חוק המרכולים שעבר השבוע על חודו של קול ואחרי קשיים לא מבוטלים הוא לא האתגר האחרון של הקואליציה.

מליאת הכנסת בזמן ההצבעה על חוק המרכולים. צילום: פלאש90
מליאת הכנסת בזמן ההצבעה על חוק המרכולים. צילום: פלאש90

הבוקר דנה ועדת החוקה בהצעת חוק היסוד שאמורה להאציל סמכויות שר לסגן שר, או אם תרצו חוק ליצמן. החוק הזה, שחייב לעבור ברוב של 61 ח"כים, יעקוף את החלטת בג"צ ויאפשר לליצמן לחזור למשרד הבריאות כסגן שר על תקן שר. בסיום הדיון אישרה הוועדה את ההצעה ברוב של 8 מול 5 כך שכבר מחר יתכן שהחוק יעלה לקריאה שנייה ושלישית.

בדיון הסוער תקפו חברי האופוזיציה את הצעת החוק הפרסונלית הזאת. ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שבעצמה כיהנה בממשלה הקודמת כשרת הבריאות: "לא יכול להיות שיעבירו סמכות לסגן שר ולא יעבירו אחריות. איפה זה נשמע? הממשלה צריכה להתבייש לעצמה שהיא מוכרת את עצמה בשביל 5% מהכנסת, שישה ח"כים של יהדות התורה".

חברי הרשימה המשותפת לא מצביעים נגד יהדות התורה באופן מסורתי ולכן החוק הזה, שצפוי לעלות עוד היום בקריאה שנייה ושלישית צפוי לעבור וייתכן שכבר מחר יחזור ליצמן לכיסאו במשרד הבריאות, הפעם כסגן שר.

שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90
שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90

חוק מעורר מחלוקות נוסף הוא חוק הלאום, שעתיד לעלות להכרעה בעוד שבועיים, מיד עם שובו של ראש הממשלה מביקור מדיני בהודו.

היום תתקיים עליו הצבעה בקריאה ראשונה בוועדה המיוחד שמונתה בראשות ח"כ אמיר אוחנה. לחוק הזה מתנגדים קשת רחבה של חברי כנסת מהקואליציה ובהם מהמפלגות החרדיות, מכולנו וגם ח"כים מהליכוד. ח"כ אוחנה נחוש להעביר את החוק אולם ייתכן שגם הפעם יצטרכו לרכך אותו ולהכניס בו שינויים שיאפשרו לו להשיג במליאה את הרוב הדרוש, וזאת תהיה משימה לא פשוטה בכלל לאמסלם ולנתניהו.

בינתיים, גם בבית היהודי עושים שריר ומאיימים למנוע העברת חוקים של הליכוד בוועדת השרים לענייני חקיקה עד אשר יקודמו חוקים מטעם הבית היהודי ובהם חוק אוניברסיטת אריאל שקובע שיש להכפיף את האוניברסיטה למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ולבטל את מל"ג יו"ש. סביב החוק הזה, שהליכוד מעכב, נוצר במהלך ישיבת ראשי המפלגות שנערכה ביום ראשון וויכוח קולני בין נתניהו לבנט.אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20