חם ברשת – בפוסט בדף הפייסבוק שלו סיפר אבישי גרינצייג על סיור רשמי של חיל החינוך בירושלים העתיקה, שלוח הזמנים שלו התגלגל לידיו. הפוסט הפך לוירלי וגרר תגובות רבות:

את המסמך הזה קיבלתי מחייל צה"ל מזועזע: "אבישי, תראה את לו"ז הסיור שארגן לנו חיל החינוך".  את היום פותחים בסיור ברובע היהודי. בצהריים מגיעים לכותל המערבי כאשר בלו"ז עצמו מודגש שכל אחד יתייחס אל הכותל כרצונו, כדי שלא יהיה חשש קטנטן שחיל החינוך מעודד חיילים להתפלל חלילה.

לו"ז הסיור של חיל חינוך. מתוך דף הפייסבוק של אבישי גרינצייג
לו"ז הסיור של חיל חינוך. מתוך דף הפייסבוק של אבישי גרינצייג

לאחר ביקור במקומות הקדושים לעם היהודי, הגיע הזמן לאזן עם ביקור במקום הקדוש לנצרות. נכנסים אל תוך כנסיית הקבר ומסיירים כשעה וחצי בכנסיה. הרי לא יכול להיות שחייל יהודי לא יבקר ולא יסייר בכנסיה של עבודה זרה שאסור ליהודי להיכנס אליה.

לאחר שביקרנו בכנסיית הקבר ואולי גם קנינו צלב קטן למזכרת, הגיע הזמן לנשום קצת איסלאם. והנה הלו"ז מזמין אותנו ל"תצפית איסלם". מעניין למה לא נכנסים לאחד המסגדים בעיר העתיקה ומסתפקים בתצפית על האסלאם, שהרי בניגוד לכנסיה דווקא אל מסגד אין איסור להיכנס על פי ההלכה.

חיילים יקרים, להתקרב למסגד עם מדי צה"ל בחיים לא תוכלו, אז תעמדו מרחוק ונעשה פאנל מומחים פנים-יהודי על השאלה "למה אין פה דו-קיום, ואיך היהודים אשמים בזה".

אחרי סיור כזה, אולי נבין למה צה"ל נראה כמו שהוא נראה. אם זה החינוך שצה"ל מקנה לחייליו, עדיף להשאיר את החינוך לאבא ולאמא ואת הכסף הרב שנשפך על סיור כזה, ישקיעו במיגון הנגמ"שים שנכנסים לעזה.

כנסית הקבר בה עורך חיל החינוך סיורים. צילום: לע"מ
כנסית הקבר בה עורך חיל החינוך סיורים. צילום: לע"מ

אולי תחשבו שהנושא מעניין רק את הדתיים, אז הנה סיפור אישי של חברי מרדכי גנון שנאלץ לעבור בעצמו את הסיור הזה בזמן שירותו בצה"ל: "עברתי את הסיור הזה, כשהייתי בצבא. אני הייתי הדתי היחיד שם. חיל החינוך לא מחייב חיילים להיכנס לכנסיה אם זה בעייתי מבחינה דתית עבורם. במתחם של כנסיית הקבר קצינת חיל החינוך אמרה שמי שהכניסה למתחם בעייתית עבורו לא חייב להיכנס. חבר שאל אותי בקול למה זה בעייתי ועניתי לו שמדובר בעבודה זרה. כולם בחרו שלא להיכנס לכנסיה חוץ מקצינת החינוך. תענוג".

ואי אפשר שלא להתייחס לצביעות. כשחיילות יצאו לפעילות רשות בה התקיימה מצוות הפרשת חלה, התקשורת סערה על הכפייה הדתית המיסיונרית. ואילו כאן, מחייבים את החיילים לסייר בכנסיה, ופוטרים רק את מי שהכניסה אסורה לו על פי ההלכה, והתקשורת שותקת. אין שום סערה.

הגיע הזמן שחיל חינוך יפסיק לבצע לחייליו "חינוך מחדש", והגיע הזמן שצה"ל יתרכז במשימה היחידה שלו: לנצח את האויב.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20