הבוקר (ד') הגישה האגודה לזכויות האזרח עתירה לבג"ץ נגד שרת התרבות בדרישה לפסול את "תיקוני רגב", תיקונים למבחני התמיכה במוזיקה, תיאטרון ומחול שקידם בראשות השרה רגב.

השרה מירי רגב. צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90
השרה מירי רגב. צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

התיקונים שהחילה השרה קובעים כספיים עבור שחקנים ואמנים המופיעים באזורי יהודה ושומרון ומנגד מטילה קנסות על יוצרים ושחקנים המחרימים אזרחים ישראלים יהודים ביהודה ושומרון.

לטענת האגודה תיקונים אלה פוגעים בחופש הביטוי ובחופש המצפון של האמנים ולכן עתרה האגודה לבג"ץ נגד השרה. למרות שהאגודה מציינת בעתירה כי היא תומכת במתן מענקי תמיכה באמנים המגיעים להופיע בפריפריה, אך מבחינתם אין פריפריה שווה לפריפריה של יישובים מעבר לקו הירוק, ועל כך עותרים לבג"ץ.

על פי האגודה, מכיוון שתקציב התמיכות נקבע מראש, מחייב הדבר שמתן בונוס למוסד אחד בהכרח יפגע בתמיכה במוסד אחר. לדברי האגודה, נדרש כל מוסד תרבות למלא טופס ובו נדרש לציין האם ימנע או לא ימנע מלהופיע ביהודה ושומרון, אך אין מקום לציין את סיבת ההימנעות, שיתכן שאין לה שום קשר לעמדות פוליטיות בעוד משרד התרבות טוען, כי התיקונים עולים בקנה אחד עם חוק החרם.

רגב: "זוהי עתירה פוליטית"

לדברי עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, שהגיש את העתירה, מבחני התמיכה לא עולים בקנה אחד עם חוק החרם שאושר בכנסת בשנת 2011. "חוק החרם קובע סנקציה רק נגד מי שקורא לחרם או מתחייב להשתתף בחרם. בג"ץ קבע במפורש, שהחוק אינו חל על תאטרון שנמנע מלהופיע בהתנחלויות", טוען יקיר.

"ההימנעות עצמה אינה מנוגדת לחוק החרם אלא רק קריאה לחרם או הצהרה פומבית על השתתפות בחרם. מבחני התמיכה מונעים גם את זכותו האחרונה של האדם לבצע אקט פרטי ואישי שתואם את עמדותיו הפוליטיות. השופט עמית קבע בבג"ץ חוק החרם שתאטרון יוכל להחליט כי הוא לא מוכן להעלות את הצגותיו בשטחים מבלי לחשוש".

"כעת, במקום לפגוע ביוצרים בשל עמדותיהם הפוליטיות, שרת התרבות מנסה להפלות אותם לפי ההשלכות המעשיות של עמדותיהם", מוסיף עו"ד יקיר.

השרה רגב מסרה בתגובה: "זוהי עתירה פוליטית. זה לא מפתיע שדווקא האגודה לזכויות האזרח עותרת נגד מתן שוויון זכויות לאזרחים. זאת כמובן כשמדובר באזרחים מאוד מסוימים. העתירה הזו תידחה. אזרחי ישראל הגרים ביו"ש אינם סוג ב' ולא אאפשר אפליה כלשהי שלהם.

"התיקונים הללו הם חלק ממדיניות רחבה של צדק תרבותי. כולם עברו תהליך ציבורי ומשפטי מסודר כמפורט בהודעת המשרד", הבהירה.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.