ראש הממשלה והשרים עודכנו היום (א') כי חקירת המשטרה והכבאות מובילה למסקנה שהשריפה בחיפה היא על רקע לאומני. החקירה בנושא עדיין מתקיימת.

שר הביטחון ליברמן בנווה צוף

חקירת גל השריפות נמשכת, ובשלב זה עצורים 24 חשודים, כאשר שניים הודו בהצתות – אחד מדיר חנא ואחד מאום אל פאחם. בסך הכל נעצרו 37 חשודים, ו-13 מהם שוחררו עד כה. במשטרה נפתחו תיקי חקירה בחשד להצתות של 233 .

"יודעים בוודאות ש-17 שריפות הן בזדון", כך הודיע הבוקר שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקורו בנווה צוף כי לפחות 17 מההצתות בגל השריפות הן תוצאה של מכוונות.

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר היום בהגיעו ליישוב כי "ברור שקל יותר ביו"ש לפלסטיני להגיע ולהצית סמוך ליישוב אבל גם בישראל זה לא כל כך מסובך". עוד הוסיף המפכ"ל ואמר כי "הצתה זה לא דבר חדש, אבל יחד עם רוח חזקה, יובש ומזג אויר קיצוני, כל אלה גרמו לזה להיות בתהודה גבוה אבל הצתות תמיד היו ולא הומצאו בשבוע האחרון". "יש לנו כלים להתמודד מול טרור. ויש כלים טובים לטפל בהצתה שהיא טרור", סיכם.

כמו כן, 4 עצורים נוספים יובאו הבוקר להארכות מעצר בחשד להצתות בתחומי מחוז צפון.

בבית משפט השלום בעכו הודו 3 עצורים בני 17, 21 , ו-22, תושבי דיר חנא, בהצתת חורש ביום שישי האחרון. בבית משפט השלום בטבריה, הוארך מעצרו של עצור נוסף, בן 22, תושב כפר כנא, החשוד בהצתת יער קשת ביום חמישי האחרון.

בעקבות הדליקה ביישוב נווה צוף הוקם צוות חקירה מיוחד שסרק את המתחם וזיהה שני מוקדי הצתה. הצוות דגם ואסף ממצאים מהזירה לבדיקות מעבדה, בנוגע לטלמון טרם הסתיימה החקירה.

אך לאחר חמישה ימים, נראה כי מלחמת האש הזו מסרבת להסתיים גם היום. חמישה צוותים מתחנת חדרה, בסיוע זוג מטוסים, הוקפצו לפעולה בשריפת חורשה בתלמי אלעזר. בישבוב ענתות (עלמון) שביהודה, שני בלוני גז בוערים מחוץ למבנה, ארבעה צוותי הוזעקו.

מוקדם יותר הבוקר דווח בהר חברון על הצתה על ידי 3 חשודים בין צומת מצפה יאיר לצומת אביגיל, האירוע כמובן בטיפול הכוחות.

צוות כיבוי מתחנת ג'וליס בפיקודו של רס״ר ניסים פרטוש ושני מטוסים פעלו בשריפת יער אחיהוד. חוקר דליקות מטעם הרשות לכבאות רשף הרצל אהרון מצא כי מדובר בהצתה.

בסמוך לשעה 16:20 היום (א') בוצעה פעילות מניעה ע"י צוות בילוש של המשטרה בגזרה הכפרית של תחנת עכו. צוות הבילוש הבחין באש היוצאת מאזור חורשה סמוך לצומת יאסיף בכביש 70 וברכב היוצא משביל הכורכר המגיע מכיוון מוקד השריפה. הבלשים עצרו את הרכב ואותרו בתוכו 6 קטינים בני 17 תושבי ג'דידה מכר. מטוסי הכיבוי שהוזנקו למוקד האש כיבו את השריפה בטרם התפשטה. ששת החשודים הועברו לחקירה בתחנת עכו ובהמשך יוחלט על הארכת מעצרם מחר.

למעלה משליש מהאירועים שנבדקו – מקורם בהצתה מכוונת

גורם משטרתי אמר הערב (א') כי אנחנו נמצאים זה כמה ימים בתוך התגברות של תופעה של הצתות. "ברמה ארצית מנסים לעשות סדר – ולסייע במחוזות להתנהל נכון מול האירועים – מדברים על סדר גודל של נכון להיום 90 ומשהו אירועים שאנחנו יודעים להגיד לפחות לגבי חלקם בודקים חשד להצתה. סדר הגודל הוא בין 40-30 אירועים שיש בהם חשד להצתה".

עוד ציין הגורם כי מדובר בעבירה חמורה שעונשה יכול להגיע עד לכדי 15 שנה ובמקרה של הצתה של נכס מדינה עד לכדי 20 שנה. בהתייחסו לנושא הלאומני ציין הגורם המשטרתי כי בסופו של יום מי שיקבע אם מדובר במעשה לאומני או לא זה בית המשפט.

מהמשטרה נמסר: "אנחנו לא מזהים דפוס פעולה מתואם בהצתות שהתרחשו בימים האחרונים למרות שככל הנראה נושא החקיינות קיים, כרגע עצורים כ30 בני מיעוטים, 10 פלסטינאים והשאר ערבים ישראלים. המשטרה מפעילה את כל האמצעים המתוחכמים ביותר העומדים לרשותה כל מנת למנוע הצתות ולפענח את ההצתות".

