שר החינוך נפתלי בנט התייחס הבוקר להתקפות הגנרלים על רה"מ בנימין נתניהו וממשלתו בסוף השבוע. "יש מעין פסטיבל הלקאה עצמית וראיית שחורות", אמר בנט בראיון לגל"צ, "הכל רע והעם שלנו מתבהם ולא בסדר. אני דוחה את זה לחלוטין. אני חושב שעברנו שנה לא פשוטה מול טרור ועם ישראל הוא שניצח את הטרור ברחובות באצילות גדולה, בגבורה. אני רואה את מערכת החינוך הולכת ומשתפרת בכל ההיבטים, אני רואה את הכלכלה שלנו מתחזקת. אנחנו לא מדינה מושלמת. יש לנו הרבה מה לתקן אבל אני לא שותף לפסימיות שמחלחלת בגנרלים וכל רואי ההתבהמות והפשיזם".

השר נשאל באותו ראיון על ידי הסופר מאיר שלו האם הוא לא מאמין שמדובר ב"דאגה כנה של אנשים שהם ציוניים להפליא שמודאגים מעתידה של המדינה תחת הנהגתה של הממשלה הזו" וענה :"יתכבדו, יציגו את מועמדותם לבחירות הבאות – וייבחרו, או לא. הדמוקרטיה זה פתרון שעובד טוב, אבל יכול להיות שעל חלק האנשים לא מקובלות התוצאות של הבחירות. מה לעשות? אנחנו ממשלה של 66 מנדטים ויש לנו עמדות. נכון, אהוד ברק שהציע למסור את מרבית העיר העתיקה לפלשתין, לחזור לקווי 67' ולרדת מהגולן, העם לא קיבל את עמדתו. אבל אם הוא חושב שזה מה שיביא את הציבור לתמוך בו, אז יתכבד ויתמודד בבחירות".

השר נפתלי בנט וראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
" לא שותף לפסימיות של הגנרלים" השר נפתלי בנט וראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

שלו שאל את בנט האם יש שר בממשלה שיש לו איזה שהיא תקווה או חזון וקבע שאין דיבורים או מעשים בכיוון הזה. בנט חלק עליו והפנה לנאומו מיום העצמאות " אם היית שומע את נאומי ביום העצמאות – אני פרשתי חזון. אני מוכן לפרוש עוד 20 שנה 40 שנה, בסדר? אנחנו מדינה יהודית עם 10 מיליון יהודים בגלל הרבה עליה בגלל אחוזי לידה גדולים. אנחנו עם רמת חינוך מעולה גם ערכית וגם מתמטית ומדעית. אנחנו מתייחסים לערבים שבנינו ולמיעוטים בשוויון מלא ומכניסים אותם לתוך החברה הישראלית. אנחנו אור לגויים גם בטכנולוגיה גם בלחימה בטרור וגם ברמה המוסרית".

שלו תקף את השר "זה ססמאות אין פה שום דבר מעשי שמדינה עושה. אתם לא מעברים את נשות ישראל, אני מקווה, ואתם לא תדאגו לריבוי הטבעי. ולפי הדאגה שאתם משקיעים פה בילדי ישראל אתם תקבלו בחזון הנפלא שלך, יהיו לך פה רוב מוחלט של ילדים חרדים במדינה ואיתם לא תבנה מדינה".

שר החינוך בביקורו במוסד לימודים חרדי. צילום: פלאש 90
שר החינוך בביקורו במוסד לימודים חרדי. צילום: פלאש 90

השר בנט השיב לו "אני מציע לך להצטרף אליי ליום במערכת החינוך ואתה תראה מה זה להכניס גם את החרדים ולתת להם כלים של מתמטיקה ואנגלית אבל בלי כותרות מפוצצות – ואתה תראה מה זה ביקור פתע בישוב ערבי ואיך אנחנו מקדמים את רמת החינוך של ערביי ישראל בצורה שלא היה כדוגמתה. השנה לראשונה מאז קום המדינה ערבים לומדים עברית כבר מגן ילדים ולא מכיתה ג' .אני לא יודע אם ידעת את זה".

שלו עקץ בציניות "אני עדיין מפקפק אם ילדים יהודים לומדים עברית בשלב כל כך מוקדם הרי עכשיו הכל מתמטיקה נהיה לא?". "להיות ציני זה הכי קל ולתת להישגים של ישראל להתדרדר מאחורי רואנדה במדעים זה הכי קל" ענה השר והוסיף "עשיתי מעשה. אפשר לבקר אותי על זה שהתנפלתי על נושא המדעים והמתמטיקה, אבל כשיהיה ילד הראשון מאופקים שיקבל פרס נובל במדעים אז נוכל לדון אם זה נכון או לא נכון".

הפטריוטים התייחסו לנושא בתוכנית הערב: עירית לינור "ברק הוא מהאנשים שאני מאוד מתחברת אליהם, כי הם אנשים שאוהבים לשמוע את עצמם מדברים, ואני מאוד מתחברת לז'אנר, ברק אוהב לפרק שעונים ומנגנונים מתוך מחשבה שיצליח לחבר אותם אחרי זה, הוא סתם רוצה לקנטר" אומרת לינור "יעלון הוא  סיפור אחר לגמרי, הוא לגדעתי מצא את עצמו עם יועצי תקשורת, לעיתים אתה מרגיש שעקץ אותו יועץ תקשורת ואז הוא מתחיל לזייף" מנתחת לינור

"אתה מאמין ליעלון?" שואל אראל סג"ל את יריב אופנהיימר "אני מאמין לנתניהו, שעדיף את ליברמן ואת ערכיו מאשר את בוגי יעלון, ובוגי יעלון מצא את עצמו בלי ברירה במקום הזה, אני מזכיר לכם שהוא יכול היה להיות היום שר חוץ, ולהשאר מספר 2 ולהיות דומיננטי" ארי שמאי עונה ליריב "יריב אני כל כך מחבב אותך אישית, אבל כל פעם אתה נופל בבורות האלו, שמעתי אותך עונה לאראל שבוגי לא יכול לקבל את הערכים של ליברמן, אבל הוא היה גם שר ביטחון כשליברמן כן היה שר חוץ לידו, אז הוא כן יכול היה לקבל את הערכים שלו?" שואל ארי שמאי "אהוד ברק, מדבר על פאשיזם, בוא נגיד שיש סתימת פיות, נניח למרות שאין,  אבל כלפי האויבים שלנו לא היה פאשיסט כמו ברק, מי ירה ב13 ערבים במהומות אוקטובר? איווט ליברמן?"

יריב אופנהימר אומר "אני רוצה לומר לכם שהדברים שברק אומר, הם דברים שמיצגים דעה של רבים" "הם מייצגים תקווה  אנטי דמוקרטית לא של רבים כל כך, שאתה יכול להחליף את השלטון בכנס בהרצליה עם נואמים מהודרים"

הפטריוטים

הפטריוטים