המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) והחזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון (חד"ש) הוציאו הודעת גינוי לביקור המשלחת הסעודית בשבוע שעבר בישראל.

עשקי במפגש עם חברי האופוזיציה. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ קסניה סבטלובה
עשקי במפגש עם חברי האופוזיציה. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ קסניה סבטלובה

לדבריהם "הברית ההדוקה, העמוקה והוותיקה בין ממשלת ישראל למשטר הסעודי הפכה לגלויה ומסוכנת מאי פעם. הברית הזאת, יחד עם הצלע השלישית – האימפריאליזם – היא במהותה ברית שפוגעת בזכויות הלגיטימיות וההיסטוריות של העם הערבי הפלשתיני, ובמאבק לשלום צודק בין שני העמים הישראלי והפלשתיני".

בהודעה שהוציאו אתמול המפלגות הערביות חד"ש ומק"י נכתב: "ביקורם האחרון בישראל של אישים סעודים ובהם אנוור עשקי ופגישתם עם נציגי ממשלת נתניהו באמתלת "קידום שיח על יוזמת השלום הערבית" אינה באה לאתגר את אסטרטגיית הסירוב הישראלית, אלא להכשיר אותה ולתת כיסוי "ערבי" לריקון היוזמה מתוכן, לחיסול פתרון שתי המדינות ולחיסול זכות ההגדרה העצמית של העם הערבי הפלשתיני".

"הביקור הוא חלק ממסע הנורמליזציה של שיתוף הפעלה הישראלי-סעודי נגד איראן, סוריה ותנועות ההתנגדות באזור.
מק"י וחד"ש מזהירות כי פומביותה של הברית הזו מבטאת את הסכנות הגדולות לזכויות העם הפלשתיני, ובמיוחד לנוכח המתקפה של האימפריאליזם וגרורותיו נגד מדינות ועמי האזור – מתקפה שנועדה, בין השאר, לסתימת הגולל על השאלה הפלשתינית".

השבוע ביקר בישראל הגנרל הסעודי בדימוס אנוואר עשקי ועמד בראש משלחת מסעודיה שמנתה אנשי עסקים ואקדמיה. בביקורו נפגש עם מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד וכן עם מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב פולי מרדכי. הפגישות לא נערכו במשרד ממשלתי כי אם במלון המלך דוד בירושלים אך באישור ממשלת סעודיה.

עוד נפגש עשקי עם יו"ר הרשות הפלשתינית מחמוד עבאס ובכירים נוספים ברמאללה. בסוף השבוע נפגש עשקי עם משלחת של חברי סיעות האופוזיציה "מרצ", "המחנה הציוני" ו"יש עתיד".

לפני כשבועיים הגיע לביקור בישראל שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. גם אז הוציאו חד"ש ומק"י הודעת גינוי וכינוי את ביקורו של שוכרי "צעד תמוה במיוחד בצל התבצרותה של ממשלת ישראל בסרבנות השלום הגלויה, ומאמציה לחסל את פתרון שתי המדינות ואת זכות ההגדרה העצמית של העם הערבי הפלשתיני".

לדבריהן "ממשלת ישראל, שדוחה את כל היוזמות המדיניות, לרבות היוזמה הערבית, מנצלת את יחסיה עם מדינות ערביות ואת הברית הגלויה עם תורכיה ומשטרי המפרץ, כדי להעביר תכנית זו נגד העם הפלשתיני אט אט, ללא כל מחיר מדיני או כלכלי".

דיון הפטריוטים בנושא חד"ש והסעודים

הפטריוטים דנו בנושא בתוכניתם. עירית לינור פתחה את הדיון במאירה "אני כל כך לא מופתעת, תשמעו לגבי חד"ש, מדובר בקומוניסטים. עד שהם לא יפרקו את העולם לרכיבים מלאי אנרכיה, שום תהליך חיובי הדרגתי לא יראה להם טוב. קומינסטים נו מה אתם רוצים?"

יורם שפטל אומר שהמצב הרבה יותר גרוע מזה "כשמתברר שהעולם הערבי ממש מחזר אחרינו בגלל שתי סיבות: בגלל עצמתה הצבאית והכלכלית של מדינת ישראל והתפרקותו ההולכת וגוברת, לשמחתו של כל בן אנוש, של העולם הערבי עצמו. זה כמובן מדאיג את השליחים הפוליטים הגלויים של הטרור העברי"

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא