19:33 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > טביב נגד לה פמיליה: הסוף לאלימות ביציעים?

טביב נגד לה פמיליה: הסוף לאלימות ביציעים?

הקרב בין ארגון האוהדים לבעלי בית"ר י-ם מגיע לנקודת רתיחה: טביב הודיע שיוריד את השחקנים מהדשא, האוהדים מאיימים במאבק. כך או כך, הגיע הזמן לעשות סדר בטדי

שימו לב לבדיחה הבאה: "בימים האחרונים נשמע בעלי הקבוצה מר אלי טביב, מתבטא פעמים רבות בין אם באמצעותו ובין אם באמצעות גורמים מטעמו בגנות הקהל של בית"ר ומפנה חצים רבים אל עבר קהל האוהדים של ביתר ירושלים. עיכלנו, הפנמנו, שקלנו והגיעה העת להשיב. ראשית ובטרם נתייחס לעניין השירים בעלי תוכן גזעני, נבהיר כי אנו כקהל מתנגדים לכל פעולה שתגרום נזק לקבוצה. בנוסף נציין כי בשנים האחרונות הקהל דגל בדרך של אהבת בית"ר ירושלים ולא שנאת האחר ועובדתית רואים ירידה חדה וברורה בשירים הגזעניים ביציעים מבעבר. השנה לדוגמא, מפתיחת הליגה ואף במשחקים ששוחקו נגד קבוצות מחו"ל נמנע הקהל מלשיר שירים אלו ואף מנע מאחרים לשיר שירים אלו. יחד עם האמור ובאותה נשימה נבהיר כי אל לו לטביב להסיט את הרוח והאש אל עבר הקהל ולסמנו כבעיה המרכזית של הקבוצה. הבעיה העיקרית והמרכזית של בית"ר ירושלים בארבע העונות האחרונות היא אלי טביב בכבודו ובעצמו".

"שיתחיל להיאבק" אלי טביב. צילום: פלאש 90
הבעיה של בית"ר. אלי טביב. צילום: פלאש 90

זו ההודעה, הרשמית, שארגון ״לה פמיליה״, הוציא לתקשורת במוצאי שבת. התגובה באה בעקבות החלטת טביב להוריד את השחקנים מכר הדשא, במקרה שבו במהלך משחק של בית״ר ירושלים יישמעו קריאות גזעניות מהיציעים. ההחלטה הגיעה בעקבות העונש החמור שספגה בית״ר ירושלים – משחק רדיוס נגד האלופה הפועל באר שבע וסגירת יציעים בשלושה משחקים בטדי. טביב החליט לצאת למאבק נגד האוהדים ונגד המוסדות ואיים כי בית״ר ירושלים תרד מהמגרש אם יהיו קריאות גזעניות מהיציעים. במנהלת הליגה מיהרו לכנס ישיבה דחופה ליום ראשון במטרה לסייע לקבוצה ולמצוא פתרונות לנגע הגזענות ולהתעלמות גורמי אכיפת החוק. טביב זועם על אוהדי הקבוצה הקיצוניים והגזעניים, על ההתאחדות לכדורגל שמענישה את הקבוצה שוב ושוב, המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט שלא עושים מספיק כדי להילחם בתופעת הגזענות של חברי ארגון ״לה פמיליה״, גם אחרי גל המעצרים הגדול שהיה לפני מספר חודשים.

בית״ר ירושלים החליטה לא להתעלם מההודעה של הארגון והוציאה הודעה חריפה: "בכל פעם שמישהו מהמועדון לרבות אלי טביב התבטא לאחרונה בנושא, לא תקפו את הקהל – להיפך. המחאה של אלי טביב היא לטובת הקהל והפגיעה בקהל. הגיעו תגובות רחבות מכל הפלגים השונים המגבים והתומכים במהלך של בעל הבית. תגובה מעין זו מאגדת בתוכה למעשה את אלו השמים את האינטרס האישי שלהם מעל אהבת המועדון והקבוצה, הם אומרים למעשה כי הם תומכים בקריאות גזעניות ולא אכפת לאלו שהם מיעוט שהגזענות תתן את הטון".

אלי טביב משלם על הרעיון המטופש שמכרו לו בתחילת דרכו במועדון: טביב יבטל את התביעות האישיות המתנהלות בבתי המשפט, הארגון מטעמו יחזור בתשובה, ולא יגרום לנזק תדמיתי, כלכלי ומקצועי. טביב גם קנה את הרעיונות ההזויים של אנשיו הקרובים לקרב את הגורמים הקיצוניים למועדון אחרי שהורחקו ממנו ובצדק בתקופת קורנפיין.

מהר מאוד למד על בשרו טביב את המחיר. האוהדים הקיצוניים לא עמדו בהסכם, המשיכו לפגוע בקבוצה, השתוללו במשחקים, קראו קריאות גזעניות וגרמו לנזקים רבים וכבדים. הפחתת נקודות, משחקי רדיוס רבים, סגירת יציעים בטדי, קנסות בסכומים של מאות אלפי שקלים. את ההתפרעויות, הבושות והנזקים שגרמו חברי ארגון ״לה פמיליה״ בשרלואה במסגרת מוקדמות הליגה האירופית, גם במשרד החוץ לא שכחו.

אצל ארגון לה פמיליה מילה זו לא מילה, סיכום זה לא סיכום. ארגון ״לה פמיליה״ עשה נזק בעבר ועושה נזק בהווה. ההתנהגות של האוהדים הקיצוניים הללו היא מכוערת, שפלה, עבריינית וראויה לצעדי ענישה מרחיקי לכת. האוהדים האלה החברים בארגון ומתפרעים במגרשים וקוראים קריאות גזעניות הם עבריינים לכל דבר.