השקט שאחרי ההצתה: "הבנתי שאין לי לאן לחזור"

18 בתים נשרפו כליל ביישוב נווה צוף (חלמיש) שבבנימין בליל שבת האחרון ותושביהם איבדו את ביתם. עוד כ-40 בתים ניזוקו בצורה זו או אחרת. בועז ארנון, שביתו כליל בהצתה, מספר הבוקר בראיון לגלצ: "ברגע שפינו את התושבים, בגלל שאני גם חלק מצוות החירום היישובי, היה חשוב לוודא שכולם יוצאים ולעבור שמית ולוודא בכל הבית שאנחנו בטוחים שכולם יצאו. חלקם מהאנשים כבר ישנו. שלחו אנשים אזרחים שלנו שהלכו ובדקו ווידאו שכולם יצאו. למרות שבאיזשהו שלב בלילה הבנתי שאין לי לאן לחזור, המישור הכללי הוא החשוב.

"לא הספקתי לקחת כלום חוץ מאת הפלאפון, שאותו הצלתי רק כי הוא היה כלי עבודה. רק הבן שלי הכין תרמיל עם התפילין שלו. לא הכנו כלום, כולל גמרא של הבדולח שבן דוד שלי הציל. היא שרדה את הבדולח אבל לא את ההצתה. אבל הרוח חזקה והיא שרדה.

"אנחנו יישוב דתי. היינו מאורגנים והתפנינו בצורה מסודרת ליישובים עופרים ועטרת. היו לנו היערכויות ותרגולים לכך. זה המקום להודות לאנשים המדהימים האלה שמהרגע-להרגע קיבלו אותנו. אנשים בשער עמדו והכווינו אותנו. אמרו עכשיו נוסעים לפה ולפה. נתקלנו בחוסן קהילתי וחיבוק קהילתי בלתי נתפס.

"מעבר לזה שהיינו מתורגלים ומאורגנים, מדובר פה בנס! פינינו למעלה מ-1000 אנשים בלי שאף אחד נפגע".

"אנחנו במלחמה"

ארנון מדגיש הבוקר כי צריך לתת את הדעת לכך שמדובר פה ב"ניסיון רצח של אלף אנשים". כחלק מהיותו חבר צוות החירום היישובי, מעיד ארנון: "ישבתי בחיתוכי מצב. את החוליה המציתה ראו בתצפיות ובליל שבת תפסו חוליות נוספות".
"זה לא ניסיון לשרוף את התנחלות נווה צוף", מוסיף ארנון, "אלא גם את ההתנחלות חיפה ונטף. הטרור הפלסטיני לא מבחין"

לארנון חשוב לציין גם כי "עידן הפוליטיקלי קורקט עבר מן העולם. זה טרור פלסטינאי שמנסה להצית את המדינה. אנחנו במלחמה. קוראים לילד בשמו. ניסו עם טילים, לא הצליחו, עכשיו מנסים עם גפרורים. אנחנו הולכים קדימה. אל תנסו אותנו במלחמה. כי אנחנו הולכים רק קדימה. צריכה להיות אמירה ציונית של המדינה, אנחנו הולכים קדימה ולא תשרפו אותנו".

גם שר החינוך נפתלי בנט, שהגיע הבוקר לבקר ביישוב נווה צוף, שותף לרוח של ארנון. "נטפל באירוע כמו באירוע טרור. אנחנו ננצח", מכריז בנט, "אנו נטפל באירוע כמו שמטפלים באירוע טרור. על כל בית שנפגע פה נקים בתים רבים יותר. זו התשובה לטרור הלאומני. אנחנו ננצח. רואים פה גל טרור לאומני שנועד על ידי מחבלי אש לשרוף ישוב בישראל".

בנט בנווה צוף. צילום: הלל מאיר, TPS
בנט בנווה צוף. צילום: הלל מאיר, TPS

11,000 דונם יער וחורש טבעי עלו באש

"רק מי שהארץ לא שייכת לו מסוגל לשרוף אותה", אמר השר בנט בשבוע שעבר. מהערכות קק"ל עולה כי עד כה נשרפו בגל השריפות של הימים האחרונים כ-11,000 דונם יער וחורש טבעי, ב-58 אירועי שריפות יער, מתוכם 7500 דונם בשריפה הגדולה בהרי ירושלים.

בקק"ל הוכרז גיוס כללי של מערך הכיבוי ואליו הצטרפו עובדים נוספים לסיוע במאמץ הכללי להצלת היערות.
למעלה מ-300 עובדי וכבאי קק"ל יחד עם עשרים כבאיות ועשרות כלי צמ״ה, מסייעים במאמצי הכיבוי הנרחבים ביערות ובשטחים הפתוחים.

יערות הצפון היו מוקדי שריפות היער העיקריים, בהם נשרפו כ-1000 דונם.
בגליל התחתון ובגלבוע, מוקדי השריפות העיקריים היו ביער כפר החורש, יער ציפורי, בית קשת, בלפור, תבור ומורדות נצרת.
בגליל המערבי -ובכרמל: ביער אלקוש ,מעלות יחיעם, אחיהוד, גילון, יובלים, שפרעם, ק.אתא, שגב, חוף כרמל אלונים ויער ניר עציון.

באזור מנשה ושרון 1500 דונם יער נשרפו ביערות מנשה הזורע, יער חדרה, יער מצר, משמר העמק, עירון, מגידו, בנימין ואום אל פאחם.

באזור חוף שפלה נשרפו כ700 דונם, מתוכם בשריפה ביער אשתאול בה נשרפו כ 470 דונם יער, בנוסף בנווה שלום, בהראל, פארק קנדה, מספר דליקות ביער מודיעין וביער בית שמן, יער שוהם, ברקת וביער כח.

השריפה הגדולה בהרי ירושלים כילתה כ-7500 דונם יער. שריפה זו נחשבת לשריפת היער הגדולה ביותר בשנים האחרונות, מאז השריפה בכרמל.

בדרום התקיימו מספר מצומצם של אירועי שריפות ביער להב ודבירה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.