הנשיא ריבלין סירב לחון את אלאור אזריה והתגובות במערכת הפוליטית לא איחרו להגיע שכצפוי בימין זעמו ובשמאל בירכו.

רגב וריבלין. צילום: פלאש 90
רגב וריבלין. צילום: פלאש 90

שר הביטחון, אביגדור מסר: "אני מוקיר ומעריך את , אך מביע צער על החלטתו לדחות את בקשת החנינה של החייל ". לדבריו, "לנשיא ריבלין הייתה הזדמנות לשים קץ לפרשה זו אשר טלטלה את החברה הישראלית. מעבר למחיר האישי ששילמו החייל ומשפחתו, סברתי ועודני סבור כי במקרה ייחודי זה היה מקום לשקול גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה ואת השפעת האירוע והמשפט על חיילי צה"ל ועל הנוער העומד בפני גיוס. גם בשעה זו, אל לנו לשכוח שמדובר בחייל מצטיין ובמחבל שבא להרוג".

שרת התרבות תקפה בבוטות את הנשיא: "נשיא המדינה פגע במוסד החנינה ובחר גם הוא להפקיר את אלאור", אמרה. לדבריה, "לנשיא המדינה הייתה הזדמנות לממש את התכלית הראויה ביותר של מוסד החנינה. מצער מאוד שהנשיא ריבלין נכנע ללחצים פסולים ובחר גם הוא להפקיר את אלאור". עוד הוסיפה רגב: מוסד החנינה נועד בדיוק למקרים כאלה – להשלים את הפער בין הדין הרשמי לבין תחושת הצדק ורחשי הלב של הציבור הרחב.
לנשיא היתה הזדמנות להעביר מסר לחיילים שגם אם הם טועים, הם ישפטו במישור המשמעתי אבל הם לא יופקרו". לסיכום מסרה שרת התרבות כי "אלאור לא צריך לשבת אפילו יום נוסף אחד בכלא. אמרתי בתחילת הדרך ואומר שוב: כל הסאגה הזו אמורה היתה להתנהל בהליך משמעתי בצבא ולא במישור הפלילי. חבל מאוד שהנשיא לא סיים את הסאגה הזו היום".

שר החינוך נפתלי בנט שוחח עם אימו של אלאור אזריה וחיזק אותה לאור החלטת הנשיא ריבלין לא לחון אותו. בנט לאושרה אזריה ״אני מצר על החלטת הנשיא, מסרי לאלאור שאני אוהב אותו״.

אביגדור ליברמן יוצא ממשפט אזריה. צילום: פלאש 90
אביגדור ליברמן יוצא ממשפט אזריה. צילום: פלאש 90

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מסרה: "צר לי מאוד שהנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה. גם יו"ר הקואליציה הצטרף למגנים את הנשיא: "היה ראוי להעניק לאלאור שפעל בתנאים לא פשוטים באירוע בו תקף מחבל".

מנגד, מסרה יו"ר מרצ ח"כ כי היא "מברכת את הנשיא ריבלין שלמרות הלחץ הציבורי הוכיח שליבו בצד הנכון של שלטון החוק ושל מוסר הלחימה".

גם איש השמאל הקיצוני ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת בירך על החלטת הנשיא: "שתי החלטות נכונות קיבל היום הנשיא : הראשונה, לקצר את עונשו של יונתן היילו, צעיר שהגן על עצמו מפני עבריין שסחט ואנס אותו; והשנייה, לדחות את בקשת החנינה של אלאור אזריה, שירה למוות בפצוע, שהיה שרוע על הקרקע ולא היווה יותר איום על איש"

לדברי ח"כ חנין, "מאחורי אלאור אזריה התייצבו השוליים הסהרוריים של הימין הכהניסטי, שגררו אחריהם – למרבה הבושה – גם את רוב שרי הממשלה. הם רצו לקבוע תקדים – שמותר לכל חייל להפוך למוציא-להורג לעיני המצלמות, וללכת הביתה בלי עונש. האנשים האלה מאוכזבים עכשיו, וטוב שכך. ציבור גדול בישראל לא מעוניין שהעם הזה יהפוך לעם של תליינים, ואילו מאחורי יונתן היילו התייצבו פעילים חברתיים ופעילות חברתיות – גברים ונשים שמחויבים למאבקים למען מוחלשים, למען הפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל, ונגד אלימות מינית – ועשו קמפיין מרשים, בלי כסף ובלי משרד יחסי-ציבור, שהתחיל לגמרי-מלמטה, עד שתפס תאוצה וגייס רוב גדול, גם מקרב חברי הכנסת, שהתייצבו מאחוריו.

"שני המקרים האלה מלמדים אותנו שלא תמיד מנצחים אנשי היח"צ והשיווק המחוברים לשלטון. ואילו אנשים שרואים עוול וזועקים, בהתחלה במיעוט קטן, ואחר כך בקול גדול – מצליחים לנצח ומצליחים גם לשנות".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.