קבינט הדיור אישר היום (שני) את הצעת השר אורי אריאל, הממונה על הרשות להסדרת הבדואים, להקים יישוב בדואי חדש דרומית לשגב שלום.
הקמת היישוב באה לאחר יותר מ-15 שנים בהם לא הוקם לאוכלוסייה הבדואית והוא מיועד עבור תושבי פזורת אל עזזמה המתגוררים כיום באופן לא בקרבת נאות חובב.

בדואים. צילום: פלאש 90
התיישבות בלתי חוקית של בנגב. צילום: פלאש 90

 

השר אריאל: “ההחלטה חשובה ויש בה איזון נכון בין פיתוח ההתיישבות הבדואית ובין חיזוק המשילות של מדינת ישראל בנגב”.

ההחלטה להקים את היישוב החדש מדרום לשגב שלום התקבלה מתוך מטרה כוללת להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב ולהפסקת ההשתלטות הבלתי חוקית על אדמות מדינה בנגב.

היישוב החדש שיוקם ישתרע על שטח של כ-6000 דונם, במגרשים שהמדינה תפתח עבור כ-9000 התושבים שכאמור, התיישבו באופן לא חוקי, על כ-70,000 דונם של אדמות מדינה באזור רמת חובב.
הקמת היישוב תספק פתרון התיישבותי כולל עבור מטה אל עזזמה ונספחיו מאחר וישנן גם מגבלות של הגנת סביבה הקובעות כי יש להרחיק את פזורת ואדי אל נעם מאזור רמת חובב.

האזור הזה נמצא תחת סיכון בריאותי באזור זה וישנו איסור בניה בשל הימצאות חומרים מסוכנים באתרים נאות חובב ורמת בקע. השטח החדש ירחיק את התושבים מגורמי סיכון וקרינה (קווי מתח עליון ותחנת הכח של חברת חשמל.)

השר אורי אריאל: “המהלך הנוכחי מספק פתרון הוגן וטוב על שטח של 6000 דונם כי במקביל נפנה השתלטות בלתי חוקית על אדמות מדינה בנגב בהיקף 70,000 דונם. המשילות של ממשלת ישראל מחייבת גם פינוי השתלטות לא חוקית אך במקביל מציאת פתרונות דיור.

עוד אמר השר אריאל כי “אני כשר הממונה על הרשות להתיישבות הבדואים, חייב להקפיד על קידום הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב תוך הגדלת תקציבי הפיתוח והרווחה אך במקביל לדאוג לכך שאדמות הנגב לא יהיו הפקר”

הרשות לפיתוח התיישבות הבדואים בנגב הדגישה כי הקמת היישוב החדש תלווה גם פיתוח כלכלי חברתי ששם דגש על הקמת יישוב חדש בעל אופי חקלאי התואם למשלח ידם של תושבי פזורת ואדי אל נעם, תהווה נדבך חשוב בחיזוק האוכלוסייה הבדואית המתגוררת באזור ,הן מבחינה חברתית והן מבחינה כלכלית .

היישוב ישלב בין תעסוקה מסורתית כגון חקלאות ובין תעסוקה חדשנית ומודרנית. בשולי היישוב יוקצו שטחים המיועדים לתעסוקה חקלאית ובנוסף לכך יוקצו שטחים לאזורי תעסוקה אשר יכללו בין היתר תעסוקת נשים ,חקלאות מודרנית ,ותיירות הפיתוח האמור יפחית את שיעורי האבטלה הגבוהים בקרב הדור הצעיר, יתרום לשיפור הרווחה החברתית והכלכלית ויקטין את תלות האוכלוסייה בתשלומי העברה ממשלתיים וציבוריים”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.