת, "אנחנו מדקלמים על אוטומט את צמד המילים 'מתווה קלינטון', ועידה אזורית או 'שתי מדינות לשני עמים' והולכים לנוח? די! הגיע הזמן להתפכח ולהוביל סדר יום של התפכחות. עלינו לפקוח את עינינו להביט בציבור ולהציע פתרונות ריאליים המותאמים למציאות".

כבל סיפר כי כפועל יוצא מאותה התפכחות הוא עמל בשנה האחרונה על מתווה מדיני חדש יותר וכזה האוהד יותר למפעל ההתיישבות ביו"ש. העיקרון הראשון הוא ויתור על החזיונות בדבר חתימת הסכמי שלום על מדשאות הבית הלבן. "עלינו להתפכח מרעיון אוסלו. צו השעה הוא לאמץ אסטרטגיה חדשה, שבבסיסה ההבנה וההפנמה שבעת הזאת אין בצד הפלסטיני מנהיגות שבאמת רוצה או יכולה להיות שותפה להסכם שלום".

בקעת הירדן. צילום: יעקב לדרמן, פלאש90

 

על פי כבל, על ממשלת ישראל לקבוע מהם גושי ההתיישבות ממשלת ישראל תקבע מהם גושי ההתיישבות כשלדעתו מדובר בגוש עציון, מעלה אדומים, קרני שומרון, אריאל ובקעת הירדן. כלומר, מדובר בפרשנות מורחבת יותר למינוחים שהשתרשו עד היום בשיח.

בשלב הבא קורא כבל לספח את אותם גושים: "מדינת ישראל תחיל את החוק הישראלי על גושי ההתיישבות שהוגדרו בסעיף הקודם: לאחר הגדרה מחייבת של גושי ההתיישבות, יש להחיל עליהם את החוק הישראלי במלואו. על היישובים ביו"ש חלה כיום מערכת חוקים מורכבת, שנחלקת בין החוק הצבאי לחוק הישראלי, ולעתים גם החוק הירדני. אין סיבה מהותית שבגינה יוחל דין אחד על תושב גוש עציון ודין אחר על תושב חולון". עם זאת, כבל טוען כי יש להקפיא לחלוטין את כל תהליכי התכנון והבנייה בהתנחלויות שמחוץ לגושי ההתיישבות.

באשר למצב מפלגתו כותב כבל: "שמונה פעמים מאז רצח רבין הלכנו לקלפי. שבע פעמים הפסדנו. זו האמת הכואבת. אנחנו לא מצליחים לגרום לציבור הישראלי להצביע לנו. זה כ-40 שנה שאנחנו לא מנהיגים את המדינה – למעט כשמונה שנים בהנהגת רבין, פרס וברק. בזמן הזה השתנו החברה הישראלית והמפה הפוליטית, והשתנה המצב בשטח בינינו לבין הפלסטינים והעולם הערבי…לא נוכל לשכנע איש — לא את עצמנו, ובוודאי לא את הציבור — שאנחנו ראויים להנהיג, אם לא נציג תפישת עולם שמתכתבת עם המציאות".

בנט מברך: "האומץ להתפכח"

שר החינוך נפתלי בנט מרוצה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

שר החינוך נפתלי בנט בירך על המאמר של כבל וציין כי מדובר בצעד המקרב את עמדות מפלגת העבודה לתכנית שלו. "לפני 9 שנים, בנאום בר אילן, אימץ נתניהו, מנהיג הימין, את תפיסת השמאל של 'שתי מדינות'. הטיעון היה: 'אין אלטרנטיבה'", ציין בנט. "בתגובה, יזמתי את 'תכנית הריבונות': ריבונות ישראל ב-C, אוטונומיה פלסטינית ב-AB. בהדרגה חלחל לימין, לליכוד וכעת למנהיגות השמאל (א.ב. יהושע; ח"כ כבל). האומץ להתפכח".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי