22:22 18/12/2017
דף הבית > אשת חיל > ושימחת את אשתך בחגיך

ושימחת את אשתך בחגיך

הרב אליעזר מלמד, רב היישוב הר ברכה, מזכיר כי מצווה מן התורה לשמח את האישה בחג בבגדים ובתכשיטים חדשים

הרב אליעזר מלמד, רב היישוב הר ברכה וראש ישיבת ההסדר בהר ברכה, מזכיר בכרך "מועדים" מסדרת ספריו "פניני הלכה", את המצווה החשובה לשמח את האישה בחג.  זאת למרות שמדובר במצוות עשה שהזמן גרמה ומהן נשים בדר"כ פטורות. המקור לכך הוא הפסוק:  "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ" (דברים טז, יד).

שמחות בחגן. נשים עורכות קניות ביריד בירושלים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
שמחות בחגן. נשים עורכות קניות ביריד בירושלים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"למדנו שצריך אדם לשמוח באכילת קרבן שלמים שנקנה מכספי מעשר שני יחד עם אשתו, שנאמר (דברים יד, כו): "וְאָכַלְתָּ שָּׁם לִפְנֵי ה' אֱלוֹהֶיךָ וְשָׂמַחְתָּ אַתָּה וּבֵיתֶךָ", בֵיתֶךָ זו אשתך", מבאר הרב מלמד. "ואע"פ שנשים אינן חייבות במצוות העלייה לרגל והקרבת הקרבנות, מכל מקום במצוות השמחה הן חייבות כגברים, ועל כן נשים שעלו לרגל קיימו את מצוות השמחה באכילת בשר השלמים. ונשים שלא עלו לרגל, היו צריכות לשמוח בשאר דברים משמחים".

לדברי הרב, "לאחר שבית המקדש נחרב, מצוות השמחה היתירה לנשים מתקיימת בקניית בגד חדש או תכשיט חדש לקראת החג, שבזה נשים שמחות יותר מאשר בסעודה. ואף שאינן לובשות את הבגד החדש במשך כל החג, הוא משאיר חותם של שמחה על כל החג, ולכן נשים מקיימות בו את החלק הראשון של מצוות השמחה בחג".

מצווה מהתורה, לא רק לנשואות

כל המרבה הרי זה משובח. תכשיטים לכבוד החג. צילום: חן לאופולד, פלאש 90
כל המרבה הרי זה משובח. תכשיטים לכבוד החג. צילום: חן לאופולד, פלאש 90

הרב סיפר כי "בעבר היה מקובל שהבעל היה קונה לאשתו את הבגד או התכשיט החדש לקראת החג, וזאת משום שברוב המשפחות הבעל היה אחראי לבדו על הכספים והקניות, וכיוון שלא היה מגוון גדול של בגדים ותכשיטים, כל בגד או תכשיט חדש שהיה קונה היה משמח, וזה שהוא נקנה לאשה כמתנה מהבעל, העצים את השמחה".

בימינו, מסביר הרב כי הדרך לקיים את המצווה שונה מעט. "כיום שסוגי הבגדים והתכשיטים נתרבו לאין שיעור, והבחירה נעשתה מורכבת, במשפחות רבות מקובל שהאשה בוחרת לעצמה את הבגד או התכשיט, כאשר התקציב לכך נקבע על ידי שני בני הזוג לפי רמת הכנסתם. וכדי להיות שותף במצווה, ראוי שהבעל יעודד את אשתו לקנות את הבגד או התכשיט לקראת החג, ועל ידי כך הוא יחשב כמתנה ממנו אליה והשמחה שבו תתרבה".

הרב מלמד מדגיש כי המצווה לשמח את האישה היא מצווה מהתורה ויש להעדיפה על פני הידורים אחרים. "יש אנשים שטועים ומוציאים מאות שקלים על אתרוג מהודר ומקמצים בקניית בגד לנשותיהם, ואינם זוכרים שקניית בגד או תכשיט לאשה היא מצווה גמורה מהתורה, ואילו קניית אתרוג שמחירו פי עשרה ממחירו של אתרוג כשר, הוא הידור שלא נצטווינו לקיימו".

מהדרות במצווה. נשים עורכות קניות ביריד בירושלים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מהדרות במצווה. נשים עורכות קניות ביריד בירושלים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המצווה איננה ייחודית לנשים נשואות וחלה על כל הנשים, "אשה שאינה נשואה, כגון רווקה או אלמנה, צריכה לקיים בעצמה את מצוות השמחה על כל חלקיה, לקנות בגד או תכשיט לחג, לקיים סעודות משמחות, להשתתף באירועים משמחים ולהיזהר מדברים מצערים".

אני השתכנעתי והחלטתי אפילו להדר במצווה. ומה איתך?

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יותר ויותר נשים יהודיות מתחתנות עם פלסטינים. אילוסטרציה. צילום: פלאש90

"כשראיתי את הבן שלי שם שטיח ומתפלל – הבנתי שזהו"

תיעוד של מפגש יוצא דופן בין 3 נשים יהודיות שחיו עם פלסטינים, ולאחר ההתעללויות שעברו, הן חזרו לחיק היהדות: "הערבים קנאים, אגרסיביים ואלימים, זה לא מתאים פשוט"