נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב בצהריים (שעון ישראל) למחאות הנשים שהחלו מאז השבעתו. "צפיתי בהפגנות אתמול, אבל היה לי הרושם שרק קיימנו בחירות! מדוע האנשים האלה לא הצביעו? הסלבס פוגעים בנו קשות", צייץ הנשיא בטוויטר.

טראמפ במסיבת העיתונאים במפקדת ה-CIA בווירג'יניה. צילום: דוברות הבית הלבן
טראמפ במסיבת העיתונאים במפקדת ה-CIA בווירג'יניה. צילום: דוברות הבית הלבן

לאחר מכן צייץ הנשיא ציוץ פיוס: "מחאות לא אלימות הן סימן היכר של הדמוקרטיה שלנו. גם אם אני לא תמיד מסכים, אני מכיר בזכותם של אנשים להביע את דעתם".

במחאות צעדו כחצי מליון משתתפים בכובעים ורודים. בין היתר התרכזו מפגינים בוושינטון הבירה, ניו יורק, שיקגו, סיאטל ובוסטון. בין המשתתפים היו ידוענים דוגמת הזמרת מדונה שציינה כי היו לה מחשבות "לפוצץ את הבית הלבן", השחקנית סקרלט ג'והנסון, הבמאי הרדיקלי מייקל מור, השחקנית ההיספנית אמריקה פררה והקומיקאית צ'לסי הנדלר.

"התאספנו כאן וברחבי המדינה וברחבי העולם כדי לומר – 'מר טראמפ, אנחנו מסרבים'. אנחנו לא בונים חומות ואנחנו לא רואים את הרע ביותר זה בזה", אמרה פררה.

"אנחנו ביום השני של טרגדיית טראמפ. מי רוצה להיות בסרט הבא שלי? אנחנו כאן כדי לשים קץ לקטל של טראמפ. אני רוצה שתגידו זאת לקונגרס כל יום, כל יום", אמר מור. "אנחנו חייבים להשתלט על המפלגה הדמוקרטית".

מדונה בצעדת הנשים. צילום מסך
מדונה בצעדת הנשים. צילום מסך

בדיווחים שונים נטען כי מספר המוחים היה רב ממספר המשתתפים בטקס ההשבעה של הנשיא. חלקן מההפגנות היו אלימות. המפגינים ניפצו שמשות של בנקים ומסעדות והרסו תחנות אוטובוס.

המשטרה מצידה השתמשה בגז מדמיע על מנת לפזר את המפגינים. לאורך כל הלילה נמשכו בוושינגטון מהומות של אנרכיסטים אשר סירבו לקבל את תוצאות הבחירות. יותר מ-200 בני אדם נעצרו ומספר שוטרים נפצעו.

גם בלונדון, ברלין, פריז ואפילו ת"א התקיימו הפגנות.

הבית הלבן: התקשורת דיווחה נתונים כוזבים

בתמונות מאירוע ההשבעה שפורסמו בתקשורת נראה היה כי מספרם של תומכי טראמפ קטן בהרבה ממספר תומכי אובמה בעת השבעתו הראשונה בשנת 2009.

"היה לנו המון אדם. ראיתם את זה. אני מתעורר הבוקר, פותח את אחת הרשתות ושם מראים מקום ריק. אני נאמתי והסתכלתי, וזה נראה כמו מיליון, מיליון וחצי איש. לפי מה שהם הראו זה נראה כאילו לא היה איש שם", אמר טראמפ לרשת CNN. "זה ממש נראה כמו מיליון וחצי איש, ואני רואה שהם אומרים שהיו 250 אלף. עכשיו, זה לא רע, זה שקר".

במסיבת העיתונאים שכינס שון ספייסר, הדובר החדש של הבית הלבן, הוא האשים את התקשורת במתן דיווחים כוזבים ונתונים מספריים שקריים במטרה להקטין את התמיכה בטראמפ.

דובר הבית הלבן במסיבת העיתונאים. צילום: דוברות הבית הלבן
שון ספייסר דובר הבית הלבן במסיבת העיתונאים. צילום: דוברות הבית הלבן

ספייסר הזכיר ציוץ שקרי בו טען כתב כי פסלו של מרטין לותר קינג הוצא מהבית הלבן "זה היה לא אחראי וחסר זהירות".

לדבריו,"בזמן שהעולם צפה בחילופי שלטון שלווים, כמה אנשי תקשורת ניסו לייצר דיווחים שקריים. תמונות של טקס ההשבעה הוצגו בצורה שתפקידה למזער את הקהל העצום שהיה בטקס".

"זה הקהל הכי גדול שבא לראות השבעה נשיאותית עד היום, נקודה. הניסיונות להקטין את ההתלהבות מההשבעה הם מבישים", קבע הדובר וטען שהדיווחים על המספרים היו שגויים.

"זו הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה כיסויי פלסטיק כיסו את הדשא, היה לזה אפקט שהדגיש כל מיקום שבו לא עמדו אנשים, בזמן שבעבר הדשא עמעם את האפקט הזה", הסביר הדובר את מה שנראה בצילומים כנוכחות דלה. "זו גם הפעם הראשונה שבה גדרות ומגנומטרים מנעו ממאות אלפי אנשים לגשת לטקס במהירות כמו בעבר",הוסיף.

עוד ציין ספייסר כי טראמפ גרף מחיאות כפיים סוערות בנאומו ל-CIA. "הנשיא מחויב לאחד את המדינה וזה היה המוקד שלו בנאום הראשון. הולכת שולל שכזו מצד התקשורת הופכת את משימת האחדות לקשה יותר", סיכם הדובר.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא