שר הביטחון לשעבר משה יעלון הגיב אחר הצהריים לביקורת שמתח עליו בית הדין הצבאי בגזר הדין של אלאור אזריה, לפיה אסור היה לו הגיב לתקרית הירי לפני תום החקירה. "רצינו למנוע התלקחות בשטח". יעלון אף קרא למשפחת אזריה להגיש חנינה.

"רציתי למנוע התלקחות". צילום: לשכת רו"ח
"רציתי למנוע התלקחות". צילום: לשכת רו"ח

כזכור, בגזר הדין שניתן היום מתחה השופטת ביקורת על התנהלותם של יעלון והרמטכ"ל איזנקוט והבהירה כי הם לא לא היו צריכים להתבטא כפי שהתבטאו עוד בטרם החל ההליך המשפטי.

בדברים שנשא הערב בכנס לשכת רואי החשבון אמר יעלון כי הביקורת שלו על אזריה הייתה בתיאום עם ראש הממשלה. "לראש הממשלה, לרמטכ"ל ולי היה ברור מיד בתום התחקיר המבצעי הראשוני כי מדובר באירוע חריג", אמר. "לכן בהחלטה משותפת יצאנו ביחד בהודעה מספר שעות לאחר האירוע וזאת כדי למנוע התלקחות בשטח, כדי למנוע שימוש באירוע כהוכחה לתיאורית עלילת הדם הפלסטינית שמנסים להדביק לנו שוב ושוב כאילו מדינת ישראל וחיילי צה"ל מוציאים להורג ללא משפט. מתוך אחריות לביטחון המדינה, עשינו זאת".

לדברי יעלון הוא התבטא טרם סיום ההליך משום שראה את "חברי הכנסת ליברמן וחזן מסתערים על בית המשפט הצבאי, יחד עם גופשטיין, מרזל ופייגלין, והזהרתי שאת הוראות הפתיחה באש של צה"ל יקבע הרמטכ"ל ולא מתלהמי הכנופיות. עשיתי זאת מתוקף אחריותי כשר הביטחון".

 אזריה מגיע לבית הדין. צילום: פלאש 90
אזריה מגיע לבית הדין. צילום: פלאש 90

יעלון המשיך לתקוף פוליטיקאים נוספים שהתייצבו בצד השני של המתרס והבהיר שדבריו מעל דוכן הכנסת באותו שבוע באו "בתגובה להתקפות של כל מיני פוליטיקאים חסרי אחריות על צה"ל, מפקדיו ובראשם הרמטכ"ל שאותו השוו לאחשוורוש וקראו לו להתפטר. מי יגן על צה"ל אם לא שר הביטחון, מי מכל המתלהמים, גיבורי האח הגדול, הפייסבוק והטוויטר ייתן לי שיעורים במלחמה בטרור, במה זה אויב, מה זה לנצח, מה זה מוסר המלחמה. מי מכל המתלהמים ראה יותר חיילי אויב ומחבלים ונאלץ להרוג אותם יותר ממני, מי"?

יעלון סיים את דבריו באמירה מפתיעה לפיה הוא מקווה שאלאור יזכה לחנינה: "אני מקווה שאולי עכשיו אלאור ומשפחתו יקבלו החלטה מושכלת להרחיק מהם את אותם גורמים אינטרסנטים ששיחקו בהם ופגעו באלאור ויגישו בקשת מחילה וחנינה, ואני משוכנע שהיא לא תיפול על אוזניים ערלות".
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי