במהלך מלחמת העולם הראשונה בוצע רצח העם הארמני. רציחתם של קרוב למיליון ארמנים וכמה מאות אלפי אשורים בידי כוחות הצבא הטורקי גרם להדים בכל רחבי העולם, אולם ללא מסקנות משמעותיות למניעת רצח המוני מסוג זה. ערב הפלישה הגרמנים לפולין נשאל היטלר בנושא טֶבח המוני ותגובת העולם ואמר: "מי בכלל זוכר את הרצח הארמני". מילותיו אלה של מנהיגה של גרמניה הנאצית מהדהד עד ימינו.

במהלך תקופת השלטון הנאצי, בוצע רצח עם שיטתי ביהודי אירופה. שיטות ההריגה הייחודיות שפיתחו הגרמנים ומימדי הרצח ההמונים היו ידועים לעולם במהלך מלחמת העולם השניה, אולם דבר לא נעשה למען הצלתם של הקורבנות. עם זאת, תוצאות אותו רצח המוני שכונה בהמשך "השואה" גרר את התכנסותו של ארגון "האומות המאוחדות" שהחליט בשנת 1948 על אמנה בדבר מניעת רצח העם הבא. "לעולם לא עוד" קבע האו"ם ולמרות הסתייגויות פה ושם, רבים ממנהיגי העולם עיגנו את האמנה בחוק במדינתם.

עם זאת, מאז שואת יהודי אירופה ועד ימינו, לא מנע ארגון האומות המאוחדות ולו רצח עם אחד. החוק שנתקבל במדינות העולם, כולל במדינת ישראל, לא גרר התערבותה של אף מדינה למניעת הפשעים האיומים נגד האנושות שהתקיימו לכל אורך המאה ה-20 והמאה ה-21. רצח העם הבנגלי בפקיסטן שגבה את חייהם של כ-3 מיליון קורבנות ורצח העם שבוצע בקמבודיה על ידי פול פוט והקמר רוז' וגבה 1.4 מיליון קורבנות זכו לשתיקתו של העולם בשנות ה-70. בשנות ה-80 היו אלה הילידים בני המאיה בגואטמלה כ-200 אלף קורבנות, שנתקלו גם הם בהתעלמותו של העולם.

שואת יהודי אירופה ביתן הנעלים באושוויץ-בירקנאו. צילום: פלאש90
נעליהם של יהודי אירופה שנספו בשואה בביתן הנעלים במחנה אושוויץ. צילום: פלאש90

 

יהיה מי שיאמר כי אלה היו שנים אחרות, המדיה לא פרסמה נתונים ממדינות נידחות ולא היתה ידועה בוודאות פעילותן של ממשלות חשוכות אלה ואחרות. אך בשנות ה-90 טבחו בני שבט ההוטו בבני שבט הטוטסי, טבח המוני בן-100 ימים שהסתכם בכמיליון נרצחים ותמונות הזוועה שודרו בכל רחבי תבל. העולם סייע בפעילות הומניטרית, אולם לא פעל להפסקת מעשי הרצח. לימים התנצל נשיא ארצות הברית דאז, ביל קלינטון, על אוזלת ידו של הממשל האמריקני במניעת רצח העם הנורא שהתרחש.

אירועים בקנה מידה קטן יותר כמו הרצח פוליטי של אלפי בני אדם בעיר חומס בסוריה בידי בשאר אסד או הטֶבח של המליציות הנוצריות בפלשתינים בתל אל-זעתר או בסברה ושתילה זכו שוב להתעלמותו של העולם.

במעבר חד לימי המאה ה-21. כשהעולם הופך לכפר גלובלי וכל פינה ואירוע ברחבי העולם חשופים לרשת האינטרנט, התמונה אינה משתנה. העולם נאלם דום לאירועי הרצח ההמוני המבוצע בדארפור בו נרצחו עד כה מעל לחצי מיליון בני אדם. מאות אלפי אזרחים נרצחו ללא רחם במלחמת האזרחים בסוריה – ואילו העולם דן בבעיית הפליטים המציפים את אירופה. מחבלי המדינה האסלאמית מחסלים בשיטתיות את בני העדה היזידית העתיקה בעיראק והעולם כולו – כולל מדינת ישראל – שותק.

מפגיניםב Union Square קוראים לארצות הברית לקבל פליטים סורים. צילום: פלאש90
מפגינים קוראים לארצות הברית לקלוט פליטים סורים. צילום: פלאש90

 

עד כמה אוזלת היד העולמית מביכה? מתברר שזה רק קצה הקרחון. בספטמבר 2013 נחתם הסכם בין ארצות הברית ורוסיה לסוריה לפירוק כל הנשק הכימי שבידי אסד נשיא סוריה. הממשל האמריקאי התחייב לפעול במידה ואסד יפר את ההסכם. האם זה מונע מאסד לעשות שימוש בנשק כימי כנגד מתנגדיו? ממש לא! ואילו ברק אובמה מצליח להתחמק מהתחייבות זו ולהיות הנשיא האמריקאי הראשון מזה שנים שמבקר בקובה.

מדינות המערב התחייבו להגן על אוקראינה במידה ותוותר על הנשק הכימי שברשותה. אוקראינה ויתרה. מה היתה שווה פיסת נייר זו בעת פלישת צבאות רוסיה לשטח אוקראינה וסיפוח חצי האי קרים בשנת 2014?

בחזרה למדינת היהודים
לאחר קריאת דברים אלה, במסגרת משא ומתן אפשרי של ישראל מול הפלשתינים  – האם ישראל צריכה לסמוך על כוחות האו"ם בשמירה על בטחונה במקרה של נסיגה משטחים אלה או אחרים? במה הועילו כוחות האו"ם לאחר מלחמת סיני ב-1956 כאשר גמאל עבד אל נאצר החליט לפתוח במלחמת שמד נגד ישראל? כיצד הצליחו כוחות יוניפ"ל בדרום לבנון למוע לחימה לאחר נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000?

ומן הצד השני – מאז קיבלה מדינת ישראל את החוק למניעת רצח העם בשנת 1950, במה סייעה למניעת רצח עם בעולם? האם שיתוף הפעולה של מדינת ישראל עם שלטון החונטה בארגנטינה (1976-1983) שדאג "להעלים" מתנגדים פוליטים בכמויות מהווה יישום של חוק זה? על שאלות אלה ואחרות צריכים להישאל מנהיגי מדינת ישראל לדורותיהם וכל מנהיגי העולם החופשי.

אלי ויזל כתב ספר בשנות ה-50 על מאורעות השואה: "און די װעלט האט געשװיגן" (והעולם שתק). כנראה שצדק שלמה המלך באומרו כי "אין חדש תחת השמש".

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק