טראמפ, בן ה-70, יהיה הנשיא המבוגר ביותר שנכנס לכהונה ראשונה בבית הלבן. טראמפ לא הביס רק את יריבתו קלינטון אלא גם את התקשורת ותחזיותיה ואת הפוליטיקה האמיריקאית הישנה.

whatsapp-image-2016-11-09-at-08-27-02
בוחרת. צילום: איציק רוייטמן

"אני בהחלט מתרגש. טראמפ יהיה נשיא נהדר. זה ניצחון ענק כנגד כל הסיכויים", הכריז ראש עיריית ניו יורק לשעבר ומי שמיועד לתקפיד שר המשפטים, רודולף ג'וליאני. גוליאני שם את הדגש דווקא על הפער בין התקשורת הממסדית וכל תחזיות המומחים לבין התוצאות בשטח ואמר: "זה העם שמנצח את הממסד".

‏יועצו של לענייני יהודים, דיוויד פרידמן, מבטיח הבוקר: "הוא יהיה נשיא מצוין לישראל, הוא יהיה חבר טוב מאוד בבית הלבן".

"אנחנו כבר מרגישים את הניצחון"

בטרם יחלו את חשבון הנפש, מהעבר השני נשמעות תגובות המומות ודרמטיות, במטה הבחירות של אומרים: "אנשים לא רוצים להיות פה כדי לבכות, לא רוצים לשמוע את נאום התבוסה של קלינטון". אנשיה מתרצים בדמעות כי ארה"ב לא הייתה מוכנה לנשיאה אישה.

במטה טראמפ בפלורידה, מנגד, האווירה אחרת לגמרי. "אנחנו כבר מרגישים את הניצחון במדינת השמש", אמר נציג הקמפיין ג'ים אקוסטה, "היא מחזיקה אותנו בחיים – נחגוג כאן כל הלילה".

עוד לפני סגירת הקלפיות וההכרזה על המועמד הרפובליקני דולנד טראמפ, ניסה הנשיא שעומד לפנות את כיסאו ברק אובמה להרגיע את הדרמות ואמר כי "מה שלא יהיה – השמש תזרח גם מחר".

אמריקה בוחרת. צילום: איציק רוייטמן
אובמה: "מה שלא יהיה – השמש תזרח גם מחר". צילום: איציק רוייטמן

ג'ייסון גרינבלט, יועץ טראמפ לענייני ישראל: "יום שמח. המדינה שלנו צריכה מישהו כמוהו שיעורר אותה קצת".

התגובות בישראל:

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "תם עידן הפולטיקלי קורקט והצביעות!! מתפלל שהמלך החדש יהיה היושר והדוגריות ולא הגסות והוולגריות?"

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "מיזוגניה וגזענות מנצחים אישה ושחור".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "סקרים הם כמו הורוסקופ בעתון. לא רציניים, לא מנבאים כלום, אבל אוהבים לדבר עליהם ובעיקר הם ממלאים עמודים בעיתונים. הסקרים משרתים אותה תכלית"

ח"כ אורן חזן: "חבריי בתקשורת, לא רוצה לומר אמרתי לכם אבל זה מתבקש. בתחילת דרכו של טראמפ היו שקראו לו ליצן (נשמע מוכר?) ואני עניתי מדובר בנשיא הבא!"

ח"כ צחי הנגבי (ליכוד):"מבחינת ממשלת ישראל לא צפויה הודעה רשמית, עד שלא יהיה משהו רשמי. ארה"ב לא מצביעה לפי ישראל אלא לפי ענייני פנים. אני מאמין שאם טראמפ ייבחר או לא, לא תשתנה הידידות ארוכת השנים עם ישראל. היינו רגועים גם אם אם קלינטון היתה מנצחת".

עוד אמר הנגבי "אני מאוד מקווה שעד ה-20 בינואר לא יהיה צעד שנוגד את האינטרסים הישראלים ע"י הנשיא היוצא ברק אובמה" תקוותיו של הנגבי: "אני מקווה שהשגרירות תעבור לירושלים, אני מקווה שתשתנה מדיניות הגרעין"

התגובות של גופי התקשורת בישראל קשות ומזכירות את היום שאחרי הבחירות האחרונות פה בישראל, בהם בניגוד לסיקור התקשורתי נתניהו ניצח את הרצוג: "קץ הגלובליזציה והפוליטיקלי קורקט" כך קרא ערד ניר כתב חדשות ערוץ 2 לבוקר הזה.

גם יונית לוי הביעה את ההלם: "כל מי שהתעורר הבוקר צריך לגרד את הלסת שלו מהרצפה". ניצן הורוביץ: "זה לא סופי אבל המצב פה קשה מאוד. אווירה של הלם מוחלט".

 

הילארי לא תנאם היום מול מטה הבחירות שלה, ראש הקמפיין שלה יצא אל ההמונים והתייחס למירוץ כלא סגור: "תודה לכם על הכל, יום ארוך לפנינו, לכו לישון" וההלם במטה קלינטון כבד. הפעילים מאוכזבים מקלינטון, הם ציפו שהיא תגיע להיפרד מהם, והם עוזבים את המטה אבלים.

הקהל במטה טראמפ ממתינים להכרזתו של טראמפ על נצחונו.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.