יידחה? חוות דעת של היועץ המשפטי של הכנסת, עו”ד , קובעת כי העברת בקריאה ראשונה בתוך שבועיים,  כפי שרוצה ראש הממשלה, היא “משימת מורכבת עד כדי בלתי אפשרית”.

אייל ינון ויריב לוין. צילום: פלאש 90
אייל ינון ויריב לוין. צילום: פלאש 90

לאחר שהיום אישרה הכנסת הקמת ועדה מיוחדת שתקדם את חוק הלאום ובראשה יעמוד ח”כ (הליכוד), הודיע יינון כי לא יתאפשר להעביר את החוק בקריאה ראשונה עד לסוף המושב, מה שאומר שאישורו הסופי של החוק עלול להידחות במספר חודשים.

לאחר שוועדת הכנסת אישרה הבוקר את את הרכב הוועדה שתעסוק בחוק הלאום, אמר יו”ר הוועדה ח”כ אוחנה כי “מדובר בחוק יסוד היורד לשורשו של עניין. אמש שוחח איתי היועץ המשפטי לכנסת שיחה ארוכה ומעמיקה והיה ברור מדבריו שהדרישה להעביר את החוק בתוך שבועיים, בקריאה ראשונה, אינה ריאלית ואפילו אם נשב יומם ולילה – גם אז לא בטוח שנצליח”.

מנגד, שר התיירות (הליכוד) תקף את יינון ואמר כי ״הטענות המשפטיות לפיהן, כביכול, אין אפשרות להעביר את חוק הלאום בקריאה ראשונה עד סוף המושב, מכשילות את קידומו. ישנו דיון ציבורי ארוך המתקיים בנושא מאז העברתו של החוק בקריאה טרומית לפני זמן רב, ואין מניעה מלקיים דיונים בוועדה בשבועיים הקרובים ולהעבירו בקריאה ראשונה בשבוע האחרון למושב הנוכחי”.

עוד הוסיף לוין כי ”הטענה משוללת יסוד גם מהעובדה הפשוטה שאם היינו מעבירים את החוק כהצעה ממשלתית, כלל לא היה צורך בדיוני הוועדה לפני הקריאה הראשונה״.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.