צריך לקרוא את עתירת '' נגד הבניה 'החדשה' והלא חוקית של אנשי הוואקף בחומת בפינה הצפון מערבית, כדי להבין עד כמה מצפצפים האחרונים על החוק ועל רשויות האכיפה והחוק. ואין סיבה שאנשי הוואקף לא יהיו מרוצים מדריסת החוק, משום שממשלת ישראל, ובעיקר משרד ראש הממשלה לחצו על רשות העתיקות למשוך את העתירה נגד הוואקף עד סוף ימי הרמאדן.

אכן כן, הוואקף שהחל את עבודותיו הלא חוקיות כבר לפני שנתיים במרץ 2014 ומאז הוא פועל בקדחתנות, זוכה נכון לעכשיו, למטרית הגנה ממשרד ראש הממשלה שהר הבית מצוי בתחום אחריותו, עד יעבור הרמאדן.

רוצים לקרוא עוד? התעדכנו בעמוד הפייסבוק של "שביעי"

עתיקות ירושלים

לפי רשות העתיקות מדובר בהרס רב וחסר תקנה באתר עתיק ש"הינו בעל חשיבות אדריכלית והיסטורית יוצאת דופן". האתר נמצא צמוד לחומת הר הבית מבחוץ, סמוך לַפינה הצפון-מערבית. החלל בו נבנים השירותים הוא עות'מאני, והוא ניצב באתר שלפי חוקרים רבים היה חלק מן האנטוניה – המבצר ההרודיאני שנבנה בצמוד להר הבית בסוף ימי הבית השני. המשך העבודות, נכתב בעתירת רשות העתיקות, "יביא לפגיעה אנושה במונומנטים באתר כמו גם במורשת התרבותית של העיר ירושלים ובמחקר הארכיאולוגי וההיסטורי של שרידיה הבנויים". העתירה הזו נמשכה בעקבות לחץ של משרד ראש הממשלה. ואגב, אם שאלתם לשם מה צריך הוואקף לפגוע באתר עתיקות זה? ובכן, במקום נבנתה מערכת ביוב ענפה לטובת עשרות בתי שימוש ומקלחות שכבר הוצבו במקום.

אורי אריאל. צילום: פלאש 90
אורי אריאל. צילום: פלאש 90

לשביעי נודע כי מספר שרים כעסו על התנהלות משרד ראש הממשלה בסיפור זה ובעיקר על חוסר השיתוף והעדכון. אמנם הר הבית מצוי באחריותו של ראש הממשלה, אך חלק מהנזק שגורם הוואקף נעשה במבנה המצוי מחוץ להר הבית. בין הגורמים שכעסו על חוסר העדכון נמצאים השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שרת התרבות והספורט מירי רגב שרשות העתיקות נמצאת תחת אחריותה, השר אורי אריאל ששיגר מכתב בהול לראש הממשלה וליועץ המשפטי לחדול את הפרת החוק הגסה של הוואקף, וגם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת.

במכתב ששלח שר החקלאות אורי אריאל לראש הממשלה כתב הראשון, כי "באופן אישי, אדוני ראש הממשלה, אינני משלים עם עבירות על החוק בתחומי הר הבית, אך כבר הורגלנו בכך – למרבה הבושה – שה'סטטוס-קוו' גובר כביכול על החוק. עתה עסקינן במתחם שהוא מחוץ להר, והנה גם כאן הינך מורה לאפשר עבירות על החוק – חוק העתיקות, חוקי התכנון והבניה, רישוי חיבורים למים ולביוב – ובלבד שלא להפריע לוואקף ב'מלאכת הקודש'".

אריאל הוסיף כי, הבנייה הפיראטית תגרום לעומסים על צנרות הביוב וש"מתחת לבניין עוברת המנהרה החשמונאית, שהיא חלק ממנהרות הכותל, והמסיירים באתר החשוב הזה צפויים למקלחת לא מבושמת על ראשיהם". שר החקלאות ביקש לכנס את הקבינט המדיני הביטחוני על מנת שראש הממשלה יעדכן את השרים בעבריינות החמורה של הוואקף שהולכת ונשלמת.

מעיריית ירושלים נמסר כי "העירייה הוציאה השבוע (ג'), בתיאום עם רשות העתיקות צו הפסקת עבודות מינהלי למבנה מחוץ לחומה המקיפה את הר הבית שבנייתו החלה באופן לא חוקי וללא אישורי בניה ובטיחות וכולל בתוכו חדרי שירותים ומקלחות. הצו הוצא לאחר עדכון הגורמים הרלוונטיים, זאת לאחר שבימים האחרונים התקבלה תלונה על העבודות המתבצעות במקום בניגוד לחוק. יש לציין כי עיריית ירושלים ומשטרת ישראל בתיאום עם הוואקף יסייעו בהצבת תאי שירותים ניידים במהלך חודש הרמאדן לרווחת המתפללים והמבקרים".

מרשות העתיקות נמסר כי "משרד ראש הממשלה מרכז את הדברור בעניין זה".

ממשרד ראש הממשלה לא התקבלה תגובה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.