חגיגות היובל לשחרור ירושלים. שרת התרבות הציגה היום (א') בישיבת הממשלה את ההכנות לקראת חגיגות 50 שנה לשחרור העיר ירושלים.

ראש הממשלה ושרת התרבות היום בישיבת הממשלה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
ראש הממשלה ושרת התרבות היום בישיבת הממשלה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"ברוך ה' ב-1967 חזרנו לבית אל, חברון, שילה ואלון מורה. אלה מקומות טעונים בהיסטוריה יהודית ובזהות יהודית – המקומות שבהם הלכו האבות והאמהות, יהושע והשופטים, בהם ניבאו הנביאים – והשיא הוא כמובן חזרתנו לירושלים המאוחדת, שחרורה של כל ירושלים כולל המקומות הקדושים לנו, ובראשם הר הבית", אמרה השרה.

בעוד כשבועיים צפוי להיחשף הלוגו בו ישתמשו משרדי הממשלה השונים בשנת היובל. "הלוגו יהיה פשוט ברור ובעיקר יראה את הקשר העמוק של העם היהודי לירושלים, בירתנו הנצחית", סיפרה רגב.

"במהלך השבועיים הקרובים אנחנו נעדכן את חברי הממשלה ואת מזכירות הממשלה באירוע הפותח של חגיגות אירועי היובל. האירוע הזה יפתח ויקדים את אירועי העצמאות, שגם אירועי העצמאות עצמם בסימן ירושלים המאוחדת", אמרה שרת התרבות.

בחנוכה הקרוב ייפתח לציבור הרחב רחוב מקראי בעיר דוד בו צעדו המכבים. זהו רחוב אחד מבין רחובותיה של ירושלים הקדומה שייחשפו בשנה זו. "בחפירות ארכיאולוגיות לעיתים מוצאים, בולה, חרפושית ועוד. בחפירות האלו מצאנו כמובן הרבה מאלה, אבל בעיקר מצאנו רחוב. לא סתם רחוב – את הרחוב הראשי של ירושלים, עם החנויות בצד הרחוב, את 'הממילא' של הימים ההם. זהו הרחוב המרכזי של עולי הרגל שעלו מבריכת השילוח להר הבית בכל חג. אני רואה בחשיפת מערכת הרחובות של ירושלים הקדומה, פרויקט לאומי חשוב מאוד".

השרה הציגה בישיבה מטבע עתיק מתקופת הרומאים אשר בצידו האחד מוטבעת הכתובת "לחירות ציון" ומצוייר עלה גפן, ומן הצד השני מוטבע גביע גדול והכתובת "שנת שתיים לחירות ציון" – שנת 67 לספירה.

"בדיוק 1,900 שנים מאוחר אחרי הטבעת המטבע, בשנת 1967 – נכנסו הצנחנים לעיר העתיקה, לירושלים וחידשו את החרות שלה ושלנו – השיבו את הריבונות היהודית לירושלים", סיפרה רגב בהתרגשות. "השלכנו לפח של ההיסטוריה את המטבעות שטבע טיטוס אחרי ניצחונו על המורדים: 'ג'ודאה קפטה' (יהודה השבויה) ושבנו ליהודה המשוחררת, לירושלים החופשית והמאוחדת, וכך תישאר לעד".

"לא מזמן כולנו שמענו את ההחלטה המופרכת והמגוחכת של אונסק"ו, שלפיה אין לעם היהודי זיקה לכותל ולהר הבית – החלטה שהיא חלק ממסע תעמולה שקרי, מסילוף ההיסטוריה, רק בשביל מטרה אחת – יצירת דה לגיטימציה למדינת ישראל. דה לגיטימציה לחזרה שלנו, לחבלי הארץ שלנו. שלנו מימי האבות ועד היום. לא יעזור להם", אמרה השרה.

משרד החוץ יחלק שי לאורחים מחו"ל

לרגל אירועי שנות ה-50 לשחרור ירושלים ושטחי יהודה, שומרון ורמת הגולן יזמה בחודש שעבר ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד), סגנית שר החוץ, חלוקת שי לאורחים מחו"ל.

תוכן המתנה יכיל רפליקות, עדויות וממצאים של חפירות המסמלים את הקשר היסטורי בן אלפי השנים של עם ישראל לירושלים. בין היתר, יוגש לאורחים מטבע מחצית השקל שהיהודים נהגו להביא לירושלים בימי בית המקדש.

בתוך כך, יחולק תליון זהב עם סמל המנורה שנמצא בחפירות העופל ליד הכותל הדרומי של הר הבית. תיארוך התליון מוערך בכ-1400 שנה, העתיק ביותר מבין העיטורים שנמצאו.

תליון עם סמל המנורה. צילום: דוברות משרד החוץ
תליון עם סמל המנורה. צילום: דוברות משרד החוץ

היוזמה של משרד החוץ נועדה להמחיש את הקשר העתיק, ההדוק והנאמן של עם ישראל לעיר הקודש. הן במישור הפנים חברתי, והן במישור ההסברה הבינלאומי כלפי חוץ.

"השנה בעקבות לאחדות העיר המתנות יעמדו בסימן עתיקות של ירושלים. יש מאבק אדיר על הנרטיב ההיסטורי בכל הנוגע לירושלים. משרד החוץ יעניק את השי לשגרירים הזרים ולאורחים מחו"ל כדי להמחיש זיקה בת אלפי שנים של העם היהודי לארצו" סיכמה חוטובלי.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.