בשיחת הטלפון הראשונה שקיים כנשיא ארה"ב עם נשיא , אמר טראמפ כי ההסכם המגביל את מאגר הנשק הגרעיני של שתי המעצמות הוא רע. כך עפ"י דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס.

הנשיא דונלד טראמפ. צילום: MICHAEL VADON
הנשיא דונלד טראמפ. צילום: MICHAEL VADON

לדברי גורמים ששוחחו עם רויטרס, במהלך השיחה בה ביקש פוטין להאריך את ההסכם, נראה טראמפ כמי שאינו בקיא בפרטים וביקש להיוועץ עם עוזריו. כשסוכנות הידיעות ביקשה הבהרות לפשר העניין היא נשלחה לעיין בתגובה הבית הלבן בדבר השיחה בין השניים שהתקיימה ב-28 בינואר. התגובה שתקה בעניין ההסכם וגם מהממשל הרוסי לא התקבל מענה.

על פי ההסכם שנחתם בשנת 2010, על המעצמות לצמצם תוך שנה את הארסנל הגרעיני אל מתחת ל-1,550. המספר הנמוך ביותר בעשורים האחרונים. עוד מגביל ההסכם פריסה של טילים צוללות ופצצות גרעיניות. אם רוסיה וארה"ב לא יסכימו על הארכת ההסכם, השתיים יהיו חופשיות להתחמש בנשק גרעיני נוסף.

הגורמים אשר תודרכו ע"י הממשל, הביעו חשש כי הנשיא המכהן לא קיבל תדרוך מגורמים רלוונטים כמו מזכירות המדינה,הפנטגון, גורמי מודיעין, ובכירים לשעבר כנהוג. לפני שיחות מסוג זה מקבל הנשיא תדרוך מהיועץ לביטחון לאומי מייקל פלין ומיועץ בכיר לנושא, כמו במקרה זה מומחה לענייני רוסיה, אך נראה כי הפעם לא נערך תדרוך. הובע חשש כי בשיחות עם מנהיגים זרים נוספים לא עבר הנשיא תדרוך.

בעבר התבטא טראמפ נגד ההסכם בבחירות וטען כי רוסיה "הערימה" על ארה"ב עם ההסכם אותו כינה "סטארט אפ". הוא טען אז בשוגג כי ההסכם מאפשר לרוסיה להתחמש בזמן שארה"ב מוגבלת. לעומת זאת מזכיר המדינה רקס טילרסון הביע תמיכה בהסכם בעת השימוע בסנאט. לדבריו חשוב שארה"ב תישאר מתואמת עם רוסיה וכי המעצמות יתנו דין וחשבון זו לזו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.