סוחרי השלום דוחקים בנו כבר שנים "לנצל את חלון ההזדמנויות" שיוביל את ישראל ואת המזרח התיכון לשקט ולשלווה. למעשה, הם מזכירים את סוחרי המכוניות המשומשות שמנסים למכור לך מכונית דפוקה "למהירי החלטה" או מוכרי הקרקע הלא מופשרת "נותרו 4 חלקות אחרונות" ושאר הרמאים.

הייתי יכול להיות כבר זגג מומחה מרוב חלונות ההזדמנויות שנופצו לנגד עינינו. הוויכוח הזה מוכר לאנשי השקעות -הספקולנטים והסוחרים התזזיתיים מול אלה שיודעים שבהשקעות דרושה סבלנות. בואו ונבחן את זה מנקודת מבטו של מנהל השקעות.

וורן באפט. צילום: פלאש90
תלמדו מוורן באפט. צילום: פלאש90

וורן באפט מנהל ההשקעות הגדול, יודע כי השקעה גרועה אינה הופכת טובה בגלל תזמון ופעילות יתר לא מביא תוצאות טובות יותר. יתרה מזו, אלה שמדברים על תזמון הם המפסידים הגדולים.

המחקר מראה כי החלטת השקעה צריכה להיות נכונה מהותית ולא החלטה המבוססת על תזמון החלטות, קרי כניסה ויציאה "בזמן הנכון".  החלטות כאלה גורמות להפסד מהטעם הפשוט שלעולם איננו יודעים מראש מהו הזמן הנכון. לכן כל שנותר לנו זה לקבל את ההחלטות הנכונות ולהפסיק לבלבל את המוח עם חלון ההזדמנויות.

כשרואים את המקבילים הפוליטיים של עולם ההשקעות, דבר אחד בולט במיוחד. השמאל מדבר כל הזמן על חלון הזדמנויות, יוזמה, פעילות וכן הלאה. היפראקטיביים ממש. כמו סוחרי יום, כל הזמן קונים ומוכרים.
למעשה אם בוחנים את ההיסטוריה של מדינת ישראל, רואים כי רק במקום שאימצנו את האסטרטגיה של וורן באפט, הצלחנו. ההמתנה תמיד הועילה. קפיצה לתוך יוזמות תזזיתיות תוך ניסיונות לשנות את המציאות בכוח, מגלות לנו כמו שמגלות למיליוני משקיעים בעולם, כי בפעילות יתר אפשר רק להפסיד.

ערב קום המדינה, הערבים לא הסכימו לגבולות החלוקה המצומקים. לאחר מלחמת השחרור, הם לא הסכימו לגבולות 48', אחרי 67' הם בוודאי לא הסכימו לשום תיקוני גבול וקיבלנו את הלאווים של חרטום. כיום הם מוכנים לדבר איתנו על תיקוני גבול ועל קליטה חלקית של פליטים, כאשר כמות הקולות בעולם הערבי שמוכנה להכיר בישראל, גדולה מאי פעם.

ב-48' רק קומץ מדינות היו מוכנות לתת סיוע למדינה שרק נולדה מאפר השואה. ב-67' היו עלינו איומים ישירים מרוסיה ובעלות בריתה. ב-73' האמריקאים היו היחידים שנחלצו לעזור כשמדינות אירופה סרבו אפילו לאפשר נחיתת מטוסים. על קשרים עם רוסיה ועל יחסי ידידות עם הודו וסין, לא היה בכלל על מה לדבר. הדרכון הישראלי היום עובר ב-147 מדינות ומדורג במקום ה-20 בעולם. יותר מכפול מאשר היה לפני 30 שנה.

שרשרת של ראשי ממשלה מגיעה לביקורים בישראל, העיתונות מיטיבה להסתיר את כל הביקורים מהסיבות הידועות. הסעודים מקיימים איתנו מערכת יחסים חשאית וחלק מהמדינות במפרץ אף מעבר לכך. כל ניסיון לדחוק את הקץ ולמלא את החלל ב"יוזמות מדיניות" הוא המשקיע שכל הזמן מנסה למכור ולקנות במטרה לשפר את מצבו ומתאכזב מחדש. שבו בשקט. המניות שלנו עולות.

גם אוסלו היה "חלון הזדמנויות". צילום: לע"מ
גם אוסלו היה "חלון הזדמנויות". צילום: לע"מ

ה-BDS אפילו לא מדגדג את החרם הערבי שמנע כניסת חברות רכב לישראל. הפעילות שנעשית היום במדינות רבות בצד ההכרה הגדלה והולכת באיום הנשקף מהאסלאם הקיצוני ומתפקידה של ישראל, הולך וגובר. אם בשנת 2000 היה חשש כי ברק האופורטוניסט שברח מלבנון באקט חסר אחריות (היה צריך לצאת משם, אבל אחרת, כמו שהיה צריך לצאת מעזה, אבל אחרת) הביא את האינתיפאדה של שנת 2000 ואם זה היה תלוי בו, גם רמת הגולן כבר היתה היום אזור במאבק שליטה בין אל קעידה, ג'בהת אל נוסרה ודעאש.

הזמן פועל לטובתנו. האוכלוסייה היהודית מתעצמת וגדלה. הנוצרים בישראל שפעם הגדירו את עצמם פלשתינים, הופכים להיות הדרוזים החדשים. גודל הכלכלה הופך להיות משמעותי יותר ויותר גם במונחים בינלאומיים. ההכרה בחשיבות ישראל כגורם ממתן במזרח התיכון וכבעלת ברית של המשטרים המתונים, הופכת להיות נחלת רבים. עוד קצת וכולם יבינו יותר.

די למכור את האסטרטגיה המוטעית שלכם ותפסיקו לבלבל את המוח עם יוזמות. שבו בשקט, תענו בנימוס לפניות, אבל אל תרוצו ואל תציעו כל יום הצעות חדשות. מניסיונו של וורן באפט תגלו גם אתם כי הדברים ילכו וישתפרו.

20 News

20 News