ועדת חוץ וביטחון קיימה היום דיון דחוף בהחלטת לסגור את פנימיית “” ולהותיר רק את מקבילתה בחיפה. כל חברי הכנסת שהשתתפו בדיון תקפו את ההחלטה וקראו למשרד הביטחון לשנותה.

תיסגר? תלמידי הפנימייה התורנית הצבאית "אור עציון"
תיסגר? תלמידי הפנימייה התורנית הצבאית “אור עציון”

ח”כ תקף את נציגי משרד הביטחון: “מעולם לא ביקרתם בפנימייה הצבאית האור עציון, הנתונים שלכם לא מדויקים. במקום זה העיוות זועק לשמיים – לסגור את הפנימייה הצבאית באור עציון, ולהשאיר את חיפה?! אני דורש ששר הביטחון יפגוש את הרב דרוקמן. אם אין הצדקה לאור עציון, אין הצדקה לחיפה”.

ח”כ שולי מועלם אמרה כי היא “בכלל לא מבינה מה הצבא עושה פה, או שתסגרו את שתי הפנימיות או שתשאירו את שתיהן. זה שמשרד הביטחון משתמש בצבא שימוש ציני בהחלטה הזו – זה מזעזע”.

גם משמאל עלו קולות לבטל את ההחלטה. ח”כ איל בן-ראובן (המחנ”צ) אמר כי הוא מופתע שהוועדה של משרד הביטחון לא נפגשה ולא ביקרה באור עציון. אני הגעתי לרב דרוקמן, ישבתי ושמעתי. בהתייחס לנתונים הייתי מצפה לשמוע בדיון חלופות גם לגבי אור עציון והמימון שלו”.

ח”כ בן ראובן הוסיף כי ”ההחלטה לסגור את אור עציון היא החלטה רעה מאוד. ההתנהלות לא בסדר. מוסד אור עציון הוא מוסד חשוב מאוד בחברה הישראלית שיש הרבה מה להתפאר בו. אני רוצה לשמוע חלופות שיקיימו את אור עציון. ברור לנו שחלק גדול מהחניכים לא יבואו לחיפה וצריך לשמור על האיזונים האלו. אני מציע שנאמר שאנחנו לא מקבלים את ההחלטה לסגור את אור עציון. אנחנו צריכים לעצור את ההחלטה הזו. היא יוצרת מתחים מיותרים בגלל כסף קטן”.

ראש הוועדה ח"כ אבי דיכטר.  צילום יונתן זינדל, פלאש 90
ראש הוועדה ח”כ . צילום יונתן זינדל, פלאש 90

משה צין, ראש אגף ביטחוני חברתי במשרד הביטחון, אמר: ”ההחלטה של המשרד הייתה שתקום פנימיה אחת. שיקול אחד היה של גודל הפנימייה- בחיפה אפשר להכיל פי שניים שוחרים יותר מאשר אור עציון”. לדבריו הצטרף גם אמיר ברגר מאגף תקציבים במשרד הביטחון: ”קיימתי דיון לרבות עם מפקד פנימיית אור עציון, אלה הנתונים ואנו מתעקשים עליהם. באור עציון עלויות ההסעדה גבוהות יותר, בחיפה ההסעדה אינה צבאית מקצה לקצה אלא הצבא מספק את המוצרים וקבלן אזרחי מפעיל את המקום”.

 

 

 

הדברים אינם שכנעו את יו”ר הוועדה, ח”כ אבי דיכטר, שסיכם: ”שר הביטחון הקודם החליט על סגירת הפנימיות מאחר שסבר שאין צורך להביא נערים בני 14 ללבוש מדים. המציאות השתנתה כששר הביטחון הנוכחי החליט להשאיר פנימיה אחת. מרגע שהתקבלה ההחלטה הזו, הגלגל מתגלגל פעם נוספת. הוא לא יכול להתגלגל רק לכוון אחד. הפרדוקס כשאתה מסתכל עליו, ההוצאה על קיום פנימיה אחת בחיפה – היא זהה לקיום שתי הפנימיות יחד! זה לא מסתדר. אנחנו נוציא פנייה לשר הביטחון, לבחון את הסוגיה הזו במהירות הנדרשת.

“יש פה נערים שרוצים לדעת לאן להירשם. בחינוך יש לומר – אל תשלח ידך אל הנער. אני מבקש מחברי הכנסת יוגב ואילטוב לשבת עם שר הביטחון לעדכן אותו בנתונים ולבחון מחדש את הסוגיה הזו פעם נוספת כדי להגיע לצדק ולענייניות. אני מבקש לבחון זאת בשבועיים הקרובים ולעדכן את הועדה בתוצאה. אנחנו גם יודעים למצוא לזה נישה תקציבית ולהשאיר את אור עציון”.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.