ליצמן ונתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ליצמן ונתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההודעה הדרמטית של שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) על התפטרותו מהממשלה בעקבות הכוונה לבצע עבודות תחזוקה לרכבת בשבת הקרובה גרמה לסערה במערכת הפוליטית.

מהליכוד נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו מעריך מאוד את השר יעקב ליצמן ומקווה שלא יפרוש מהממשלה. ראשי הסיעות הבהירו שאין בכוונתם לפרוש מן הקואליציה, מה שיאפשר לגבש פתרון מיטבי, ששומר גם על השבת וגם על צרכי הציבור לתחבורה בטוחה ורצופה".

עוד מסרו בליכוד כי "הממשלה הלאומית בראשות נתניהו, בהרכבה הנוכחי, היא הממשלה הטובה ביותר לעם ישראל בכל התחומים. ראש הממשלה פועל למציאת שביל הזהב שיאפשר את המשך כהונתה כממשלה חזקה ויציבה".

 יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר מרצ זהבה גלאון בירכה את הממשלה על "שלא נכנעה לדרישת ליצמן להפסיק את עבודות הרכבת בשבת. אך צריך לזכור שיהדות התורה אוחזת במקל משני קצותיו כשהיא עדיין יושבת בקואליציה ויונקת מעטיני השלטון".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) בירך גם הוא על ההתפטרות ועקץ: "הרכבת תמשיך לנסוע והממשלה אוטוטו עפה מהמסילה. אי אפשר למרר את חייהם של מאות אלפי ישראלים ולהשבית כליל את תנועת הרכבות, אם לליצמן היה כל כך דחוף להתפטר מוטב היה שיעשה זאת על מצב חדרי המיון והרפורמה שהוכרזה בסיעוד ולא עומד מאחוריה יותר מדי", אמר שמולי.

ח"כ שמולי. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
ח"כ שמולי. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

בתנועת השמאל "ישראל חופשית", אשר מובילה את המאבק לתחבורה ציבורית בשבת, מסרו כי הם "מברכים על התפטרותו של ליצמן". לדבריהם, "זהו ניצחון של הרוב הישראלי אשר לא מוכן לשלם בגופו ובאיכות חייו למול כפייה דתית דורסנית. הציבור הוכיח שהוא יודע למחות. אנחנו מצפים שממשלת ישראל תאפשר חיים מאוזנים בהם יש חופש דת, וחופש מדת".

מנגד, בקואליציה הביעו צער על ההחלטה. ח"כ מירב בן ארי (כולנו) אמרה כי "ליצמן הוא שר בריאות מעולה", לדבריה, "מאכזב מאוד שהוא כבר לא יהיה חלק מהממשלה. אני מבינה את שיקוליו אבל עם זאת בהחלט אכזבה. לצד היותו מקצועי בתחומו הוא אדם ישר והגון ואיש עשייה מצוין".

ח"כ מרב בן ארי. צילום: פלאש 90
ח"כ מרב בן ארי. צילום: פלאש 90

"קואליציית שבת שווין", עמותה הפועלת להסדרת השבת כיום מנוחה ומייצגת בעלי עסקים קטנים ופעילים חברתיים, מסרה כי" ממשלת ישראל רואה בשבת יום כעוד טובין לסחר פוליטי". "אם ממשלת ישראל לא תעצור את העבודה והמסחר בשבת, העבודה והמסחר יעצרו אותה. השר יעקב ליצמן מיום הקמת הממשלה מהווה כתובת לאלפי עובדים ובעלי עסקים שמאבדים את מקום פרנסתם בגלל שהם נאלצים לעבוד בשבת בניגוד לרצונם ומקפיד לשמר את שבת כסמל המאגד את עם ישראל. היום הוכרע הכף כי השמירה על השבת כיום מנוחה חזקה מכל שיקול אחר".

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי