ההצתות נמשך לכל אורך סוף השבוע. כוחות כיבוי האש פועלים ללא הרף בכל רחבי הארץ על מנת להביא לכיבוי מוחלט של השריפות. השר גלעד מגיע ליישוב וקורא להחמרת הענישה כלפי מחבלי ההצתות.

השר גלעד ארדן ביישוב נווה צוף הערב (ש')

דין מציתים כדין מחבלים

השר גלעד ארדן הגיע הערב (ש') ליישוב נווה צוף – חלמיש ואמר שם: "ברור שצריך לפעול הכי מהר לסייע לאנשים שאיבדו את בתיהם. דיברתי עם שר האוצר. נקודה שניה איך מונעים להבא. מבינים שעידן חדש של טרור שמנצל הזדמנויות. ברור מבחינת יכולות חילוץ והצלה שצריך סדר גודל אחר לגמרי. נסיק מסקנות גם לגבי הנוכחות שלנו כאן שצריכה להתרחב חוץ מנוכחות הרתעה וענישה היכולות למענים כאן צריכות לגדול".

עוד אמר ארדן ביישוב נווה צוף: "קשה לתאר את ממדי ההרס והחורבן. קשה לנשום כאן. מזעזע לחשוב על אותם חיות אדם שרצו לשרוף יישוב על יושביו. איזו שנאה לעם היהודי ומדינת ישראל. זה טרור שמבוסס על שנאה והסתה ואין הבדל בין דקירות ודריסות לטרור הזה".

בראיון לחדשות 2 קרא השר ארדן להחמיר את הענישה כלפי מחבלי ההצתות: "יש לנו כלים שכבר הוכחו, כמו הריסת בתים – אם ניתן להרוס בית של מחבל שירה או דקר, צריך גם להרוס בית של מצית שעשה זאת על בסיס לאומני, אין הבדל".

קורא להחמרת הענישה. ארדן. פלאש 90
קורא להחמרת הענישה. ארדן. פלאש 90

על החשודים בהצתות אמר ארדן: "רוב העצורים הם תושבי יהודה ושומרון, חלק קטן מהם ערבים ישראלים. רוב העצורים נקשרו בצורה כזו או אחרת. נעצרו 35 סה"כ, מהם 23 עדיין עצורים, חלקם על הסתה ברשת שהיא חלק עיקרי בעניין. הטרור שאנחנו מתמודדים איתו כעת הוא מסוג חדש, כפי שחווינו בירושלים: ההשראה ברשת, ההסתה שגרמה בעבר לצאת לדקור עכשיו גורמת לאנשים לצאת ולנצל את מזג האוויר ולנסות לשרוף מקומות שלמים עם אנשים".

עוד אמר השר: "המערכה הזו לא הסתיימה, עד יום שלישי יכולים לקרות הרבה דברים, בטח כשיש גם הצתות בזדון, ולכן רשות הכיבוי פנתה למערכת החינוך ומבקשת מכלל בתי הספר להמנע מטיולים בחורש עד סוף השבוע".

הערב (ש') הובאו להארכות מעצר חשודים בהצתות על פי הפירוט הבא: בימ"ש נצרת-  מעצר החשוד (22 נצרת) בהצתה בסמוך לשכ' פאחורה בנצרת בתאריך 26/11 הוארך בשלושה ימים ועד לתאריך 29/11. מעצר החשוד (22 כפר כנא) בהצתה ביער בית קשת בתאריך 24/11 הוארך ביומיים ועד לתאריך 28/11. בימ"ש חיפה- מעצר החשוד (16 סאג'ור) בהצתה של חורש בין סאג'ור לבית ג'אן בתאריך 24/11 הוארך ביומיים ועד לתאריך 28/11.

מעבר לכך אתמול 25/12 הוארך מעצרם של החשודים הבאים: חשד להצתה בין סאג'ור לבית ג'אן מהתאריך 24/11 – עצור אחד (23 סאג'ור) הוארך מעצרו בבימ"ש נצרת עד מחר 27/11. חשד להצתה ביער אלון הגליל מהתאריך 24/11 הוארך מעצר 2 חשודים (24,26 ביר אל מכסור) עד ליום שני 28/11. חשד להצתה ביער בית קשת מהתאריך 24/11 עצור אחד (שנות ה20 כפר כנא) הוארך עד מחר 27/11.

עדכון מצב:

17:36: אזור יהודה ושומרון ביישוב נווה צוף: שריפת יער, לא בשליטה. בישוב שבצפון, האש חודשה, לא בשליטה. נטף שבהרי ירושלים, שריפת חורש, לא בשליטה. גם באום אל פאחם, שריפת קוצים בין בתים למטע זיתים, בשעה זו בשליטה, אום ריחן, שריפת חורש, לקראת שליטה. בית שמש, שריפה מסביב למתקן של חברת חשמל, בשליטה.

17:48 – במהלך פעילות של תצפיות לאיתור מציתים זוהה ע"י שני עובדי רשות הטבע והגנים (פקחי הסיירת הירוקה) אדם חשוד שיצא מהכפר בתיר והחל להצית שטח טבעי בנחל רפאים. בוצעה חבירה לכוחות משטרה וצבא שהפעילו אמצעי תצפית נוספים והכווינו כח מיבצעי שתפס את החשוד בתוך הכפר. החשוד הועבר לחקירה.

אחרי. צילום: מיכל גלעדי
נווה צוף. צילום: מיכל גלעדי

19:26 – שריפת חורש המתפתחת באום ריחן למקום הוזנקו שני צוותי כיבוי מתחנת שקד כשהגיעו לנקודת תצפית זיהה הצוות נקודת בעירה נוספת מתפתחת,הועברה מיד הודעה לצבא שזיהה דמויות חשודות,בסיור במקום נמצא מערום צמיגים המוכן להפעלה.

21:03 – האש מתחדשת שוב בנווה צוף שבבנימין. במקום דליקה גדולה ובית בוער. לוחמי האש פועלים במקום על מנת לכבות את הדליקה החוזרת.

בשעה האחרונה נתפסו ע"י צה"ל 2 מציתים ליד אום ריחן שניסו להצית אש מדובר במחבלים מהכפר ברטעה . מוקדם יותר 9 מחבלים מהכפר קליל הציתו 4 מוקדים סמוך להר ברכה בוצע נוהל מעצר חשוד שכלל ירי באוויר אולם הצליחו להימלט.

השריפה במספרים

עד כה 527 בתים נמצאו לא ראויים, ו1,600 דיירים אינם יכולים לשוב לבתיהם. לפי נתוני עיריית חיפה, 175 מבנים ניזוקו בשריפה – מהם 5 מבני ציבור, 93 מתוכם ספגו נזקים חיצוניים ו-77 הוכרזו כמבנים מסוכנים. 1784 דירות ניזוקו, מתוכם 1257 נזקים חיצוניים ו–527 ניזקו ואינם ראויים למגורים. אומדן הנזקים במבנים הפרטיים שנפגעו עומד על כ- 500 מיליון שקלים. כ – 2800 דונם נשרפו.

1616 תושבים נאלצו לעזוב את בתיהם, וכעת 70 משפחות מארחות משפחות שביתן ניזוק בשריפה. 270 תושבים שובצו על ידי העירייה בבתי מלון.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.