אורן עורר השבוע סערה נוספת. לא רק במשכן , לזה כבר התרגלנו, אלא הפעם – בתוך .

ההחלטה מעוררת המחלוקת של להרחיק את חבר הכנסת לתקופה ממושכת כל כך, חצי שנה, עברה בשקט מפתיע מצד בכירי הליכוד.

יו”ר הכנסת אדלשטיין בוודאי בירך על ההחלטה, שרים וח”כים אחרים ממפלגת השלטון אמרו לי שלא לציטוט שהעונש הוא אישי נגד חזן ולא מפלגתי. רובם לא מיהרו להתייצב לימינו, בודדים מהם הוציאו הודעות לעיתונות ובהן נכתב שהעונש לא פרופורציונאלי.

ח"כ אורן חזן. צילום: פלאש 90
ח”כ אורן חזן. צילום: פלאש 90

 

חזן הוא זאב בודד בסיעת הליכוד, אבל דמות נערצת במפלגה. עשרות חברי מרכז ליכוד התגייסו למענו ביומיים האחרונים. הם מתקשרים לחברי הכנסת והשרים ומנסים לגייס תמיכה רחבה שתשכנע את חזן לערער על ההחלטה, הפעם בגיבוי חבריו הדוממים.

אם הח”כים ישמיעו קולם זה יהיה לא מאהבת חזן אלא מחשש הנקמה בקלפי מצד חברי המרכז.

יש לא מעט חברי ליכוד שסולדים מהתנהלותו המוחצנת של ח”כ חזן, אבל מסרבים להאמין שבשר מבשרם ייענש בחומרה חסרת תקדים, בשמאל יצהלו ובליכוד ישתקו. “אנחנו לא באמת ליכוד אם ברגע האמת נזרוק לכלבים חבר כנסת שבחרנו בו”, אומר לי השבוע ארנון, חבר מרכז תושב חדרה. והוא אחד מיני רבים.

בפרשה הזאת כנראה עדיין לא נאמרה המילה האחרונה.

מציג: סערת החוק הפולני

החוק הפולני שעבר אתמול (יום ה’) לא באמת ישנה את ההיסטוריה ואת זיכרון . הסערה המוגזמת סביב החוק התחילה ביום שבת בצהריים, בהצהרות לוחמניות של ח”כ יאיר לפיד – שזיהה כאן הזדמנות פז להתנגח במדיניות החוץ של נתניהו.

גם כאן תופעת העדר הוכיחה את עצמה וחברי הכנסת נגררו בזה אחר זה כדי לגנות את החוק, שספק אם בכלל טרחו לקרוא טרם התייצבו בפני המצלמות והמיקרופונים.

החוק הפולני מנסה בסך הכל להטיל את האחריות הכוללת לזוועות שידעה אירופה על גרמניה. בשלטון הפולני מודים שהיו לא מעט פולנים שטבחו ביהודים ושיתפו פעולה עם השלטון הנאצי אבל הם פעלו בשם עצמם ולא בשם הממשלה הפולנית שהייתה מנוטרלת באותן שנים, כבושה וכנועה.

לפיד. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
לפיד. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

גם אם החוק הזה מעורר חלחלה, הרי שהתגובות הישראליות היו בחלקן מחלחלות לא פחות וחשפו בעיקר בורות של נבחרי הציבור.

החוק הזה גם חשף התנהלות בעייתית משהו של משרד החוץ: האם לא ידעו מראש על החוק? ואם ידעו – מה עשו שם כדי לשנות את ניסוחו או להביא לביטולו? ואיך עבר החוק בסנאט למרות השיחה בין נתניהו למקבילו הפולני בתחילת השבוע, שם הוחלט לדון בצוותא למציאת נוסח מקובל על הצדדים?

אם ישראל תחזיר את השגרירה בוורשה להתייעצויות, זה צריך לקרות קודם כל כדי לעשות בדק בית פנימי. אם ממשלות נוספות במזרח אירופה יאמצו את החוק הפולני, כדאי שהפעם נהיה קצת יותר מוכנים לכך, לפחות במישור הדיפלומטי.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.