שעת ערב בתל אביב. שני פלשתינים פותחים באש חיה כלפי אזרחים במסעדה בתל אביב. מעצור בנשק של אחד המחבלים מונע אסון גדול יותר. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ממהר להצהיר כי הפיגוע וגילויי השמחה של הפלשתינים שבעקבותיו הינם באשמת הכיבוש והדיכוי ביהודה ושומרון.

חולדאי
חולדאי. פלאש 90

כך מקיים לו ראש העיר את מצוות עגלה ערופה בגרסת המאה ה-21. האשמה הינה בכיבוש האיום והנורא הנמשך 49 שנים. אז תזכורת קטנה לתא"ל במילואים רון חולדאי: פיגועים רצחנים כנגד יהודים היו גם לפני אותו "כיבוש" נורא. מעשי רצח מזוויע כנגד יהודים התקיימו גם כשלא היתה קיימת אף לא התנחלות אחת.

האם הטבח במעלה עקרבים בשנת 1954 התרחש בגלל הכיבוש? האם רצח אזרח תושב רחובות בשנת 1955 בוצע בשל ההתנחלויות? האם הניסיון להרוס את המוביל הארצי בשנת 1965 בוצע בשל הדיכוי? ובכלל האם כל עשרות פעולות הפדאיון בשנים מאז קום המדינה ועד 1967, נבעו בשל העדר אופק מדיני? מדוע קיימת במדינת היהודים ההלקאה העצמית הזו?

זירת הפיוע שרונה תל אביב
זירת הפיוע שרונה תל אביב. פלאש 90

כל אותם מפרשני טרור למיניהם אינם אלא מזלזלים בעם הפלשתיני, בטענה כי הם אינם רואים שום אפשרות לשיפור מצבם הקיים ולכן מבצעים פיגועים רצחניים כנגד יהודים תמימים, שהרי זוהי הדרך היחידה בה הם יכולים לפעול. להזכירכם הלשתטינים הינם העם האינטלקטואלי ביותר ברחבי העולם הערבי על פי כל קנה מידה. יש קבוצות מדוכאות יותר מהפלשתינים ברחבי מדינת ישראל – אולם טרם התבצע ולו רצח מזוויע אחד בשל אותו חוסר אופק של קבוצה זו או אחרת.

שהרי כולם יודעים שבמידה ויגובש הסדר בין ישראל לפלשתינים יוגשם למעשה חזון אחרית הימים. ארגון דעא"ש יתפרק מנשקו (על פי דבריה של זהבה גלאון), השיעים והסונים ברחבי העולם הערבי יגיעו להבנות ויחיו בשלום זה לצד זה, ואילו צפון קוריאה תיפרד מהנשק הלא קונבנציונלי שלה, ותצטרף אל משפחת העמים (על פי דבריו של ג'ון קרי). בימים בהם יהיה הסדר ישראלי-פלשתיני ויסתיים הכיבוש הנורא, יוקם מרכז הייטק סורי בעיר קסרין שיקיים שיתוף פעולה פורה עם מרכזי ההייטק הישראלי בתל אביב, וכולנו נזכה לנגב חומוס בדמשק.

הרי ברור לכולנו שמדובר במלחמת דת. הנרצחים הישראלים בפיגוע במרכז שרונה היו קורבנות של הגי'האד האיסלאמי. והם לא הראשונים, ולצערי גם לא האחרונים. קדמו להם אלפי קורבנות ישראלים לפני הכיבוש ולאחריו. למעשה מרבית קורבנות הג'יהאד אינם יהודים או נוצרים – כי אם מוסלמים ברחבי העולם הערבי ומרביתם, למען האמת, אינם יודעים היכן ממוקמת ישראל על המפה.

מעלה העקרבים
מעלה העקרבים

הגדרת המאבק כמלחמת דת צורמת באוזניהם של פעילי שמאל רבים, וכדבריה של יו"ר מרצ, במידה ויוגדר הסכסוך כמלחמת דת יגרום לכך שלא יהיה פיתרון בר קיימא ויגזר עלינו לחיות על חרבנו. ולכן הגדרת המאבק כסכסוך טריטוריאלי נותן לנו אופק מדיני, טוענת גלאון,  תוך כדי התעלמות מדבריו של איסמעאיל הנייה בעקבות הפיגוע שטען כי המניע לרצח היה רוח הג'יהאד, המאבק והמהפיכה.

האם יכול להתקיים אופק מדיני למלחמת הדת הזו? בודאי שכן. אולם עלינו להסתכל לאמת בעיניים ולדאוג קודם לאינטרס הביטחוני והכלכלי של מדינת ישראל ואזרחיה, ורק לאחר מכן לדאוג למצב רוחם של התושבים הפלשתינים. רק אז, כשנבין את מהות הסכסוך ונכיר בו – נוכל להגיע, או לכל הפחות לחתור, לפיתרון אמיתי, צודק ובר קיימא.איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק