ועדת החוץ של של הפרלמנט הבריטי פרסמה הלילה (ג') דו"ח, הקורא "לשקול ברצינות" הכרה בפלסטין, משום שאי אפשר להסתמך על ממשלו של הנשיא האמריקאי דונלד שיפעל למען המטרה הזו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו  נפגש עם ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ראשת ממשלת תרזה מיי. צילום: פלאש 90

על פי הדו"ח, "לממשל האמריקני החדש יש את הפוטנציאל לערער את היציבות באזור, שכן הנשיא האמריקני נקט עמדות שאינן מועילות ויכולות אף להסלים את הסכסוך. בריטניה צריכה להרחיק עצמה מהעמדות האמריקניות בנוגע לסכסוך הישראלי-ערבי, אשר מערערות את היציבות באזור, ולשקול ברצינות הכרה במדינה פלסטינית כדי להראות שהיא מחויבת לפתרון שתי המדינות".

בנוסף נכתב כי "פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני חייב להישאר גבוה בסדר העדיפויות של מדיניות החוץ הבריטית וכי על הממשלה להיות ישירה יותר בהבעת עמדותיה בנושאים הללו, למרות עמדות הממשל האמריקני".

הדו"ח גם הקדיש חלקים לנושא האיראני לפיהם על בריטניה לפעול לכך שהסכם הגרעין יישאר בתוקף.  הדו"ח קורא לממשלה הבריטית להקל על חברות בריטיות ואירופיות לבצע השקעות במדינה השיעית. נכתב כי הצורך לכך גבר עם ההחלטה לצאת מהאיחוד האירופי.

בדו"ח נכתב כי אסור לצמצם את המעורבות הבריטית במזרח התיכון, בשל היקף המסחר של בריטניה עם מדינות האזור, מסחר שחיוני לכלכלה הבריטית.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא