פרסום ראשון: ח"כ אילן גילאון (מרצ) שיגר הערב מכתב בהול לח"כ אלי אלאלוף (כולנו) יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בדרישה לקדם את החוק להעלאת קצבאות הנכות שנחתם בין ארגוני הנכים, האוצר וההסתדרות. לדבריו, על מנת שההסכם יכנס לתוקף עליו לעבור חקיקה בכנסת.

למרות הבטחות חוזרות ונשנות לקדם את החוק, עד היום הדבר לא עלה על שולחנה של הכנסת, המשמעות של זה היא שבינואר לא תעלה קצבת הנכות.

חתימת הסכם הנכים. צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות
חתימת הסכם הנכים. צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות

"גולת הכותרת של ההסכמות הייתה שב-1.1.18 אמורה להיות הפעימה הראשונה של מתווה העלאת הקצבאות. נכון להיום, אפילו תזכיר חוק לא פורסם".

לטענת גילאון, "לאורך כל הזמן הזה, ולמעשה ב- 16 השנים האחרונות, מעל 229,000 אנשים בישראל ממשיכים לנסות להתקיים מקצבת נכות זעומה שאינה מאפשרת להם לחיות בכבוד. 184,122 אנשים החיים על קצבת נכות מלאה מתקיימים לאורך כל התקופה הזאת מ- 2,342 ש"ח בלבד".

במכתבו דרש גילאון מיו"ר ועדת הרווחה אלאלוף לכנס את הוועדה בדחיפות ולהתחיל את הדיון הציבורי בהצעת החוק.

ח"כ גילאון שלח העתקים מהמכתב גם לרה"מ בנימין נתניהו, לשרים משה כחלון וחיים כץ וליו"ר ההסתדרות אבי ניסקורן.

חה"כ אלאלוף מסר בתגובה: "אנו מקדמים מספר הצעות חוק מקבילות להעלאת קצבאות הנכים, שיהיו מוכנות מיד לאחר שנגיע להסכמות עם כל ארגוני הנכים. אנו עושים כל שביכולתנו כדי להגיע להסכמות הללו בהקדם, בשיתוף עם הממשלה וציבור הנכים".

אולם תגובה זו לא הרגיע את ח"כ גילאון שמסר: "גם אני בעד להגיע להסכמה עם כל ארגוני הנכים. הדרך היחידה להגיע להסכמה איתם, היא לאשר את החוק שלי להצמדת קצבת הנכות לשכר המינימום, שממתין לך על שולחן הוועדה כבר קרוב לשנה. אם הנושא הוא קרדיט, כבר אמרתי לשר האוצר ולך שאני מסכים לוותר עליו ובלבד שהחוק יעבור".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי