" -יגרום לישראל להראות כמדינת אפרטהייד", כך הביע את התנגדותו הנחרצת לחוק ההסדרה בפני גורמים פוליטיים, כך עפ"י פרסום ב"הארץ". כזכור, בשבוע שעבר עבר החוק שמסדיר את מעמד הבנייה ביהודה ושומרון בקריאה שניה ושלישית בכנסת. ארגוני שמאל ופלסטינים עתרו נגד החוק לבג"ץ.

מתנגד לחוק ההסדרה. הנשיא ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מתנגד לחוק ההסדרה. הנשיא ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מדינת ישראל אימצה את החוק הבינלאומי, שאינו מאפשר למדינה הפועלת על פיו להחיל ולהפעיל את חוקיה על שטחים שאינם תחת ריבונותה", אמר הנשיא בפגישה שקיים יומיים לאחר העברת החוק. "אם היא עושה כן, זוהי קקופוניה משפטית. היא תגרום לישראל להיראות כמדינת אפרטהייד — שהיא לא. אין כאן שאלה. לממשלת ישראל פשוט אסור להחיל את חוקי הכנסת על שטחים שאינם בריבונות המדינה".

עוד הביע הנשיא התנגדות לחקיקת "פסקת התגברות" במקרה בו בית המשפט העליון יפסול את החוק. מטרת פסקה זו להגביל את האפשרות של בג"ץ לפסול את החוק בשנית, לשנות את הרוב הדרוש לפסילת החוק או לאפשר לחוקק את החוק במקרה של פסילה לתקופה מוגבלת.

נציין כי בסוף השבוע פורסם כי שרת המשפטים איילת שקד הודתה בפני בכירי מפלגתה כי סיעתה לא תדרוש את העברת פסקת ההתגברות או את חקיקת "חוק ההסדרה" מחדש במקרה שבג"ץ יחליט לפסול אותו. בנוסף, שר האוצר משה כחלון התעקש כי לא יאפשר את קידום פסקת ההתגברות או כל פגיעה בכוחו של ביהמ"ש העליון. "כל עוד אנחנו בקואליציה, לא תהיה שום פסקת התגברות. אין לנו בית משפט עליון אחר ולא ניתן לפגוע בו", אמר כחלון ל"הארץ".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.