14:27 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > חם ברשת > טרנד השיימינג ברשת הוא פצצה מתקתקת

טרנד השיימינג ברשת הוא פצצה מתקתקת

הפנייה אל מחוזות השיימינג הפכה לעניין שבשגרה, חבל שאנשים שוכחים כי מאחורי השיימינג יש נשמה של בן אדם. בפעם הבאה נסו לשים את עצמכם במקומו

לפני מספר ימים התפרסמה כתבה באחד מאתרי החדשות במלאת שנה להתאבדותו של אריאל רוניס. רוניס, איש שב"כ לשעבר, היה מנהל משרד האוכלוסין וההגירה בסניף המרכזי בתל אביב. אי הבנה שהתפתחה לריב המלווה בשיימינג ברשת על גזענות, הביאה אותו לבצע התאבדות שזיעזעה לפני שנה את הרשת ואת המדינה.

אריאל רוניס ז"ל. צילום: מתוך פייסבוק
אריאל רוניס ז"ל. צילום: מתוך פייסבוק

תזכורת קצרה: רוניס נירתם לעזור לאשה שחורה שחיכתה בתור הארוך ברשות האוכלוסין וההגירה, היא נשאה עמה את בנה הפעוט ובשל כך ביקשה שיבואו לקראתה על מנת שלא תצטרך להמתין שעות ארוכות בתור שהשתרך. אי הבנה שהתפתחה בינה לבין רוניס הפכה במהרה לכדור שלג שסופו היה מר וכואב. האישה התראיינה לטלויזיה, מה שהוסיף לא מעט שמן לבערה התקשורתית. חשוב לציין שכל הזמן הזה אף אחד לא טרח לבקש תגובה מצידו של רוניס. ימים ספורים לאחר מכן, בפוסט פרידה מצמרר, כתב רוניס שאינו יכול עוד לשאת את העליהום שנוצר נגדו וזמן קצר לאחר כתיבת הפוסט שם קץ לחייו. המקרה הזה הוא רק אחד מתוך רבים המתרחשים כמעט יום יום ברחבי הרשת וגם אם אינם מסתיימים בצורה הכואבת של התאבדות לא עלינו, עדיין יכולים להרוס חייו של בן אדם.
טרנד השיימינג הפך לסוג של פצצה מתקתקת. היום לכל אחד יש מצלמה בנייד כמו גם את האפשרות להקליט כל מילה שנאמרת. הדבר התמים הזה יכול להפוך לסוג של נשק שיכול לגמור בן אדם.

האם שכחנו לרגע שבסופו של יום כולנו בני אדם? האם שכחנו שלכולנו יכול להיות יום קצת פחות טוב? ממתי לעמוד ולצלם אדם, גם אם אולי נהג בנו בגסות, הפך לנורמה ולדבר לגיטימי? נתנו לכם שירות לא טוב: תתלוננו לאחראי. לצלם או להקליט את שהתרחש ואז להעלות לרשת ולתת לדבר להתגלגל בתפוצה של עשרות ואולי מאות אלפי אנשים – צריך להיות אכזר וחסר לב כדי לעשות דבר כזה.

סטטוס שפרסמה המתלוננת על רוניס לאחר מותו. פייסבוק.
סטטוס שפרסמה המתלוננת על רוניס לאחר מותו. פייסבוק.

המגיפה חמורה עוד יותר אצל בני הנוער, שם טרנד השיימינג חוצה גבולות. לא פעם נערות ונערים צעירים מצאו עצמם מתמודדים אל מול תמונות אינטימיות שלהם שהחלו להתגלגל בווטסאפ הקבוצתי כנקמה או ללא סיבה מוגדרת. ניצול תמימותם ובגידה בסיסית באמונם יצרו סיוט מתמשך שאנשים בגילם לא אמורים להתמודד איתו בכלל.
מישהו צריך לקחת יוזמה ולהרים הצעת חוק נוקבת כנגד "תרבות" השיימינג. הגבולות ניפרצו, חיי אדם מופקרים ולא לכולם היכולות הנפשית לשרוד צונאמי כזה.

עד שמישהו ירים את הכפפה, כל אחד מאיתנו כאינדיבידואל צריך להיות אחראי ולא לקחת חלק בזה. נכון, זה קשה. מאוד מפתה להיות חלק מדיון ברשת על מעשה שהיה, אבל תמיד תזכרו: יש מישהו מאחורי השם או התמונה שפורסמו. יש נשמה, יש נפש, יש בן אדם. כל עוד לא שמעתם גם את הצד שלו – אל תמהרו לשפוט , בטח שלא להשפיל ולבזות אותו.

ליאת כרמון

ליאת כרמון

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

דימה תאיה ערבייה שהגנה על ישראל בערוץ ערבי. צילום מסך

"ישראל אינה מדינת אפרטהייד – מי שחושב ככה צריך להתבייש"

צעירה מוסלמית-ישראלית התראיינה לערוץ ערבית המשדר מנצרת, והגנה על ישראל בהתלהבות: "מאחלת לכל הערבים מדינה דמוקרטית כמו ישראל"