ביום ראשון תתקיים ההשקה של אתר "כתיב", אתר שבו מרוכזים כל כתבי היד העבריים בעולם. באתר יוצגו כתבי יד עבריים מעשרות מדינות בעולם שנכתבו באלף השנים האחרונות.

כתבי היד שמופיעים באתר החדש צילום: הספרייה הלאומית
כתבי היד שמופיעים באתר החדש צילום:

חוקרים מעריכים שבעולם כולו פזורים למעלה מ-90 אלף ספרים עבריים שנכתבו ביד מימי הביניים ועד ימינו שכוללים גם איורים רבים. מדובר בטקסטים החשובים ביותר לעם היהודי, והם מוחזקים בספריות ובאוספים פרטיים ברחבי העולם.

מי שהגה לראשונה את הרעיון לצלם את כל כתבי היד הפזורים ברחבי העולם הוא דוד , שהקים את המכון לתצלומי כתבי יד עבריים בירושלים, שבשנות השישים עבר לספרייה הלאומית.  שלח מומחים לרחבי העולם כדי למצוא ולהעתיק את כתבי היד שלא ניתן היה להביא פיזית לירושלים.

כעת, 85 אלף כתבי היד שנאספו בספרייה הלאומית יוצגו באתר החדש. באתר ישנם גם מיליוני תצלומים ברזולוציה גבוהה במיוחד, הנגישים באופן חופשי לגולשים.

כתבי היד שמופיעים באתר החדש צילום: הספרייה הלאומית
כתבי היד שמופיעים באתר החדש צילום: הספרייה הלאומית

בין הפריטים שיופיעו באתר יהיו כתב יד של התלמוד הבבלי מהמאה ה-14, כתב ידו של ותעודות מסחריות ומשפחתיות של יהדות אפגניסטן מהמאה ה-11.

"במשך אלפי שנים השתמשו היהודים במילה הכתובה כדי להביע את אמונותיהם הדתיות וידיעותיהם המדעיות", אמר יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, דוד בלומברג. "הם העתיקו בשקדנות ספרי תורה, ספרי הלכה ומנהגים, וחיבורים בתחומי דת ומדע שונים. כתבי היד העבריים, המשקפים את הידע והתרבות של העם היהודי, נדדו על פני ארצות ויבשות עד שמצאו לבסוף מקלט בספריות גדולות ובכספות של אוספים פרטיים".

"בימינו, כתבי יד אלה מהווים מקור עשיר לידיעות על התרבות הרוחנית והחומרית של הקהילות היהודיות ברחבי העולם, וכעת אנו מאפשרים גישה חופשית לכל כתבי היד העבריים, מהמחשב ומהמכשיר הנייד".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.