בחמאס מגיבים היום (שני) לראיון שהעניק לעיתון הפלסטיני "אל קודס" היוצא במזרח ירושלים. בראיון המלא שהתפרסם היום, הזהיר השר כי המלחמה הבאה בעזה תהיה האחרונה. לעומת זאת, אם יניח החמאס את נשקו, אמר השר כי ישראל תסייע לעזה בהקמת נמל תעופה ונמל ימי.

 מפנה אצבע מאשימה לחמאס. השר אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מפנה אצבע מאשימה לחמאס. השר אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פתחי חמאד, בכיר בארגון הטרור, איים בתגובה על ליברמן כי "כל שרי הביטחון הקודמים איימו עלינו לפניו וכולם מתים". הוא הוסיף כי בארגון "לא פוחדים" מדבריו של ליברמן. דובר חמאס חאזם קאסם, אמר כי "חמאס ימשיך בהחזקת הנשק, שמהווה את הכוח שלו להגנה על העם הפלסטיני" והוסיף כי "הנשק של חמאס לא נתון למשא ומתן". לדבריו, "זכותו של העם הפלסטיני שיהיו לו נמל תעופה ונמל ימי".

מאמין בפתרון שתי מדינות, מאשים את החמאס ואת אבו מאזן

בראיון הנדיר שהעניק השר לעיתון אמר כי "אם חמאס יעצור את חפירת המנהרות וירי הטילים, ישראל תהיה המדינה הראשונה שתעזור בהקמת נמל ימי ונמל תעופה בעזה". הוא הבהיר כי את הדברים הוא אומר על דעתו האישית ולא כעמדת הממשלה. הוא הבהיר כי לישראל אין כוונה לכבוש את עזה או להקים בה ישובים יהודים ומתח ביקורת על חמאס. לדבריו, ארגון הטרור השולט ברצועה  מוציא מעל 100 מליון שקלים מדי חודש עבור על פעילות צבאית.

הראיון של ליברמן ב"אל קודס". צילום מסך
הראיון של ליברמן ב"אל קודס". צילום מסך

רק הבוקר תקף כלי טיס של חיל האוויר יעדי חמאס ברצועת עזה לאחר שרקטה נורתה משטח הרצועה לכיוון שטח ישראל. לא דווח על נזק ועל נפגעים וככל הנראה הרקטה התפוצצה בשטח הרצועה. מצה"ל נמסר כי הוא רואה "בארגון הטרור חמאס האחראי הבלעדי למתרחש ברצועת עזה".

השר תומך בפתרון שתי המדינות, אך לעמדתו ההנהגה הפלסטינית היא המכשול האמיתי לשלום ולא ההנהגה הישראלית. "צריך מישהו שאינו אבו מאזן לחתום על הסכם סופי", אמר השר בהתייחסו ליו"ר הרשות שלטענתו מעודד טרור ואלימות. הוא הוסיף כי ההתיישבות ביהודה ושומרון  התופסת רק 1.4% מהשטח איננה פוגעת בתהליך השלום. תושבי יו"ש חשופים מדי יום להתקפות טרור ולכן יש לשמור על הפרדה בינם לבין הפלסטינים. הוא ציין כי אמון הוא תנאי מקדים לשלום.

השר ציין כי בעבר היה קל יותר להסית את ההמון הפלסטיני נגד ישראל והמצב כעת השתפר. עוד הוסיף כי 99% משפיכות הדמים בחברה המוסלמית מקורה בסכסוכים פנימיים ואיננה קשורה לישראל.

עוד חזר השר על תמיכתו בחילופי שטחים "ישראל אינה זקוקה לאום אל פחם, אם הם רואים עצמם כפלסטינים אז שיהיו חלק מהמדינה הפלסטינית". תושבי אום אל פחם  גינו את דברי ליברמן ואמרו כי מדובר בהפרה של מגילת העצמאות, בה התחייבה ישראל לדאוג לאזרחיה הערבים.

התגובות לראיון בצד הישראלי והפלסטיני

אמש עוררה חמת זעם הידיעה המקדימה בדבר הראיון. ברשתות החברתיות נפוצה התגית "אעלאם א-תטביע" ("תקשורת הנורמליזציה") והעיתון הואשם בכך שבגללו "ליברמן נכנס לכל בית פלסטיני". בעקבות כך הוצנע היום הראיון המלא בעמוד 7 בעיתון. במשרד התקשורת תחת ממשלת חמאס בעזה, בוחנים כלים משפטיים למניעת הפצת העיתון בעקבות הראיון.

בחמאס מבקשים למנוע את הפצת העיתון. צילום: פלאש 90
בחמאס מבקשים למנוע את הפצת העיתון. צילום: פלאש 90

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), אמר בתגובה לראיון כי "על ממשלת ישראל לחזק את התשתית מול הרשות הפלסטינית, לרבות שיתוף הפעולה הביטחוני, ולא להעביר מסר המעדיף את החמאס שאינו מכיר בישראל". לדבריו, "עלינו לנצל את התשתית של הרשות הפלסטינית ושיתוף הפעולה הביטחוני מולה לקידום הסדרי ביניים והסכמי קבע. כאשר חמאס יכיר בישראל ויזנח את דרך הטרור – הוא יהפוך לפרטנר".

"ריאיון של ליברמן עם עיתון פלסטיני אינו דבר פסול, אך את הביטחון שמגיע לישראל ניתן להשיג בשילוב של מערכה בלתי-מתפשרת נגד הטרור ומערכה מדינית אמיצה הפועלת להסדר של שתי מדינות לשני עמים אל מול הרשות הפלסטינית, בשיתוף הקהילה הבינלאומית", הדגיש פרץ.

חברי הכנסת של מרצ זהבה גלאון ועיסאווי פריג' יצאו נגד דבריו של ליבמרן על אזרחי ישראל הערבים תושבי אום אל פחם. "מדובר בהצעה טרנספרטיסטית לשלילת אזרחות", טענה יו"ר המפלגה גלאון. "חילופי שטחים במסגרת הסדר הם דבר לגיטימי, אבל כששר הביטחון מדבר על החלפת השייכות המדינית של אזרחים ללא הסכמתם, הוא מדבר על טרנספר לכל דבר, גם אם לא במובן הגיאוגרפי, זה טרנספר במישור המדינתי והתודעתי".

"ליברמן ממשיך את מסע ההסתה והדה-לגטימציה נגד תושבי אום אל-פחם, ונגד כלל האוכלוסייה הערבית", טען ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) המתגורר באום אל פחם. "אני לא מבין למה אנחנו צריכים להיות מאוימים כל הזמן שאזרחותנו תישלל, כאילו מדובר במעשה חסד של ליברמן, ולא בזכות יסוד במולדתנו. כולם מבינים שהמניע של ליברמן הוא גזעני ומטרתו לפגוע ולהחליש את הציבור הערבי בישראל", הוסיף.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.