דף הבית > אקטואליה וחדשות > מוגריני: "חזון שתי המדינות אינו בר השגה"

מוגריני: "חזון שתי המדינות אינו בר השגה"

שרת החוץ של האיחוד האירופי הביעה בפני מועצת הבטחון של האו"ם חששות כי המגעים בין ישראל והפלשתינים לא יבשילו לידי הסכם

"האפשרות שנראה את מדינת ישראל בטוחה לצד קיומה של מדינה פלשתינית הולכת ונמוגה", כך אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני במהלך תדרון של מועצת הבטחון של האו"ם ביום שני האחרון וקבעה כי "חזון שתי המדינות איננו בר השגה".

מוגריני. צילום: לע"מ
מוגריני. צילום: לע"מ

סוכנות "מען" הפלשתינית מדווחת כי בתגובה למהומות המתמשכות שפרצו ברחבי המזה"ת, מוגריני אמרה כי צרכי הבטחון של מרחב המזרח התיכון צריכים "לדחוק בכולם לחדש את המאמצים על מנת לסיים את הסכסוך (הישראלי-פלשתיני)". שרת החוץ של האיחוד האירופי הדגישה כי יש במחלוקות והמאבקים סביב המקומות הקדושים בירושלים את הפוטנציאל להצית חוסר יציבות פוליטית בכל האזור, והביעה תקווה כי השסעים באזור יובילו את שני הצדדים ליטול חלק ביוזמה הצרפתית וכי אלו ישתתפו בפסגת השלום שצפויה להתקיים עד סוף השנה האזרחית.

יש לציין כי עד כה נתניהו דחה את היוזמה הצרפתית וקרא לפלשתינים לפתוח במו"מ ישיר וללא מתווכים. לדבריו, יוזמת השלום הערבית יכולה להוות "בסיס לתהליך השלום". מנגד ראש הממשלה הפלשתיני, ראמי חמדאללה, אמר היום, כי הוא מסרב להצעה הישראלית למשא ומתן ישיר במקום שיתוף פעולה עם היוזמה הצרפתית. לדברי חמדאללה, נתניהו "מנסה להרוויח זמן".

מספר פעילים פלשתינים ביקרו את פתרון שתי המדינות ואמרו כי הוא אינו בר השגה וכי הוא אינו צפוי להביא שלום בר-קיימא, בעודם מציעים להקים מדינה דו-לאומית עם זכויות שוות לישראלים ולערבים כאחד.

מדינה דו-לאומית, "פתרון המדינה האחת", צוברת תמיכה רבה בקרב פלשתינים, כך על פי "מען". לדבריהם מדובר באפשרות הטובה ביותר לשמר את זכויות האדם של הפלשתינים מחד ומאידך לקבל הכרה בזכות השיבה.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

"אני מאשים" – הגרסה הבריטית של הרב יונתן זקס

בצל האנטישמיות הגואה במפלגת הלייבור, הרב הראשי לשעבר של בריטניה, יונתן זקס, נאם בפני חברי הפרלמנט הבריטי: "הסכנה שכל ציביליזציה נצבת בפניה היא אובדן הזיכרון הקולקטיבי"