שרת התרבות והספורט, מירי רגב, תקפה היום את הקמת התאגיד החדש במהלך ישיבת הממשלה. לדברי רגב: "לא נבחרנו להיות עבדים של פקידים. זו טעות חמורה להעביר את החוק במתכונתו הנוכחית – אין אחריות בלי סמכות. לא יתכן שלשר התקשורת אין שליטה במינויים ובהתנהלות של התאגיד הציבורי שממומן מכספי הציבור. מקימים כאן עוד סניף של הברנז'ה שלא פועל על פי עקרונות מנחים המחויבים בשידור ציבורי כמו ייצוג הולם ורב תרבותיות שיבטיחו ביטוי של מגוון הקולות בחברה הישראלית".

השרה מירי רגב. צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90
השרה מירי רגב. צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

בנוסף שלחה השרה רגב מכתב לראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, בו האשימה את אלדד קובלנץ, המנכ"ל הזמני של 'התאגיד', במחטף שמטרתו למנותו קבע לתפקיד זה. בתחילת המכתב ציינה רגב כי "הקמת תאגיד השידור הישראלי החדש הוא בבחינת בשורה אמיתית. אחרי שורה ארוכה של ועדות לצד דיון ציבורי נוקב זכינו לראות את הקמתו של תאגיד שידור חדש ועצמאי, שהבטיח נורמות ניהול חדשות המבקשות לייצר מערכת תקשורתית ממלכתית עצמאית ואיתנה, תוך התנערות מהנורמות הישנות שאפיינו את רשות השידור".

"ברם, נראה כי דבר לא השתנה, תאגיד השידור הישראלי הבטיח גדולות ונצורות ושוב אנו מוצאים את עצמנו שעות לפני עלייתו לאוויר של הערוץ הראשון תחת עננה כבדה המרחפת מעל ראשו. בימים האחרונים הובא לידיעתי מידע לפי המינוי המרכזי והחשוב של מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי עומד על הפרק", סיפרה רגב. "מינוי בדרך זו בטרם מלאו שנתיים למינוי הזמני מעלה ריח של מחטף כאילו למישהו אצה הדרך, אינו עומד בסטנדרט הציבורי הראוי ומנוגד לרוח המחוקק שהגדיר את פרק הזמן המופיע בחוק".

השרה האשימה כי "אלדד קובלנץ המנכ"ל הזמני שנבחר לתקופת ההקמה, מבקש לרתום את מועצת התאגיד למנותו באופן קבע לתפקיד. בניסיון זה יש משום פגיעה בחוק ובנראות הציבורית שהיא צריכה להיות נר לרגלינו. החלטה מהירה המתקיימת בחשאי מעבירה מסר בעייתי לציבור. הארכת מינוי של קובלנץ, שלא בתום שנתיים, אינה תקינה ומנוגדת לחוק, שלא לדבר על המחויבות הנדרשת בהקמת ועדת איתור מסודרת שתקנה את האפשרות למועמדים טובים נוספים להציע עצמם לתאגיד, ובהעדר הליך סדור של בחירה יש משום פגיעה במנהל התקין".

בישיבת שרי הליכוד הבוקר העלה יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), את רעיון הצעת החוק לפיה תאגיד השידור לא ייפתח ב-1 באוקטובר כפי שסוכם, ובמקומו רשות השידור הנוכחית תמשיך לפעול. לדבריו, רשות השידור כבר החלה בהתייעלות, במסגרתה אף הופסקה גביית האגרה, ולכן אין צורך בסגירתה. "לא צריך לדחות את עליית השידור, אפשר לבטל את התאגיד ולהישאר עם רשות השידור הקיימת ולהגיע לאותה תוצאה", אמר ביטן. המטרה לטענתו היא חיסכון בעלויות: "המשך קידומו של התאגיד יעלה למשלם המסים הרבה יותר מאשר שימוש ברשות השידור הקיימת".

"אין טעם בתאגיד החדש". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"אין טעם בתאגיד החדש". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שכיהן בממשלה הקודמת כשר התקשורת הגיב בטוויטר להצעתו של ביטן "צר לי על הצעת החוק שמקדם ח״כ ביטן לביטול הקמת תאגיד השידור הציבורי עליו עמלתי.טעות.אני מקווה שראש הממשלה יבהיר שהוא מתנגד נחרצות ליוזמה זו".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא