ח"כ טאלב אבו עראר (הרשימה המשותפת) כינה את מפכ"ל המשטרה "מחבל" והוצא היום (רביעי) מדיון בוועדת הפנים של הכנסת. הדיון התקיים בנושא אירועי אום אל-חיראן.

אבו עראר. צילום: פלאש 90

 

בדיון דרש אבו עראר מפרקליט המדינה שי ניצן להעמיד לדין את השוטרים שהיו מעורבים באירוע. אבו עראר אף הזכיר את העובדה שאלשיך כינה את אבו אל-קיעאן "מחבל" והטיח בו: "מי שקורא 'מחבל' – הוא המחבל". בעקבות כך הוצא עראר מהדיון.

כזכור, פרקליטות המדינה החליטה לבסוף שלא להעמיד לדין את השוטרים המעורבים באירוע שבמהלכו נהרגו יעקב אבו אל-קיעאן והשוטר רס"מ ארז לוי.

ניצן קבע כי לא ניתן להכריע במידה גבוהה של ודאות שההרוג יעקוב אבו אלקיעאן התכוון לבצע פיגוע.

אלשיך. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

באשר לשאלה האם אבו אלקיעאן ניסה בכוונה לפגוע בשוטרים באמצעות מכוניתו או שמא רק איבד שליטה קבע ניצן: "בחומר שנאסף ישנן אינדיקציות מסוימות, לכאן ולכאן, לגבי נקודה זו. שירות הביטחון הכללי, אשר בין היתר תחקר את הזירה בשעות הראשונות שלאחר האירוע, החליט שלא להמשיך בחקירת האירוע, תוך שהבהיר כי אין ביכולתו לקבוע אם האירוע האמור היה פיגוע אם לאו".

בהודעתו נכתב כי פעולת השוטרים, אשר נבעה מתחושה של סכנת חיים, לא חרגה חורגת ממתחם הסבירות. בנוגע להצדקה החוקית לשימוש בנשק.

עם זאת, פרקליט המדינה העביר למפכ"ל רוני אלשיך ולראש מחלקת המשמעת במשטרה בקשה לבחון הליכים פיקודיים או משמעתיים ולבדוק בין היתר אם הכוח הוכן כהלכה למשימה המורכבת, והאם נפלו ליקויים מקצועיים בהתנהלות השוטרים היורים, או בטיפול הרפואי במנוח.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי



:עוד באותו נושא