הנשיא האמריקני גינה את ההדלפות מחקירת פיגוע ההתאבדות במנצ'סטר. לדבריו, ההדלפות של סוכנויות המודיעין האמריקניות הן "מטרידות מאוד" ובכוונתו להעמיד לדין את המדליפים.

גינה את ההדלפות. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: פלאש 90
גינה את ההדלפות. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: פלאש 90

מוקדם יותר דווח כי בעקבות ההדלפות, בריטניה שוקלת להפסיק את שיתוף הפעולה המודיעיני עם ארה"ב. ראש ממשלת בריטניה הבטיחה כי  תעלה את הנושא בפני הנשיא טראמפ בוועידת נאט"ו בבריסל אליה הגיעו היום השניים. עם הגעתו לוועידה הבהיר טראמפ כי יחסי ארה"ב ובריטניה הם חשובים ביותר. "אני דורש ממשרד המשפטים ומהסוכנויות הרלוונטיות האחרות לפתוח בחקירה מלאה, ואם יימצא לנכון, האחראים לכך צריכים לעמוד לדין תחת מלוא חומרת החוק", אמר.

כזכור, שעות בודדות לאחר הפיגוע דווח בארה"ב כי מדובר בפיגוע התאבדות. בהמשך אף פורסמה זהות המחבל הלובי, סלמאן עבדי. שרת הפנים של בריטניה אמבר ראד, לא הסתירה את כעסה כשפנתה לממשל האמריקני והבהירה כי אסור שדבר כזה יקרה שוב, אך ברביעי פרסם ה"ניו יורק טיימס" תמונות מזירת הפיגוע בהן נראים התרמיל ומתג הפצצה של המחבל ממנצ'סטר. עוד פורסמו פרטי חקירה, כמו מידע על המטען שנשא המחבל והערכות הבריטים כי הוא לא פעל לבדו. כל המידע מקורו במודיעין האמריקני, שקיבל את המידע מהמודיעין הבריטי. הדבר גרם ל"חוסר אמון ותדהמה" לדברי משרד החוץ הבריטי, שהבהיר כי הנושא "עלה בכל רמה אפשרית בפני האמריקאים". לפי דיווח ב-BBC, בממשל הבריטי מצביעים על גורמי אכיפת החוק בארה"ב כמי שעומדים מאחורי ההדלפות, ולא על הבית הלבן.

במשטרת בריטניה הצהירו כי מדובר ב"הפרה של האמון בין בריטניה לארה"ב" ואמרו: "אנו מעריכים את היחסים החשובים שיש לנו עם שותפים סביב העולם מתחומי המודיעין, אכיפת החוק והביטחון. היחסים הללו מאפשרים לנו לחבור זה אל זה ולשתף מידע רגיש שמאפשר לנו להילחם בטרור ולהגן על הציבור בארצנו ומחוצה לה. כשהאמון הזה מופר זה פוגע ביחסים הללו, פוגע בחקירה ופוגע גם באמון הקורבנות, עדי הראייה ומשפחותיהם. הנזק הזה אפילו גדול יותר כשמעורבת בעניין חשיפה של ראיות פוטנציאליות בעיצומה של חקירת ", כך מסר גורם במשטרה לסוכנות הידיעות רויטרס.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.