ח”כ (יהדות התורה) התבטא בצורה גזענית נגד בני עדות המזרח וכינה אותם “פרענקים”. כך חשף הבוקר הכתב מנדי גרוזמן בעיתון “מקור ראשון”.

התבטא בגזענות. ח"כ אייכלר. צילום: הדס פארוש
התבטא בגזענות. ח”כ אייכלר. צילום: הדס פארוש

לפני כחודש התראיין אייכלר ב”קול בעלז”, קו טלפון עם מאזינים רבים של החסידות, ונתן סקירה תקופתית על העניינים המונחים על סדר היום. הנושא בו עסק היה עצרת חרדית בניו יורק נגד גיוס לצה”ל. בהקשר לזה אמר ח”כ אייכלר: “הרי יש באמת הרבה מהפרענקים שהולכים לצבא בגלל מכסות, זה מפני שלמרבה הצער יש אצלם רפיון. יש שם הרבה כאלו”.

עוד הוסיף אייכלר: “זה תלוי ברקע שממנו הם באים. איזה בתים ואיזה סבים. יש למרבה הצער גם אשכנזים שרוצים ללכת לצבא”. כשנשאל אייכלר כיצד הממסד החרדי צריך להתייחס להפגנה הזו בחר לתקוף את וטען כי הם “מסיתים את הפרענקים נגדנו ואומרים שאנחנו שולחים את הפרענקים לצבא כדי שהחרדים האשכנזים יוכלו ללמוד”.

ולמה לדעתו החרדים בני עדות המזרח מתגייסים יותר? משום ש”יש להם רקע משפחתי שגורם להם להתייחס לגיוס לצה”ל באהדה”.

בלשכת ח”כ אייכלר לא הכחישו שאמרו את הדברים, אך דחו את הטענה שזלזל בציבור הספרדי המתגייס לצבא. מלשכתו נמסר: “מי שישמע את הקלטת שיחת הטלפון בקול בעלזא באידיש, יווכח בבירור שהוא מפריך שם את תעמולת “הפלג” שהאשכנזים שולחים את הספרדים לצבא למלא להם את המכסות של “גזירת הגיוס. בשיחה הדגיש מפורשות ש”אין גזירת גיוס” אלא גזירת נשירה מהישיבות. יש רפיון אצל אשכנזים וספרדים בארץ ובאמריקה לא פחות מכאן”.

עם זאת, הוא “הצטער מאד על העיוות ובקש להתנצל בפני כל מי שנפגע מה”פייק ניוז”, שגרם לפגיעה בקוראים הספרדים ובח”כ אייכלר עצמו, שאוהב את הציבור הספרדי מימים ימימה”.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.