אוהדי בית"ר מאיימים. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אוהדי בית"ר מאיימים. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הבעיה של אותם אוהדים היא שהם אינם מודעים לנזקים שהם גורמים. הנזקים של אותם אוהדים, אם לקרוא להם אוהדים, הוא עצום. מעבר לפגיעה הכלכלית כתוצאה מהעונשים, אלפי אוהדים של בית״ר ירושלים אינם מגיעים למשחקי הקבוצה בטדי עם ילדיהם בגלל האווירה הקשה ביציעים. בית״ר ירושלים מפסידה מיליוני שקלים בעונה בגלל בריחת האוהדים השפויים מטדי. צריך להודות על האמת, הגעה לטדי היא אינה חוויה נעימה לכל אדם נורמלי. הגעה לטדי עם ילדים טומנת סכנה לא קטנה. האלימות ביציעים, הקריאות הגזעניות, זריקת החפצים בין היציעים של אוהדי בית״ר ליציעי הקבוצה האורחת, המהומות מחוץ לאצטדיון וזריקת האבנים של אוהדי בית״ר על אוהדי הקבוצה האורחת והאוטובוסים שלהם – הם איום ממשי על שלום האוהדים. ביקור בטדי לפעמים דומה לביקור בשדה קרב. באווירה אחרת, יציעי טדי היו מתמלאים בעוד כמה אלפי אוהדים בכל משחק.

ועכשיו לטענה של הארגון שאלי טביב הוא הבעיה המרכזית של בית״ר ירושלים בארבע השנים האחרונות. היום בית המשפט המחוזי בתל אביב אמור לאשר את בקשת הקפאת ההליכים של הפועל תל אביב. נזכיר כי בעידן טביב, הפועל תל אביב היתה הקבוצה מספר 1 בכדורגל הישראלי. הפועל תל אביב זכתה באליפויות, בגביעים והגיעה לליגת האלופות. האוהדים של הפועל לא אהבו את טביב ועשו לו את המוות כדי שיעזוב את המועדון. טביב נשבר ועזב. מאז שהוא מכר את הפועל תל אביב הקבוצה שזכתה בדאבל והגיעה לשלב הבתים בליגת האלופות הפכה לקבוצת תחתית

אין ספק כי אותם מאות או אלפי אוהדים של הפועל אחראים למציאות העגומה של קבוצתם. טביב לא היה אדם הכי נוח בעולם, הוא לא היה אחד משלהם, היה לו ויש לו סגנון ניהול משלו, אבל בתקופתו הפועל היתה אימפריה וזכתה בתארים והישגים גדולים. ההודעה של ארגון ״לה פמיליה״ הזויה כי טביב הציל את בית״ר ירושלים מפירוק. טביב קנה את המועדון רגע לפני שארקדי גאידמאק עשה מה שעשה אמיר כבירי. בית״ר היתה מרוסקת מקצועית, מרוסקת כלכלית וטביב הציל את המועדון.

אפשר להתווכח על הדרך שלו, אפשר לא לאהוב את שיטת הניהול שלו, זה בסדר, זה לגיטימי, אבל לומר כי הוא הבעיה של בית״ר ירושלים זו כבר בעיה. נזכיר כי טביב היה המועמד היחידי לרכוש את בית״ר ונותר האיש היחידי שמוכן להחזיק את בית״ר. אנשי עסקים בורחים מהמועדון, ספונסרים מתרחקים מהקבוצה, פוליטיקאים שפעם לא החמיצו משחק של בית״ר ודאגו להביא כספים וחברות שתמכו בקבוצה כבר לא מגיעים לטדי. התדמית השלילית הזו נוצרה רק בגלל הארגון האלים, הגזעני והמכוער. יש כאלה בקרב אוהדי בית״ר שאינם חברים בארגון שרוצים לראות את טביב מחוץ למועדון. זכותם. השאלה אם מישהו ניסה לחשוב על האופציה? זו בדיוק הבעיה, אין אופציה. אין היום אנשי עסקים שרוצים לקנות את בית״ר בעיקר בגלל אותם אוהדים קיצוניים. גם אם ראש העיר ניר ברקת מנסה מידי פעם לשלוח מסרים לתקשורת שיש לו אנשי עסקים שרוצים לקנות מטביב את הקבוצה, זה נראה לי לא רציני.

בינתיים טביב השיג את שלו. מנכ"ל המנהלת, אורן חסון, יוזם שינוי תקנון בהתאחדות לכדורגל, ומבקש מטביב שהקבוצה תימנע ממימוש החלטתה. המנהלת יוזמת את "חוק 3 השלבים" של אופ"א (החלטת שופט לעצור את המשחק בשל קריאות גזעניות, החלטת שופט להוריד את השחקנים מכר הדשא אם הקריאות נמשכות והחלטת שופט לסיים את המשחק במקרה ששני השלבים הראשונים לא עוזרים). טביב נוטה להיענות לבקשת המנהלת להמתין לשינוי התקנון. משמעות החוק, אם ישונה, שהמשטרה תפנה מהיציעים מהם היו קריאות גזעניות את כל האוהדים החוצה ואז יחודש המשחק. ספק אם משטרת ישראל תהיה מוכנה למהלך שעשוי לחסל את הקריאות הגזעניות במגרשים ובמיוחד בטדי.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

חוזר לסגל: ברדה. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ב"ש

דווקא מול סטיאווה: באר שבע תנסה לחזור לעצמה

בכר ייחסר את השוער גיא חיימוב, אך יזכה לראות את מיכאל אוחנה ואת אליניב ברדה חוזרים לסגל