אתמול (ג') נערך יום עיון בנושא "יהודי איספהאן" ומורשת יהדות איראן במרכז דהאן שבאוניברסיטת .

באירוע בן 400 המשתתפים, נאמו משה פרוסטמיאן, יו"ר ארגון יוצאי איראן, ד"ר , מנהל מרכז דהאן למורשת יהדות ספרד והמזרח, חוקרים ואנשי אקדמיה העוסקים ביהדות איראן.

משה פרוסטמיאן ושמעון אוחיון. צילום: פלג לוי
משה פרוסטמיאן וד"ר שמעון אוחיון. צילום: פלג לוי

לדברי פרוסטמיאן "בישראל לא יודעים מהי יהדות איספהאן. מי שחווה את איספהאן יעיד שהכל בה מיוחד: בתי הכנסת, השכונות היהודיות, הווי יהודי, חתונה וכתובה יהודית, שטיחים, מים, אוכל ואפילו גז". עוד הוסיף כי אירועים מסוג זה חשובים "כדי שהדור הצעיר יידע את ההיסטוריה ויכיר את התרבות של ".

אסיר ציון. משה מוסאדזה. צילום: פלג לוי
אסיר ציון. משה מוסאדזה. צילום: פלג לוי

משה מוסאדזה, עולה ותיק מאירן סיפר "אני אסיר ציון, לקחתי חלק מן הפעילות הציונית. כיום המצב של יהודי איראן משתפר. אנחנו פה כדי להעביר את הסיפור הלאה".

כיום בתכנית הלימודים ישנו פער ענק; מורשת יהדות המזרח כמעט ולא מונחלת לדור הצעיר. כדי לתקן את המצב, הוקמה ועדת ביטון, אך לצערי עדיין לא ראינו אגורה אחת למימוש המלצות הועדה. מי מהנוער הישראלי יודע שכבר במאה ה- 19 עלו מאות רבות של יהודים מאיראן לישראל?", אמר ח"כ לשעבר, ד"ר שמעון אוחיון.

לדבריו, "במשרד החינוך חושבים שאם ילמדו פיוטים בגן כמו 'דרור יקרא' ו'לכה דודי' יפתרו את בעיית חוסר האיזון בתכנית הלימודים. לא כך הם הדברים, עד שמשרד החינוך לא יחזיר את התקצוב למכוני המחקר ואת הקורסים לאוניברסיטאות ולמכללות לא נראה שום תכנית לימודים איכותית שביכולתה להוביל לשינוי אמיתי".

ד"ר אורלי רחמיאן, מרצה בבן גוריון ומומחה ליהודי איראן, אשר שימשה כחברה בועדת ביטון, נשאה הרצאה על קהילת יהודי אספהאן לדורותיה. "מטרתנו היא להנחיל את התרבות המפוארת שלנו לדור הצעיר ולא שיישמרו בין דפי הספרים, אלא שיעברו הלאה – זה מה שמרכיב את התרבות הישראלית של כולנו", אמרה רחמיאן.

ד"ר שמעון אוחיון. צילום: פלג לוי
ד"ר שמעון אוחיון. צילום: פלג לוי
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.