נראה שמאז היבחרו של לנשיאות ארצות הברית, המעצמה מזדעזעת שוב ושוב. אירועים אנטישמיים שפוקדים את אמריקה גורמים לתקשורת האמריקנית לתקוף עוד ועוד את הנשיא החדש והלא – לגיטימי לטעמם.

התקשורת מתעלמת מהתקריות האנטישמיות בימיו. נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה. צילום: פלאש 90
התקשורת מתעלמת מהתקריות האנטישמיות בימיו. נשיא ארה”ב לשעבר . צילום: פלאש 90

קרוב ל-100 מוסדות יהודים נפגעו או קיבלו איומים מפורשים על רקע אנטישמי. אין מדובר רק על מדינות כמו אלבמה או מיסיסיפי בהן יש יסוד גזעני לבן ידוע – אלא גם במדינות כמו קליפורניה, פלורידה, קולורדו ו-וושינגטון שנחשבות לליברליות יותר. למעשה אין אזור ספציפי במדינה הפדרלית שניתן להצביע עליו כנגוע יותר במחלה.

כמו כן, למרות מאות התקריות בחודשיים האחרונים לא בוצעו שום מעצרים משמעותיים. נראה כי המקום שהבטיח ליהודים את הזכות לחיים, חופש ורדיפה אחרי האושר – כבר אינו מקום בטוח עבורם. אף היה מי שרמז עוד במהלך תקופת הבחירות כי דונלד טראמפ אינו אלא אנטישמי בעצמו. עם זאת, כפי שנכתב בוושינגטון פוסט, אין שום הוכחה סטטיסטית כי הציבור האמריקני הפך להיות אנטישמי יותר מאז היבחרו של טראמפ לתפקיד.

אך התמונות מבית הקברות בסנט לואיס ממשיכות לרצד על מסך הטלוויזיה וגורמות ליהודים לחשוש לגבי עתידם במדינת החופש האולטימטיבית. כאמור מאז תחילת השנה אירעו כ-190 אירועים אנטישמים ברחבי ארצות הברית – בממוצע 95 אירועים לחודש. זהו נתון שגם סטודנט שנה א’ לסטטיסטיקה יודע כי יש להתייחס אליו בעירבון מוגבל, אולם בכל זאת נתייחס לנתון הזה כמהימן ונסקור את התקריות בשנים האחרונות.

התקשורת מתעלמת מנתוני התקיפות האנטישמיות בכהונת אובמה

בשנתו הראשונה (2009) של ברק אובמה בתפקיד מנהיג העולם החופשי, אירעו 1211 אירועים אנטישמיים באחרי ארצות הברית – 101 אירועים לחודש ובסך הכל כ-7000 אירועים אנטישמיים בין השנים 2009-2015 (כ-84 אירועים בחודש), וזאת לאחר דעיכה בכמות האירועים בתקופת ממשל ג’ורג’ בוש הבן.  אכן ישנה עליה של כ-10% באירועי האנטישמיות בחודשים הראשונים של 2017 – אולם התקשורת, הן האמריקאית והן הישראלית, אינה מדווחת על עלייה מתונה בכמות האירועים – אלא מדווחת על גל עכור של ששוטף את ארצות הברית.

עניין נוסף שהתקשורת אינה מציינת הוא שהתקיפות שמתרחשות בארצות הברית השנה הינן בעיקר עבירות רכוש. לעומת זאת, בתקופת נשיאותו של אובמה התרחשה עליה בכמות הפגיעות הפיזיות ביהודים מ-17 אירועים אלימים בשנת 2012 ל-56 אירועים בשנת 2015. אם נבחן את סך האירועים האנטישמים בתקופת אובמה (עד לשנת 2015) נגלה כי אירעו 210 תקיפות פיזיות נגד יהודים, 3,900 איומים נגד יהודים ומוסדות יהודים, ו-2,900 גרימת נזק לרכוש יהודי.  אירועים אלה כמעט ולא הוזכרו בתקשורת האמריקאית והישראלית – בטח שלא באותו קנה מידה בו מוזכרים האירועים המתרחשים כיום.

מדוע? האם כדי “לאתרג” את שלטונו של ברק אובמה שהיה חביבה של התקשורת לעומת הנשיא המכהן היום? האירועים המתרחשים בחודשים האחרונים הם המשך ישיר לאירועים שאפיינו את מצבה של הקהילה היהודית באמריקה עוד בימי שלטון אובמה. ארצות הברית מפולגת פוליטית כפי שלא היתה מאז מלחמת וייטנאם. הפילוג הזה גורם לקבוצות אוכלוסייה להאשים קבוצות אחרות ולכן אנו עדים לעלייה בכמות כלל פשעי השנאה בארצות הברית – גם כנגד מוסלמים או אפרו-אמריקאים משני צידי המתרס.

לסיכומו של עניין, נשאלת השאלה – האם הדיווחים הרבים התקשורת אודות גל מסיבי של תקיפות נגד יהודים ברחבי ארצות הברית נובעת מדאגה כנה של התקשורת לגורלן של קהילות יהודיות או שמא נמצאה דרך נוספת לתקוף את הנשיא הנבחר שמעדיף לשוחח עם העם האמריקאי באמצעות הטוויטר מאשר להיעזר בגורמי התקשורת הקלאסיים?

התקשורת לא אוהבת שעוקפים אותה. הנשיא דונלד טראמפ. צילום: רויטרס
התקשורת לא אוהבת שעוקפים אותה. הנשיא דונלד טראמפ. צילום: רויטרס
בית הקברות בסנט לואיס
בית הקברות בסנט לואיס
איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.