– גרסת הרשימה המשותפת: ח"כ הגיש את הצעת חוק יסוד: " – מדינה דמוקרטית, רב־תרבותית ושוויונית", זאת בתגובה לחוק הלאום שמקדמת הקואליציה.

ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

על פי הפרסום ב"ישראל היום", בנוסח החוק נכתב כי  "גבולותיה של מדינת ישראל הם גבולות השטח שחל עליו החוק הישראלי עד 5 ביוני 1967", ומטרת החוק היא "לעגן את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית ורב־תרבותית, המקיימת שוויון אזרחי, תרבותי ולאומי גמור בין כלל אזרחיה".

בהצעה שבה לא מוזכרת כלל הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית נכתב עוד כי "מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית ושוויונית, שמושתתת על הערכים בדבר כבוד האדם, חירותו ושוויונו, ברוח העקרונות שבהכרזה הבינלאומית בדבר זכויות האדם ובמגילת האומות המאוחדות. האמור בחוק יסוד זה או בכל דבר חקיקה אחר יפורש לאור הקבוע בסעיף זה".

החוק מקנה מעמד זהה לשפה עברית ולשפה ערבית וקובע כי המנונה, דגלה, וסמליה של ישראל ייקבעו בחוק חדש ויבטאו את זיקתה השווה של המדינה לאזרחיה היהודים והערבים.

ח"כ יואב קיש. צילום: פלאש 90
"שיתמודד בעזה". ח"כ יואב קיש. צילום: פלאש 90

 

יו"ר ועדת הפנים, חה"כ יואב קיש הגיב בחריפות להצעה: "על חברי הכנסת של המשותפת להתפטר מהכנסת, נראה שהם חברי הרשות הפלסטינית". לדברי קיש, "נחצה קו אדום , זהו ביזיון שאין כדוגמתו. חברי הכנסת הערביים מהרשימה המשותפת בוחרים לקדם אג'נדות פלסטיניות במסגרת בית המחוקקים הישראלי. שיתפטרו ויתמודדו על מקומם בעזה".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא