העיתון "וושינגטון פוסט" חשף את תמלילי השיחה הטעונה שהתקיימה בין נשיאי ארה"ב ומקסיקו, בה אמר הנשיא טראמפ כי ראש הממשלה נתניהו אמר לו ש"החומה  שהוא הקים בגבול מצרים עוזרת להיאבק בתופעת המסתננים".

פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורה"מ בנימין נתניהו בוושינגטון. צילום: לע"מ
פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורה"מ בנימין נתניהו בוושינגטון. צילום: לע"מ

הקמת חומה בגבול בין ארה"ב למקסיקו נועדה כדי לעצור את ההגירה הבלתי חוקית לארה"ב, שלדברי טראמפ מביאה אליה פשיעה. הקמת החומה הייתה אחת מהבטחות הבחירות הגדולות ביותר של הנשיא, שאף הבטיח שהחומה תוקם מכספי מקסיקו ולא מכספי משלם המסים האמריקני.

בעקבות כך, מיד אחרי ניצחונו בבחירות, בשיחה הראשונה שלו עם נשיא מקסיקו אנריקה פיינטו, ניסה טראמפ לשכנע את אנריקה פניה נייטו שלא להצהיר בפומבי על התנגדותו למימון החומה.

"אתה יודע, תראה את ישראל", אמר טראמפ לנשיא המקסיקני. "ישראל בנתה חומה אפילו שכולם אמרו לה לא לבנות חומה, חומות לא עובדות – ועכשיו 99.9% מהאנשים שמנסים לחצות את הגבול אליה לא יכולים עוד לעשות את זה. ביבי נתניהו אמר לי שהחומה עובדת". לפי תמליל השיחה שהודלף, טראמפ הודה שלא יכריח את מקסיקו לממן את החומה, אך הפציר בנשיא המקסיקני שלא יצהיר על כך בתקשורת.  "נמצא דרך לממן איכשהו", אמר טראמפ, "אבל אם תאמר שמקסיקו לא תשלם על החומה – אני לא רוצה להיפגש אתכם עוד כי אני לא יכול להשלים עם זה".

לפי "וושינגטון פוסט", דחה פניה נייטו את דברי טראמפ והדגיש שידבק בעמדתו הנחושה שמקסיקו לא תשלם על החומה.

בהקשר זה נתניהו עצמו כתב בטוויטר: "הנשיא טראמפ צדק. אני בניתי חומה לאורך גבולה הדרומי של ישראל. זה עצר את ההגירה הלא חוקית. הצלחה גדולה. רעיון גדול". עם זאת, הציוץ עורר זעם רב במקסיקו שדרשה אז מישראל להתנצל על הדברים.

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא