האם הווטו שיש לשופטים על מינויים לבית המשפט העליון יבוטל? לקראת מינויים של ארבעה שופטים בחודשים הקרובים שרת המשפטים איילת מקדמת חוק שיאפשר למנות שופטים גם בניגוד לדעתם, כך דווח בערוץ 2.

דיון הפטריוטים בהצעת החוק החדשה של השרה שקד

הוועדה לבחירת שופטים, שבראשות שרת המשפטים, מורכבת כיום מארבעה פוליטיקאים שלושה שופטי ושני נציגי לשכת עורכי הדין. על פי תיקון חוק שהעביר ח"כ לשעבר גדעון סער, כיום נדרש רוב של שבעה חברים מתוך התשעה, כשבמקביל נדרש רוב רגיל, של חמישה בלבד, כדי לבחור שופטים לערכאות נמוכות יותר.

המצב הנוכחי מקנה לשופטים גוש חוסם שבכוחו לפסול כל מועמד שאינם חפצים ביקרו. כעת, בהצעה שהגישה שקד באמצעות ח"כ רוברט אילטוב ("ישראל ביתנו") מוצע שניתן יהיה שגם שופטים  לבית המשפט העליון ניתן יהיה לבחור ברוב של חמישה.

מבחינה פוליטית מעריכה שקד כי נציגי לשכת עורכי הדין ילכו יתמכו במועמדים שתרצה לקדם וזאת בשל שיתוף הפעולה החיובי שיש בינה לבין ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נווה. להערכת שקד, נציגי הלשכה יצטרפו לגוש החוסם שלה שמונה את ח"כ רוברט אילטוב ונורית קורן וכך תזכה לרוב של חמישה שופטים.

איום סרק נגד השופטים?

הצעת החוק מגיעה לאחר אי הסכמות בין שקד לבין נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים בקשר לזהות השופטים שיש למנות לערכאה הגבוה בישראל. הצעת החוק מדברת על בחירת שופטים לבית המשפט העליון ברוב רגיל ולא ברוב מיוחס כפי שהיה עד היום.

בכך, תנסה שקד מנסה לנצל מצב נדיר בו יש רוב לימין. יצוין כי שקד עדכנה את נאור במעשה והבהירה לה כי אם השתיים לא יגיעו לפתרון כל ארבעת השופטים שאותם היא רוצה לקדם ימונו לתפקיד. יצוין כי גם נתניהו עודכן במהלך, ובשלב זה הוא אינו מתנגד.

דחתה את ההכרעה בשלושה חודשים. נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המכשול להצעת החוק עשוי לבוא מכיוונו של שר האוצר משה שהצהיר בעבר כי הוא מתנגד לשינויים במערכת המשפט וההסכם הקואליציוני מקנה לו זכות וטו על חוקים המאפשרים להתגבר על פסיקות בג"צ ולשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. עם זאת, הצעה זו אינה דורשת את שינוי הרכב הוועדה.

יצוין עוד כי ההערכה במערכת הפוליטית שההצעה נועדה "לאיים" על השופטים ולגרום להם להתפשר, אולם ככל הנראה סיכוייה לעבור בשלוש קריאות אינם גבוהים.

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא