ריינס פרייבוס, יו"ר הוועידה הרפובליקנית הלאומית, יתמנה לראש הסגל בממשל החדש של דונלד טראמפ בבית הלבן. זהו המינוי המשמעותי הראשון שמבצע טראמפ כנשיא ארצות הברית.

ראש הסגל. ריינס פרייבוס
ראש הסגל. ריינס פרייבוס

פרייבוס, המועמד המוביל של הממסד הרפובליקני לתפקיד וחבר קרוב של יו"ר בית הנבחרים פול ראיין, היה מבכירי המפלגה שתמכו בטראמפ במהלך מערכת הבחירות ושלא התנערו ממנו. ב-CNN פורסם כי גורמים במפלגה אומרים שהבחירה בפרייבוס נועדה לאותת על רצון לשיתוף פעולה קרוב עם ראיין ועם הקונגרס שברובו יהיה רפובליקני.

ראש הסגל זה אחד התפקידים הכי חשובים בממשל שכן הוא האיש שמוציא לפועל את החלטות הנשיא ואחראי ללוח הזמנים שלו. לכן אין זה מפתיע שמטה טראמפ ריכז מאמצים רבים בבחירתו. דיווחים קודמים הצביעו על כך שהמועמד המוביל לתפקיד הוא דווקא סטיב באנון, שהתמנה באוגוסט למנהל הקמפיין של טראמפ. אולם בסופו של דבר, באנון צפוי להיות יועץ בכיר לטראמפ בבית הלבן. באנון, עיתונאי ימני-קיצוני,  מאתר 'ברייטברט', נחשב לקונסיפרטור ולבעל דעות מהפכניות במיוחד, ויש המייחסים לו אף עוינות למיעוטים.

הליגה נגד השמצה, הנחשבת לאחד הארגונים היהודים הבולטים בארצות הברית, הוציאה הודעת גינוי למינוי בטענה ‏כי מדובר ב"מינוי עוין לערכים האמריקאיים". מנגד, גורמים במפלגה הרפובליקנית טוענים כי השמועות הרעות אודותיו מבוססות על מאבק גירושין ולא אומתו אף פעם, והן נובעות מכך שקשה לרבים לקבל אדם בעל דעות מקוריות בנושאים רבים. לדבריהם אין מדובר באנטישמי אלא באדם שדואג לערכים ולמסורת של אמריקה.

טראמפ וסגנו מייק פנס
טראמפ וסגנו מייק פנס

"אני נרגש שהנבחרת המוצלחת שלי ממשיכה איתה בהובלת המדינה שלנו", אמר טראמפ על המינויים. "סטיב וריינס הם מנהיגים מוכשרים מאוד שעבדו טוב יחד בקמפיין שלנו והובילו אותנו לניצחון היסטורי. עכשיו שניהם יהיו איתי בבית הלבן".

מינוים אלה מצטרפים למינויו של סגן הנשיא, מייק פנס, מושל מדינת אינדיאנה. פנס הוא אחד מהפוליטיקאים הכי פרו-ישראלים שניתן למצוא בארה"ב. יש לו רקורד עשיר מאוד, במעשים ובמילים, של תמיכה נלהבת, חסרת פשרות, בישראל ובמדיניות ממשלתה הנוכחית. כשביקר פה ב-2014, נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ודחה הזמנה להיפגש אז עם נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. בכירים נוספים שצפויים להשתלב בתפקידי מפתח הם ניוט גינגריץ' ורודי ג'ליאני.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי